Recynze

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 01/2003, Vydáno dne: 01. 01. 2003

Harry Potter a Tajemná komnata


Dva konkurenční projekty, které dohromady do kin přivedou v celoročním průměru cca 1/5 všech diváků (a mají podíl na stejném poměru tržeb) se liší jako Zdeněk Troška od Vladimíra Michálka.

Jeden je prototypem sázky na jistotu a osvědčené stereotypy, druhý si jako buldozer hrne cestu přes žánry hlava nehlava. Řeč je samozřejmě o Harry Potterovi a Pánu prstenů, respektive o Chrisovi Columbovi a Peteru Jacksonovi. Jisté však je, že prosincová premiéra nového dílu Harryho Pottera milovníky i odpůrce tohoto spektáklu utvrdila v tom, co si již dříve mysleli.

Milovníci poukazují na lepší “zabydlenost” většiny herců ve svých postavách, což se naopak odpůrcům jeví spíše jako rutina. Některé nové postavy jsou na plátně zjevně jen proto, aby byly a bylo jich více. Triky jsou lepší, říkají jedni…na úkor příběhu, který je opět jen ilustrací ke knize, kontrují druzí…Jedni jásají při setkáním se “starým” v novém kabátě, pro jiné je to pouze recyklace elementů z minula. Fanoušci jsou nadšeni hutnou temnou atmosférou, která - jak vidno z reakcí těch chladnějších - zrovna pozitivní emoce, jako např. radost, nepodporuje. Ano, nový Harry Potter je temný, dokonce až nedětsky temný. A s přibývajícími díly bude hůř…

Zatímco se Peter Jackson chová vůči odkazu J.R.R.Tolkiena jako fanoušek a režisér zároveň - tj .zachovává si kritický odstup a utne či přidá ve prospěch větší filmovosti nějakou dějovou linii, zůstává Chris Columbus na půli cesty. Snad kvůli neustálé přítomnosti J.K.Rowlingové na place, hlídající, aby vše bylo jako v knize. Dochází tudíž k tomu, že postavy nežijí, ale jen vegetují. Přemisťují se po neviditelných přímkách z místa A do B, pak k C, a tak stále dokola. Jedno nebezpečí střídá druhé a divák ani nemá čas vydechnout, ujít s hrdiny kus cesty…a hlavně si to s nimi prožít. Trikům a výpravě nelze upřít působivost, oproti dílu minulému je zde zlepšení o několik řádů, leč začíná mizet vztah k dílu, triky jsou zde již jen proto, aby ohromovaly.

Rozdíl je také v přístupu Columbuse a Jacksona ke svým vlastním filmům. Zatímco Jackson bojuje o to, aby se jeho vysněná filmová verze, v níž budou všechny pohnutky hrdinů jasnější, dostala alespoň na prodlouženou verzi DVD (již vyšlo, film je zde o 30 min. delší, než v kině), od Columbuse se podobné verze asi jen stěží dočkáme. Ostatně, nemíní točit celou potterovskou pentalogii, příští díl, který bude uveden za dva roky, již bude točit někdo jiný. Jméno onoho černého koně je Alfonso Cuaron, jihoamerický režisér, který se doposud proslavil pouze loňským příběhem s vůní erotického dusna, Mexická jízda. Snad se díky němu stane Harry Potter plnokrevníkem…a ne tím, čím je dosud.

Petr Siska