Na další ročník pravidelné ETS konference se první víkend v březnu do ukrajinského Kyjeva vypravila jednočlenná česká delegace ve složení Štěpán Černý a nikdo. Vedoucí celé skupiny Štěpán Černý podává čtenářům Proteinu zprávu o tom, co se tam upeklo.
Co je to ETS? ETS je zkratka pro Evropskou TS skupinu, což je jedna z aktivit Evropské aliance YMCA. Schází se jednou do roka v nějakém evropském městě, aby probrala, kam se TenSing v jednotlivých zemích posunul či posunuje, co jednotlivá národní hnutí trápí nebo čím naopak mohou pomoci jiným, a krom jiného také zorganizoval nějaká celoevropská „podujatia“ (bohužel čeština k tomuto termínu nemá ekvivalent).
Nejvýznamnější a vůbec nejlepší TS „podujatie“ je Evropský TS festival! Pamatujete ještě někdo evropský TS festival v Litomyšli? Těch několik červencových dnů, v průběhu kterých se rodiště Bedřicha Smetany stalo hlavním městem evropského a potažmo i světového TenSingu? A víte, jak dávno tomu už je? Ano, v létě to bude již šest let, co se dvě tisícovky mladých lidí sešly ve východních Čechách, aby tam bez drog, alkoholu či násilí prožili nová přátelství a poznali, co znamená příslušnost k největší mládežnické organizaci na světě. Každý, kdo na takovém festivalu byl, potvrdí, že je to neopakovatelný zážitek. Ovšem proč od festivalu uběhlo již tolik let, když předtím se dařilo mít mezi festivaly pouze dvouletou přestávku? Především se odehrál celoevropský festival Y-Event, v Praze roku 2003 (viz. Protein 9/2003), který částečně suploval místo setkání TenSingářů z celého Starého kontinentu. Ale není to ono…
Přeci jen si TS zaslouží akci jen pro sebe, neboť v Evropě napočítáme bratru přes 11.000 TenSingářů, a to nejen v Německu, Norsku, Dánsku, Švýcarsku, Finsku, Faerských ostrovech, ve Velké Británii, v ČR, na Slovensku, v Litvě, Estonsku, Bělorusku, Ukrajině, Rusku, Arménii, Rumunsku… ale dokonce i v Kosovu funguje jedna TS skupina. A organizování TS festivalu přísluší v prvé řadě ETS konferenci. Ta má za úkol vymyslet, kde by se festival mohl konat, co by na něm mělo být, jak by měl být dlouhý, kolik by měl stát atd. No, a co že jsme to vymysleli my, účastníci ETS v Kyjevě?
Festival bude mezi 30. 7. a 3. 8. 2006 v dánském Aarhusu (pravopis v moderní dánštině Ãrhus, čteme [a:rhos]), druhém největším dánském městě na břehu moře. Již teď, rok a půl před začátkem, je přislíbena účast 2100 lidí z výše zmíněných zemí. Z předběžného programu aneb co asi nebude chybět:
- 24hodinová bohoslužba
- Gospel Night
- United Colors of TS – koncert všech účastníků na pódiu
- celodenní hra v ulicích města aneb „Jak poznat, ve kterém domě bydlí Kjell Jesper Johansson?“
- výlet na moře
- koncerty jednotlivých skupin
- jazykové kurzy: norština, arménština, dánština, estonština…
- video workshop „Natoč celovečerní film o festivale“- speciálně pro jistého Jirku Foltu z TS Frýdlant
- workshop „Walking the water“
- a spousta další legrace
Zatím jsem se nezmínil o ceně celé této veselice. To je ovšem z toho důvodu, že podle posledních plánů se česká účast na festivale uskuteční v souvislosti s pravidelným táborem TSCZ 2006. Čili po pobytu v některém malebném koutě naší otčiny nasedne celá skupina do autobusu (když se dobře povede, nasedne do dvou autobusů) a odjede směr Dánsko, podobně jako v případě turné TSCZ 2002 do Norska (pamatuje ho ještě někdo ze současných čtenářů Proteinu?). Proto zatím nemá cenu odhalovat finanční náročnost celé akce, ovšem mohu vás ubezpečit, že cena pro Českou republiku za účast na festivale byla vyjednána na míru velice rozumnou, která je o mnoho nižší, než kolik by člověk utratil na obyčejném letním festivalu v ČR. Každopádně už můžete spořit, a pokud se vám podaří uspořit 200,- za měsíc, tak vám zbude nejen na festival, ale i na nějaký suvenýr! (Dělám si legraci, pochopitelně to bude méně:-) Ovšem stejně tak z toho vyplívá, že je velice vhodné zúčastnit se již letošního TSCZ 2005, aby se jednomu dostala TSCZ atmosféra pod kůži a nekoukal pak v Dánsku jako pověstná „vyvoraná myš“.
Ale nejen festival byl tématem Evropské konference. Další z akcí, která se od minulého roku koná, je tzv. Leaders Reloaded, seminář pro vedoucí, který je zaměřen na posílení mezinárodních kontaktů mezi nimi, na to, aby se naučili něco nového, a aby si také trochu odpočinuli, když celý rok dělají pro ostatní. Loni se toto konalo v Estonsku a z ČR se ho kromě autora článku a organizátora Mikiho zúčastnila Jana Macková z EAY a SuperStar Jirka Folta, všemi oblíbený!
Všem se tam jistě líbilo, jak vám osobně každý ze zmíněných rád potvrdí. Letos se toto setkání bude konat v povodí Váhu na Slovensku a ČR by tam mělo zastupovat 4 lidé. Proto neváhejte a již dnes se hlaste na moji osobní adresu. Stojí to za to, věřte mi.
Do textu vstupuje Vojtěch Berger: „A jak ses tam vůbec měl? Co Ukrajina a jejich oranžová revoluce“?
Ano, nejen vymýšlením a jednáním živ je člověk! Akce se konala na Ukrajině, zemi, kterou našinec zná jen ze zamračených tváří stavebních dělníků nebo jako název nepříliš kvalitního jízdního kola z dob pozdního socialismu. Nehodlám popírat, že jsem se před odjezdem mírně bál. Po zkušenosti na ukrajinské ambasádě, kde mi možná vinou tuniského razítka v pasu ne úplně ochotně vydávali vízum, za které si vzali celých 800 Kč, nečekal jsem od oné země nic zvláštního. Ale pobyt mě překvapil. Město je v rámci možností a ročního období upravené, zboží je v obchodech dosti, pokoje, kde jsme bydleli, byly nově vykachlíčkované a nábytek byl vkusný.
Samozřejmě, Ukrajina je země chudá, několikanásobně chudší než ČR, a místy je to vidět. Na silnicích nejsou jízdní pruhy ani tam, kde by je člověk čekal, vozový park pamatuje Leonida Iljiče, lidé se na sebe příliš neusmívají. Přesto je z jejich chování vidět, že patří k hrdému padesátimilionovému národu, jsou obyvatelé druhé největší evropské země a Kyjev je metropole, která má tolik obyvatel jako celá Morava. Krom toho je i sídlem mnoha památek, proto mohu jeho návštěvu jenom doporučit. A mimochodem, je tam na Čecha až směšně levně. Co ukrajinská YMCA? Málokdo asi tuší, že YMCA byla na Ukrajině založena již v roce 1905. Málokdo asi tuší, že YMCA v ČR byla hlavním pomocníkem při obnově ukrajinské YMCA spolu s YMCA USA a dosud je členem tzv. Field Groupu, iniciativy, která má pomoci ukrajinské YMCA v její práci. V rámci FG přicestovali např. slavní Paša a Yulia na TS festival v Bohumíně 2002. ČR tak má v ukrajinské YMCA dosud dobrý zvuk a všichni jsou nám vděční za naši nezištnou pomoc. Mnohý by mohl namítnou, že máme sami málo peněz a práce až nad hlavu. Tak proč pomáhat jiným zemím, nám taky nikdo nepomáhá! Ovšem je třeba si uvědomit, že Češi na tom jsou v porovnání se zbytkem post sovětského prostoru velice dobře a bylo by od nás sobecké nepomoci bližnímu, tak, jak nás to učí jedna tlustá kniha.
A co slavná Oranžová revoluce? Jak to vypadá na Ukrajině po ní? Bohužel mi po mojí návštěvě přijde, že „Orange Revolution“ je trošku marketingový tah na vylepšení ukrajinské prestiže na Západě. Pokaždé, když k nám mluvil nějaký představitel YMCA Ukraine, neopomněl zmínit Juščenka a Janukoviče (mnohdy to bylo až v dojemně naivní formě statečný, hodný a krásný princ bojuje s ošklivým moskevským zaprodancem), ale obyčejní členové ukrajinského TS, se kterými jsem mluvil, o nějaké velké změně nehovořili. Na ulici je podle nich stále stejně chudáků, práce je stále málo, moc mafiánských průmyslníků neklesá. Myslím, že Západ prožíval ukrajinskou „revoluci“ mnohem více než samotní Ukrajinci. Dnes už v Kyjevě není ani památky po nějaké oranžové barvě, jen na stáncích si může cizinec koupit zářivé oranžové tričko s nápisem „Julia Timoshenko“. Nu, byznys je byznys i v případě politického zřízení…
Jak shrnout ETS konferenci na Ukrajině pro toho, kdo nechce číst celý článek a vždy si vybírá je závěr? Celá schůzka byla velice inspirující a vyvrátila pověry o tom, že ETS je skupina lidí „mimo“, kteří nemají páru o ničem z TS práce, jak se také vyjádřili někteří. Měl jsem možnost navázat cenné kontakty se špičkami evropského TS a už nyní (týden po návratu) se tato zkušenost zúročuje v podobě nabídky EVS dobrovolníků, kteří by rádi přicestovali do Prahy, aby nám trochu pomohli v TS práci. Seznam skupin z jednotlivých zemí, které by rády navázaly přeshraniční výměnu, jistě ocení ti vedoucí, kteří vidí dál než jen do další TS zkoušky. A Evropský TS festival bude jistě celoživotním zážitkem pro všechny, kteří se ho zúčastní! Nuže, neváhejte! První zájemci se mohou hlásit již teď u mě!
Štěpán Černý, cernees@tensing.cz