2 otázky pro současné ymkaře...
Autor: -jvh- <jvh(at)centrum.cz>,
Téma: 03/2006,
Vydáno dne: 05. 05. 2006
1. Co tě duchovně nejvíce nabije, co je největším osvěžením pro tvého Ducha?
2. Myslíš si, že má dnešní mladá generace vztah k duchovním věcem?
Eliška Venglařová, YMCA Mělník:
1. Tak řekla bych, že asi když vidím, že nějaká moje práce má význam. To mně třeba hodně pomůže, když se cítím úplně vybitá. Pak třeba dobré divadelní představení a samozřejmě když už konečně vyleze sluníčko!
2. Pokud to beru tak, že duchovní = křesťanské, pak ano má, ale musím říct, že negativní. A vůbec se nedivím, protože k nim církev neumí najít cestu.
Mojmír Tichý, YMCA Olomouc:
1. Sejití se s několika blízkými lidmi na modlitební skupince – zní to skoro jako fráze, ale fakt funguje.
2. Myslím, že má větší vztah než ta předešlá generace, protože to není tabu, ale hledají se všemožné jiné způsoby, jak dosáhnout věčnosti, pravdy a plnosti života. Nechci to vyjmenovávat, ale někdy mi to přijde tak, že se bere cokoli, hlavně aby to nemělo punc křesťanského Boha.
František Kroužil, YMCA Praha:
1. Třeba krásná procházka v přírodě. Někdy modlitba v klidném prostředí nebo návštěva bohoslužby. Nebo také, když můžu něco smysluplného dělat – sám i s jinými lidmi.
2. To nevím. Řekl bych, že většina mladých lidí něco duchovního hledá. Přijde mi, že mladí lidé se moc nezajímají o tradiční církevní proudy, moc o nich nevědí nebo nechápou, o čem to je.
Což je někdy dáno také nedostatečnou schopností tradičních církví oslovit je. Otázkou pak je, co se jim místo toho nabízí.
Hana Musialová, YMCA Ostrava-Poruba:
1. Nejvíce mě asi nabije, když vidím něco krásného kolem sebe. Když se můžu v zimě podívat na slunce a na čerstvě napadnutý sníh, když na podzim procházím pestrobarevnou alejí, když se na jaře všechno začíná zelenat a zpívají ptáci nebo když v létě ležím v trávě a koukám na modrénebe. Takové prosté věci, kterých si dneska málokdo všimne :-) Ale právě v tuhle chvíli je mi dobře a děkuji Bohu, že to udělal tak a ne jinak :)
2. Dokonce bych snad řekla, že dnešní mládež má velice silný vztah k duchovním věcem. Ty jsou však bohužel různého původu a rázu. A ne, že by nevěřili ničemu, oni věří skoro všemu. Je třeba si dobře vybrat i mezi věcmi duchovními :)
K anketě 3/2006 – Přestože samozřejmě nelze srovnávat naši webovou anketu s odborným sociologickým výzkumem, byla otázka formulována záměrně tak, abych mohl přece jen provést srovnání s prací doc. Petera Saka, který dělal před 8 lety.
Řekl, bych, že naše anketa nepříliš odpovídá výsledkům jeho vědeckého výzkumu. Náš graf je v hlasech, tyto hodnoty jsou uvedeny jako index. Jeho data jsou následující: nové formy 3,5; inspirace v křesťanství 3,3; new age 3,3; východní nauky 3,1; materiální 3,1; tradiční katolické 2,2. Je to názor 90 expertů, členové příslušných skupin vždy svůj proud přeceňovali. Přináší odhad propadu tradiční katolické formy religiozity. Křesťanství je vnímáno samostatně jakoby neplnohodnotné, ale jako vítaný inspirační zdroj.
J. V. Hynek