Studium na „Hoejskole“ v městečku Logumkloster na jihu Dánska doporučujeme každému, kdo se po střední škole rozhoduje, co dál. Užije si půlročního oddechnutí a vytrhne se z monotónního života. Zažije spoustu věcí, o kterých se mu ani nesnilo, pozná obrovské množství zajímavostí z různých kultur. Získá také samostatnější přístup k životu. Musí si sám vyprat, musí si umět zorganizovat svůj čas a zapojit se do příprav jídla a úklidu společných prostor. Stykem s různými kulturami si člověk vytváří i nový pohled na svou vlastní zemi a její kulturu.
Hlavní důraz se v této škole klade na tzv. culture meeting. V našem roce, tedy leden až květen 2006, se nás sešlo celkem 39, z čehož bylo 19 cizinců a 20 Dánů. Paleta národů byla opravdu pestrá: Peru, Čína, Japonsko, Jihoafrická republika, Palestina, Faerské ostrovy, Německo, Estonsko, Maďarsko, Slovensko a Čechy.
Vyučování je rozděleno do dvou hlavních větví podle jazyků, ve kterých se vyučuje, tedy dánská skupina a mezinárodní, anglicky mluvící skupina. V rámci každé skupiny si studenti mohou volit některé předměty, jiné jsou povinné, celkové však student musí navštěvovat 28 hod. týdně. Mezi povinné předměty patří náboženství, dánská kultura, psychologie, mezinárodní vztahy, anglická literatura, zpěv a také meetingy studentů, studentů s učiteli, nebo jen mezinárodních studentů. Řeší se program na příští týden, problémy, nabídky a upozornění. Také každé ráno se všichni společně sejdou, zpívají a některý z učitelů přednese nějakou myšlenku na den. Z volitelných předmětů je zde na výběr dánština, sport, výtvarné činnosti (kreslení, keramika, práce se sklem), sbor, grafický design, černobílé nebo digitální fotografování, divadlo, band a tzv. friluft, což je předmět, se kterým se chodí na výlety, jezdí na kajaku, leze na horolezeckou stěnu...
Dvakrát během pěti měsíců se koná tzv. project week. Během tohoto týdne si každý zvolí jeden předmět, v rámci kterého pracuje celý týden, ostatní předměty se ruší. Na koci týdne projektů se každá skupina prezentuje koncertem, výstavou nebo jinou prezentací své práce.
Pobyt v Logumklosteru se však zdaleka netočí jen kolem vyučování. Hromadně se organizují jednodenní výlety po blízkých kulturních a přírodních zajímavostech. Kromě toho si sami studenti vymýšlejí různé akce, ať už se jedná o cyklovýlety, procházky v blízkém lese, barbecue, narozeninové oslavy, party nebo promítání filmů. Škola organizuje v rámci studia i dvoutýdenní zájezd do nějaké exotické země. Letos se například jelo do Číny.
Všichni studenti jsou rozděleni do pěti skupin. Tyto skupiny se každý týden střídají při pomoci v kuchyni a úklidu společných prostor. Pokoje jsou dvoulůžkové a jednolůžkové, každý má své umyvadlo, koupelna a WC je společné pro více pokojů.
Život v Logumklosteru je život v jednom velkém mezinárodím společenství, kde je relativně dost organizován čas. Kdo je rád neustále obklopen lidmi, bude zde velmi spokojen. Studium není náročné, prioritou je mezilidská a mezikulturní komunikace. Každým rokem se zúčastní také několik studentů z České republiky. Čeští studenti z minulých ročníků zde vytvořili příjemné povědomí o nás. Máme nyní možnost v přátelské atmosféře rozvíjet naši spolupráci.
Výlet do Číny
Bezesporu největším lákadlem a jedním z hlavních důvodů ke studiu v Logumkloster Hoejskole byl ale pro nás 12denní pobyt v Číně. Transkontinentálnímu výletu předcházela týdenní příprava ve formě výuky základů jazyka, historie, náboženství, kaligrafie, architektury, hudby, kinematografie a gastronomie. Nebylo vůbec lehké poprat se při první čínské večeří s hůlkami a miskou rýže...
Celkově to byl o dost jiný styl cestování, než na jaký je většina Čechů zvyklá – ubytování v luxusním hotelu v centru Pekingu, jídlo 3 x denně pokaždé v jiné restauraci, vlastní průvodce, každé ráno přistavený autobus až k nosu a úžasně plný a dobře připravený program.
Hned první den, ještě unavené po desetihodinovém letu a časovému posunu, nás čekalo největší náměstí světa – Nebeského klidu – s vévodícím mauzoleem Mao Ce-tunga a „street kitchen“ kde si můžete koupit, pokud se nepozvracíte už z okolního odéru, od pečeného psa, po hada, žábu, kobylky, brouky...
Další dny následovaly prohlídky nejvýznamnějších památek z dob středověkých dynastií (císařské Zakázané město s 9 999 místnostmi – až do roku 1912 uzavřené pro veřejnost, Letní palác, nejchudší, šedá městská čtvrť Hutong s návštěvou místní mateřské školky, buddhistický Lama temple, Temple of Heaven...), neunikly nám ale ani nejmodernější části Pekingu už z dob Čínské lidové republiky (od r. 1949) – krom již zmiňovaného mauzolea i art district s galerií moderního socialistického umění a ještě nedostavěný olympijský park se stadionem ve tvaru ptačího hnízda.
Olympiáda se v Pekingu chystá na rok 2008 a je to znát na každém kroku. Už v prvních minutách na letišti nás zahalil hustý prach a špína, který se nás držel po celou dobu pobytu. Na každém kroku se totiž buduje, přestavuje a les jeřábů neunikne téměř žádné fotografii. Z toho důvodu byly také bohužel znepřístupněny nejvýznamnější části výše uvedených památek. Nahradily to ale další zážitky z Kung-fu show a Pekingské opery. I sami Číňané tvrdí, že tuto tradiční operní událost by si měl každý alespoň jednou zažít... ale že pro jednou to stačí ažaž...
Vyvrcholením asijského výletu byl, alespoň pro mne, třídenní pochod po Čínské zdi vzdálené asi 200 km od hlavního města. V nádherném horském prostředí prostém prachu, s občasnými taoistickými či buddhistickými chrámy v okolí a velikou pohostinností místních jsme se cítili jak v ráji.
Moc nás proto mrzelo, když se náš výlet schýlil ke konci a my jsme nasedali do letadla plni nových nezapomenutelných zážitků zpět na dánskou půdu.
Celý tento výlet i pobyt v Logumklosteru nám zprostředkoval finančně dánský demokratický fond Cirius.
Kristýna Ludvíková
Martin Čeřovský