„Mno, odkud to vzít...“
Tímto rozpačitým souslovím možná začne každý ymkař, který je někým vybídnut k popisu aktivit YMCA. „Víte, ono to není tak jednoduché, protože YMCA je neuvěřitelně pestrá a každá si své aktivity plánuje a realizuje sama, takže třeba v naší YMCA tady ve městě děláme, to, ono a tamto, ale třeba YMCA v jiném městě má úplně jiné aktivity. A navíc, YMCA je po celé zeměkouli – ve více než 120 zemích – a všude se její činnost odvíjí od místních možností a potřeb dané komunity.“ Takže co všechno YMCA v ČR dělá? A co je na těchto aktivitách to „ymkařské“?
YMCA nabízí velmi širokou paletu aktivit pro všechny věkové kategorie. Jak jsem již naznačil, jednotlivé místní YMCA (kolektivní členové YMCA v ČR) jsou do značné míry autonomní a pokud jde o tvorbu a skladbu programových aktivit tak téměř zcela. Reagují vždy na potřebu svého regionu, ale vychází také ze svých personálních možností. YMCA v ČR jako celek tak má o všech aktivitách přehled de facto vždy jen zpětný, neboť každá lokální YMCA zpracovává každoročně přehled činnosti, jež je sumářem jejích aktivit proběhlých v uplynulém roce, a z nich tedy lze čerpat celkem velmi přesné údaje. Právě z takto získaných dat pak lze vidět obraz o YMCA jako celku – z tohoto zdroje jsou také veškerá čísla a graf, který uvádím v tomto článku.
Nelze tedy vyjmenovat vše, co YMCA nabízí, ale přesto se pokusím vás zahltit co největším množstvím různobarevných aktivit, abyste mohli onu paletu vidět opravdu co možná nejplastičtěji. Zákonitě musím na něco zapomenout, tak se nezlobte.
Co se kde v YMCA děje
Pokusím se o výčet různých oblastí, ve kterých různé lokální YMCA nabízí své programy, ale je třeba vzít v úvahu, že každý program je v každém městě opět jiný, neboť jej vytváří různí lidé, mají jinou formu, časový interval i atmosféru a styl.
Ten Sing (hudebně sociální program): Brno, DAP (stará se o skupiny v Náchodě, Trutnově, Vrchlabí a Želivu), Mělník, Ostrava-Poruba, Praha.
Dětské oddíly, Kluby mladých: Braník (Praha), Brno, České Budějovice, Děčín, Hradec Králové, Husinec, Jindřichův Hradec, Klatovy, Letohrad, Liberec, Mělník, Olomouc, Ostrava, Ostrava-Poruba, Polička, Praha, Strmilov, Ústí nad Labem, Znojmo, Open (Praha).
Výtvarné aktivity (kresba, malba, keramika, lidová řemesla...): České Budějovice, Hradec Králové, Olomouc, Ostrava, Praha, Třebechovice, Ústí nad Labem, Znojmo.
Umělecké aktivity (hudba, výuka hry na různé nástroje, tanec, divadlo...): Brno, České Budějovice, DAP, Hradec Králové, Jindřichův Hradec, Mělník, Olomouc, Ostrava, Ostrava-Poruba, Polička, Praha, Strmilov, Znojmo.
Zájmové a polytechnické kroužky (zoologický, modelářský, keramický, kynologický, turistický, rybářský, elektrotechnický, internetový, fotografický, jazykový...): Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Husinec, Liberec, Olomouc, Ostrava, Praha, Ústí nad Labem.
Sportovní aktivity (vodní sporty, lezectví, korfbal, floorbal, cvičení obecně...): Braník, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Letohrad, Liberec, Ostrava, Praha, Strmilov, Třebechovice, Ústí nad Labem, Znojmo, Živá rodina.
Tábory YMCA (pro členy YMCA i pro veřejnost) – dětské, mládežnické, rodinné, integrační: Braník (Praha), Brno, České Budějovice, DAP, Děčín, Hradec Králové, Husinec, Jindřichův Hradec, Krabčice, Letohrad, Liberec, Mělník, YMCA Setkání, Olomouc, Ostrava, Polička, Praha, T. S. (Brno), Strmilov, Třebechovice, Ústí nad Labem, Živá rodina, Open, (Praha). Nabídka táborů je velmi široká, tábory mají různé zaměření. Každým rokem se koná kolem 80 táborů pro děti a mládež. YMCA vlastní 4 táborové základny (Masarykův tábor YMCA na Sázavě u Soběšína, TZ Veverská Bítýška, Vlčice na Staňkovském rybníku a Pastviny na Pastvinské přehradě), většina se ale samozřejmě koná na pronajatých TZ po celém území ČR.
YMCA Skaut (program skautské výchovy s křesťanskými principy): Děčín, T. S. (Brno).
Manželská setkání (o zvládání krizí v manželském životě): Setkání, Živá rodina.
Mateřská centra: Brno, Jindřichův Hradec, Neveklov, Olomouc, Praha, Ústí nad Labem.
Nízkoprahová centra: Hradec Králové, Orlová, Ostrava, Praha, Ústí nad Labem.
Aktivity pro rodiny (společná setkávání rodin): Klatovy, Třebechovice, Živá rodina.
Aktivity pro seniory: Brno, Praha, Ústí nad Labem.
Integrace romské komunity: České Budějovice, Hradec Králové, Ostrava, Praha.
Integrace tělesně postižených: Brno, Jindřichův Hradec, Praha.
Vzdělávací semináře a přednášky: DAP, Děčín, Praha, Hradec Králové, Husinec, Jindřichův Hradec, YMCA Setkání, Neveklov, Olomouc, Praha.
Informační centra: Brno, Hradec Králové, Ostrava.
Psychologické poradny: Brno, Hradec Králové.
Poradny v otázkách sekt a náboženství: Hradec Králové, Olomouc.
Poradny v otázkách drogové závislosti: Hradec Králové.
Dále pak čajovny, výlety, víkendovky a jednorázové akce s nejrůznějším zaměřením (drakiády, kuličkiády, dětské dny...), práce v dětských domovech, diskuzní kluby, výstavy, doučování, školení a kurzy a na co si zkrátka vzpomenete...
Celoymkařské akce a aktivity
Jednou za čas je přece jen dobré sejít se na nějaké větší společné akci. Nejen kvůli vzájemnému poznání se, ale i pro načerpání inspirace, vzájemné posílení, ale také k udržování společného „ymkařského ducha“. K tomu slouží následující akce:
Mana – setkání dobrovolníků, pracovníků a přívrženců YMCA s pracovními skupinami a výměnou zkušeností. (V mezidobí nahrazena akcí s názvem Mraveniště – jarním a podzimním pracovním setkáním všech aktivních členů YMCA.)
Česko-slovenský TS festival – přehlídka činnosti Ten Singu u nás, na Slovensku a v dalších hostujících zemích, možnost společného sdílení radosti z tvořivosti.
Gospel Night – pravidelné vánoční setkání tensingových skupin z Čech v Praze a z Moravy v Krnově.
KVAS – kurz pro vedoucí aktivit pro mládež a jejich spolupracovníky (teamwork, osobnost vedoucího, skupinová dynamika, public relations...).
Solný mlýn – duchovní interaktivní seminář pro členy a příznivce YMCA. (Škoda, že je už nějaký rok u ledu.)
Know-how – praktický kreativní seminář pro všechny, kteří se chtějí zdokonalit v tensingových dovednostech.
ŠHVT – Školení hlavních vedoucích táborů akreditované MŠMT.
SeZam – Setkání zaměstnanců YMCA.
Protein – nemohu zapomenout na spojovník všech ymkařů – papírový i elektronický časopis YMCA v ČR.
Takže suma sumárum – pár čísel
Celkem (údaje jsou za rok 2006) pracuje v YMCA 384 celoročně pracujících skupin. Bylo uspořádáno 70 táborů (nejméně za několik posledních let), proběhlo 121 vícedenních akcí, 318 víkendových akcí, 1 400 jednorázových akcí (je to kulaté číslo, ale přesné), 45 školení různého druhu a 6 výstav. Fungovalo také 86 různých služeb, mezi které počítáme např. provoz informačních center, mateřských center, nízkoprahových klubů, poraden, atp. Počty účastníků jednotlivých drůhů aktivit můžete vidět v uvedeném grafu.
A co v zahraničí?
Na tuto kapitolku není mnoho místa, zjednodušeně řečeno, vše zde uvedené si mnohonásobně vynásobte a snad se přiblížíte realitě, ale můžeme se k tomuto tématu vrátit v některém dalším čísle ☺.
Naše úskalí
Tato pestrost ale nemá jen pozitivní stránky. Problematická je například již v první větě tohoto příspěvku naznačená neuchopitelnost YMCA. Ona identita ymkařské práce tak musí být v něčem jiném než v tom, že všichni v sobotu ráno berou baťůžek a hurá na čundr. Tuto otázku snad dostatečně objasňuje následující podkapitolka. Dalším úskalím, či spíše nešvarem, je to, že lze pozorovat zvláštní fenomén v našich aktivitách, na jedné straně jsou to standardní programy YMCA, ale pak také tzv. aktivity či programy dělané „pod YMCA“ – myšleno pod hlavičkou YMCA. To je však běh na dlouhou trať, nicméně i v tomto bodě se snad blýská na lepší časy a podaří se najít mechanismus, který YMCA přivede k normálnímu stavu, že zkrátka budeme mít pouze „programy YMCA“.
Jinou komplikací pestrosti programů YMCA je skutečnost, že někdo si oblíbí např. ve městě X chodit do modelářského kroužku, přestěhuje se do města Y a ejhle, tady jsou jen mladí zoologové a korfbalisti. V neposlední řadě je tato rozmanitost komplikovaná i při prezentaci YMCA, najít společnou – jak je dnes moderní říkat – komunikovatelnou tvář je obtížné. Ale i na tom pracujeme ;-).
Co je tedy na našich aktivitách to „ymkařské“?
Jedním z důležitých prvků práce YMCA byl vždy důraz na všestranný rozvoj osobnosti člověka – vždyť to vyjadřuje i samotné logo YMCA – rovnostranný trojúhelník symbolizující důležitost harmonického rozvoje všech tří rovin člověka – těla, duše i ducha. Zdá se mi, že tento princip by chtěl v našich ymkách posílit. Děti a mládež, se kterými pracujeme především, by neměly vnímat YMCA jen jako nějaký jeden kroužek, který ho baví, a proto chodí na háčkování nebo „do kytary“, ale YMCA by měla nabízet možnost komplexního programu pro rozvoj celé osobnosti člověka a takto koncipovat svoji činnost. Pokud místní YMCA není schopna zabezpečit programy pro všechny tři zmíněné roviny člověka, pak by měla alespoň na dítě působit v tom smyslu, aby netrávilo celé dny jen u nich v počítačovém kroužku, ale přihlásilo se třeba i na floorbal v nějaké spřátelené organizaci. Co by však v každém případě měly aktivity YMCA obsahovat, je křesťanský rozměr. To je atribut, který de facto dává naší činnosti smysl. Možnost lidí potkat živého křesťana a společně něco tvořit, vyrábět, sportovat, komunikovat je oním posláním, které na sebe jako ymkaři bereme. Právě to je posláním YMCA od samotného počátku její existence. Úkolem YMCA je nabídnout všem možnost žít pestrý a plný život. A možná dnes více než kdy jindy.
J. V. Hynek