aneb Festival pro všechny
Ano, ano, zdá se to být už dávno. Ale zas tak dávno to ještě není. 29. 8. - 1. 9. proběhl v Karlovicích historicky první YMCA-TENSING FEST. TenSing (TS) totiž slavil patnáct let výročí od založení v České republice a neuvěřitelných čtyřicet let od vzniku v Norsku, a proto se toto významné výročí rozhodl oslavit nejen s tensingáři, ale i s ymkaři, kteří TS zastřešují a snaží se ho všemožně podporovat.
Takže pokud touhle dobou už pomalu čekáte nějaké informace o Československém tensingovém festivale, musím vás bohužel zklamat, nečekejte. Tento pozdně prázdninový festival v Karlovicích byl jakousi „náhradou“ (a to velmi výjimečnou náhradou), a pokud jste ho „prošvihli“, což je samozřejmě velká škoda, nezbývá vám nic jiného, než těšit se na příští rok. Kam? To je ještě tajemství :-).
Ale vraťme se k tématu. Abyste věděli, čím byla tato akce natolik ojedinělá a výjimečná, že jsem se o ní dokonce odvážila napsat článek - byla pro všechny :-). Pravda, zní to sice jako slogan z reklamy, ale jak chcete ještě výstižněji napsat, že je to opravdu pro všechny, aby to opravdu všichni pochopili a právě ti všichni přijeli?
A právě proto byl festival speciálně upraven, aby se i ti, co s TS nemají nic společného (snad jen tu Ymku), mohli bavit stejně tak dobře jako tensingáři. Ať už vezmeme v úvahu letošní megasbor, který byl oproti minulému roku co se týče času a pestrosti hlasů značně zredukován a navíc se ani nikde neprezentoval a nebo workshopy, které měly letos speciální a obtížný úkol – zabavit nejen teenagery, ale i maminky s dětmi, či starší generace.
Bohužel ani jednoznačný slogan, ani pečlivá příprava celého programu a masová propagace nenalákali ymkaře do Karlovic, což mrzelo zejména organizátory. Ale proč tomu tak bylo? „Těch důvodů bylo několik. Za prvé ymkaři nejsou bohužel zvyklí jezdit na společné akce, navzájem se potkávat a sdílet. Bohužel nemají asi potřebu poznávat se vzájemně v programech a aktivitách.
Dalším důvodem možná je i fakt, že lidé festival vnímali jako Ten Singový - i přes velkou snahu organizátorů a přes veškerou propagaci toho, že to tak není a že je to festival pro všechny. A posledním důvodem bylo i místo konání. Pro mnoho lidí to bylo opravdu velmi daleko“, komentuje generální sekretář YMCA, Michael „Miki“ Erdinger. „Přesto měl festival úžasnou atmosféru a spoustu možností vyžití v mnoha workshopech. Působil dost profesionálně - zázemí, aparát, vybavení apod. Místo bylo kompaktní a vše bylo po ruce a člověk ani nemusel odcházet z areálu. Prostě dobře udělaná akce :-).“
Akce to byla opravdu moc povedená. Všechno to začalo ve středu večer velkolepým koncertem TSCZ INTERNATIONAL. Přes padesát tensingářů zahájilo své vystoupení velmi nápaditým společným tancem, kde zazněly na příklad melodie z filmů Pulp fiction nebo ze světoznámé Bondovky. Během pestré show, kterou doplňoval nejen tanec, ale i drama, jste mohli slyšet takové „pecky“ jako Saints are coming (U2), Breakfast at Tyffany´s (Deep blue Something), Daddy cool (Boney M.), závěrečnou „sborovku“ Every day (Hillsongs) a spoustu dalších písní. Celý koncert si užívali nejen diváci, ale i samotní aktéři (a to zejména při táborové „hitovce“ Banánová šťáva od skupiny Timudej), a tak se celým vystoupením nesla příjemná atmosféra protkaná náležitým potleskem diváků, kteří se v závěru celého programu nenechali odbýt a vytleskali si přídavek v podobě Peťky „Piri“ Gaberové a Man in the miror (Michael Jackson).
Ale tím zdaleka večerní program neskončil. Vždyť co by to bylo za YMCA-TENSING festival bez pořádného zamyšlení, které neměl na starosti nikdo jiný, než všemi oblíbený Petr „Chlopin“ Chlápek. Ten nás během tří dnů seznámil s tělem, duší a duchem celé YMCA a barvitě nám vylíčil osudy jejího zakladatele, „Jiříka Wiliamsů“. Máme Tě rádi, Chlopine :-).
Nepostradatelnou součástí Chlopinových pohádkových zamyšlení byl Péťa Šopík, který po celou dobu festivalu tlumočil pro naše zahraniční účastníky a svým překládáním téměř „nepřekladatelného“ si získal náš bezmezný obdiv.
Po večerním programu byla k dispozici čajovna a silentroom, kde si mohli všichni popovídat a zahřát se teplým čajem, aby se jim v té zimě, co nás po celý festival provázela, lépe usínalo. A komu nepomohl večerní čajík, tomu pomohla Vladěnka Hudeczková spolu s Michalem Opočenským (jakožto moderátoři celého festivalu) každodenním kreativním rozhýbáním v podobě klipu Karla Gotta s jeho nesmrtelným hitem „Trezor“. Abyste chápali, účastníci měli napodobovat Kájovy pohyby z plátna, takže o zábavu bylo dokonale postaráno.
Megasbor vedl stejně jako loni Martin „Bazy“ Bazala a velkou pochvalu si zaslouží především za to, že i v tak krátkém čase, který měl letos k dispozici, dokázal tu „masu pod podiem“ něco naučit a nejen to – většina byla schopna to i celkem slušně odzpívat.
Hlavní náplní denního programu byly samozřejmě workshopy (WS). Tensingová klasika jako dirigování, rozezpívání či hra na hudební nástroje všeho druhu, byla letos záměrně vynechána a prostor dostaly spíše kreativní WS, např. hippoterapie, palačinkárna, výroba svíček, filmový WS nebo fireshow. Těm, kterým klasické WS na festivale chyběly, nezbývá nic jiného, než se 16. - 18. 11. zúčastnit Know How v Trutnově :-).
Čím více se blížil večer, tím více stoupala nervozita, protože se blížily koncerty jednotlivých TS skupin. Letošní novinkou bylo především to, že některé TS se spojily a měly společný koncert. Konkrétně jde o TS Krnov s TS Ostrava centrum a dvě slovenské skupiny, TS Bratislava a TS Bánská Bystrica. Je tedy vidět, že nejde pouze o trend český, ale světový. Dále pak vystoupil TS Mělník, Brno, Praha, Želiv, Ukrajina a Malta.
O průběhu koncertů se zde (pro někoho bohužel, pro někoho bohudík) nebudu zmiňovat, protože výčet písniček co, kdo a jak zpíval většině čtenářů stejně nic neřekne, a tak vám spíše doporučím přijet na festival příští rok :-).
Co si ale opravdu neodpustím je koncert TS FOSIL. Abyste věděli, TS FOSIL jsou většinou extensingáři, kteří tuto ymcařskou aktivitu navštěvovali v 90. letech a dnes již na TS jen zpovzdálí dohlíží. Tak přesně všichni tihle se na festival sjeli a během worshopů nacvičili a oprášili nejznámější TS hity jako Oh happy day, Freedom a nezapomněli ani na TS hymnu Lean on me. Nejvíce všem ale utkvěl v paměti sám generální sekretář YMCA, Miki Erdinger, s jeho nezapomenutelným ztvárněním hitu Traktor. Je mi opravdu líto těch, kteří o tento nevšední zážitek přišli, protože Mikiho, držícího si ruku na hlavě místo „punkáče“ a zběsile pobíhajícího po podiu, už možná nikdy neuvidíte... Vážené tensingové fosilie, moc Vám děkujeme, že jste nám to takhle ukázali a počítáme s vaší účastí na festivale příštím.
Musím se smíchem podotknout, že tato parta „třicátníků“ měla mnohem větší úspěch než festivalový host, ostravská skupina Kuličky štěstí. Z jejich koncertu se totiž krátce po začátku začali nenápadně všichni vytrácet. Pravdou je, že „Kuličky“ hrály již na festivalu v Ostravě, což není tak dávno (rok 2005), a tak jsou už pravděpodobně okoukané a pro většinu tensingářů nezajímavé. Příště raději nezvat…
Závěrem musím říct, že festival byl jako vždy kouzelný a abyste měli představu, o co jste přišli, můžete se podívat na reportáž v Křesťanském magazínu nebo v Regionech Ostravy . Poděkování zaslouženě patří všem organizátorům včetně táborového týmu a dobrovolníků, manželům Göttlicherovým (správci areálu) a všem účastníkům, kteří se nebáli daleké cesty a přijeli, protože bez nich – bez nich by to prostě nešlo.
Gábina Boková, TS Brno
___________________________________________
Poznámky:
1. Pro ty z vás, kteří vůbec netuší – Karlovice jsou na severní Moravě u Bruntálu, nedaleko malebného města Krnova, kde sídlí YMCA DAP.
2. Vše o TSCZ se dočtete ve článku Štěpána Černého :-).
3. Přijela Malta, Ukrajina a Polsko. V Polsku sice TS nemají, ale v nejbližší době ho chtějí založit.
4. Tímto se předem omlouvám těm, kteří tohoto věku zatím nedosáhli. Ale už se to blííížííí..
5. Na http://www.ceskatelevize.cz/ pod Křesťanským magazínem z data 9.9.2007 zjistíte o festivale více...
_____________________________________________
Co si o festivale myslí samotní účastníci?
1. Jak celkově hodnotíš festival?
2. Kdybys mohl na festivale něco změnit, co by to bylo? (tedy kromě příšerného počasí, které bychom nejraději změnili asi všichni).
Veronika Vargová, 16 let, TS Bratislava:
1. No v súvislosti s prvou otázkou ma napadly dve slová a to fenomenálné a magické.
2. Nemám pocit, že by sa na festivale malo niečo zmenit, bolo to vcelku dobre organizované a skvele som si ho užila tak to tak nechajme.
Michal Hyčko, 15 let, TS Mělník:
1. No jelikož je to můj první festival a nemám možnost porovnat s ostatníma ročníkama, tak hodnotím na stupnici od 1 do 10, festivalu dávám 15 :-).
2. Na festivalu bych nic neměnil, workshopy super, registrace ušla, program nad očekávání.
Josefka Smolková, 16 let, TS Praha:
1. Byl skvělý, moc jsem si ho užila, ve spojení s táborem šlo o takovou dvojnásobnou euforii :o)
2. Počasí mi nevadilo, jediné, co mě mrzelo, bylo to, že jsem byla už opravdu hrozně moc unavená.... jediné co můžu festivalu vytknout je to, že byl moc krátký... zůstala bych tam ještě tak týden. Myslím že se festival moc povedl a byl skvělý, hlavně proto že byl tak trochu odlišných od jiných TS festivalů, které jsem zažila. Koncert TS Fosil byl skvělý i Kuličky štěstí i když to není zrovna žánr, který poslouchám. Také mě překvapil velký výběr workshopů. Spousta nových skvělých lidí a zážitků a tak to má být. A co bych změnila? Asi bych nic neměnila, možná trochu to datum posunula do středu prázdnin, ale jinak vše tam bylo skvělé a hlavně kreativní zamyšlení. Magično také bylo, že se tam přišli podívat lidi a místní mládež na festival, toto mě docela překvapilo. A asi se jim to muselo líbit když přišli i další večer.
Ondřej Strádal, 18 let, TS Želiv:
1. Festival byl podle mého názoru perfektně zorganizovaný, za což patří dík Hance (Kóče) a jejímu skvělému týmu! Dobrým tahem bylo též propojení tábora TSCZ International s Festivalem. Účastníci tábora pomáhali s přípravou i průběhem festu a zároveň tvořili základ fajn společenství. Další velké plus bylo množství a různorodost workshopů, ze kterých si nešlo nevybrat =).
2. Mně se festival líbil takový, jaký byl. Možná pár praktických detailů, ale ty není nutné jmenovat.
David Werner, 20 let, TS Brno:
1. Festival byl naprosto super! Organizace byla perfektně zmáknutá! Děcka byly na táboře aktivní a pomáhaly, kde se dalo! Koncerty byly perfektní, dobře jsme zapařili! Děkuju všem,co se jakýmkoli způsobem podíleli na festivalu!
2. Neměnil bych asi nic...! Takhle to bylo super, nepocítil jsem nějaké větší nedostatky (kromě změny ceny za festivalové tričko teda!!!) škoda jen, že nebyly všechny WS, které byli původně vyhlášeny! No co se dá dělat… Takže bych neměnil nic!