Nejen u nás, ale i na světové úrovni, nabízí YMCA společenství všem věkovým kategoriím. A i český Ymkař může být v kontaktu se svými vrstevníky, kteří prožili čas v YMCA, ať to bylo v Německu, USA, Japonsku nebo v Africe.
Na začátku března mě navštívil manželský pár až z daleké Hawaje. Pan Don Anderson se představil jako předseda společenství Ymkařů, kteří již užívají důchodového věku. Mimochodem, není to idylka, trávit svůj Ymkařský důchod na Hawaji? Pan Anderson byl více než 20 let generálním sekretářem různých YMCA v USA. Nyní se v důchodovém věku věnuje právě komunitě seniorů, kteří pracovali, či byli dobrovolníky v YMCA na celém světě.
Vede přátelské uskupení seniorů. Vydávají společný časopis, občas se setkají na různých místech světa a také se snaží podporovat současné Ymkaře v jejich úsilí o rozvoj YMCA ve světě.
Je zajímavé při rozhovoru s Donem sledovat, jaké je na různých úrovních vnímání prostoru světa. Mluvíme o tom, že YMCA v ČR má v různých městech své kontaktní osoby. Dále Evropská YMCA má v každém statě Evropy kontaktní osobu, a Don říká, že v každém světadíle mají jednu kontaktní osobu. Pro Evropu je tímto člověkem Egon Slopianka z Německa. (V případě zájmu, je možné na ústředí YMCA v ČR získat kontakt.)
A co mi ze setkání vyplynulo? Že i čeští Ymkaři, kteří se blíží seniorskému věku, mohou zůstat ve společenství světové YMCA. A tak vy, ať už se scházíte v senior klubu YMCA Praha, nebo i vy další někde jinde, pokud by Vás tato skupina zaujala, můžete klidně napsat přímo Donovi na email ymcadon@mac.com, neboť světové společenství seniorů Vás mezi sebe rádo přijme.
Na úplný závěr ještě jedna zajímavost, kterou jsem se při rozhovoru s Donem dozvěděl. Víte, že když sečtete veškerý potenciál YMCA na světě (lidský, finanční), tak že 80% tohoto potenciálu je v USA? A sami Američané neví, zda je to tak dobře….
Miki Erdinger