Recenze - Lykke Li a Adele

Autor: FraKro <(at)>, Téma: 02/2011, Vydáno dne: 18. 05. 2011

Lykke Li – Wounded Rhymes (8/10)
Mladá, teprve čtyřiadvacetiletá švédská zpěvačka Lykke Li na přelomu února a března vydává své druhé album. Nahrávání nových písní proběhlo ve Stockholmu za spolupráce s producentem Bjornem Yttlingem ze švédské kapely Peter Bjorn And John.


Již její první album z roku 2008 Youth Novels sklidilo pochvalné recenze. Zaujal Liin sladký hlas, její styl byl označen jako indie-pop a Li se na něm nechala inspirovat Bobem Dylanem a kapelou Velvet Underground, ale také Madonnou a hip-hopem.

Novinka Wounded Rhymes již není tak sladká jako její prvotina a má své silné téma. Je skoro celé o lásce, resp. o jednom zpěvaččině nepovedeném vztahu (podobně jako u její vrstevnice Adele, která shodou okolností také vydává své druhé album). Nahrávka nabídne pěkné popové melodie a zajímavou rytmiku.Vrcholem je podle mého názoru první singl „Get Some“. Výrazné bubny, výrazný hlas i text vytváří výtečnou písničku. K dalším vrcholům patří balada „Unrequited Love“ a druhý singl „I Follow Rivers“. Velmi důležité druhé album zvládla Švédka Lykke Li výtečně.

Celé album si můžete zdarma poslechnout na stránkách hudebního magazínu SPIN (http://www.spin.com/articles/ hear-it-lykke-lis-hot-new-album).

___________________________________________________________
Adele – 21 (8,5/10)
Mladá britská neo-soulová zpěvačka Adele překvapila celý hudební svět, když v roce 2009 vyhrála dvě ceny Grammy se svým debutovým albem 19 (2008). Její druhé album 21 bylo proto očekáváno velice netrpělivě. Tématem písní alba 21 je láska, zpěvačka v nich reflektuje své dosavadní vztahy. Na albu najdete jak výborné svižné písně, tak krásné balady. Mezi ty rychlé patří především „Rolling into Deep“ a „Set Fire To The Rain“. Z balad bych vyzdvihl hlavně „Turning Tables“, ve které zpívá s pianem. Vrcholem alba je hned úvodní písnička a první singl „Rolling into Deep“, z které už se stal velký hit. Tato soulová vypalovačka vás spolehlivě rozhýbe. Úderný rytmus a vícehlasy v refrénu stojí za to. Velkou předností Adele je její výrazný hlas. Jak to ohodnotila jedna moje kamarádka:“ Hlas teda má! Jak když praskáš ty kuličky z igelitu, jak v nich je vzduch a balí se do nich věci, aby se nerozbily.“ Nejde přitom jen o sílu jako takovou, dokáže do něj také přesvědčivým způsobem vložit emoce.

Další silnou zbraní alba jsou kvalitní melodie, písně zaštiťuje hned několik hitmakerů (např. Paul Epworth, Ryan Tedder, Fraser T. Smith). Když to shrnu, Adele vydala album, které je ještě lepší než její prvotina.

František Kroužil