Kurz činného člena YMCA

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 05/2011, Vydáno dne: 13. 11. 2011

Kurz činného člena YMCA probíhal přes celý víkend 21. – 23. října 2011. Pro mne a několik dalších ymkařů z Prahy započal už brzy odpoledne v pátek, kdy jsme se nalodili do auta a vyrazili směr Brno. Cesta směrem na Brno v pátek odpoledne je vždy více než zajímavá, ale i přesto se nám podařilo dorazit včas. Hned při příjezdu na místo konání – do Čučic – nás okouzlila tamní přírodní scenérie. Hluboké údolí s tekoucí malou říčkou lemované strmými kopci porostlými smíšeným lesem. Uprostřed se nacházela louka s několika roztomile vyhlížejícími chatami.


Jedna z nich patří YMCA T.S. a to byl náš cíl. Krásné nebylo jen venkovní okolí. Krásně a příjemně nám bylo i uvnitř chaty. Nic zde nechybělo. Velká místnost pro konání školení, menší pokoje pro přenocování, sprchy „...a čistý záchody to mám rád“. Také kuchyně byla brilantní - a to především díky dvěma kuchařům, kteří nás celý víkend rozmazlovali neuvěřitelně dobrými pokrmy.

Hned první večer jsme započali znovu-poznávat svou osobnost skrze různé psychologické hříčky a testy. Některé z nás překvapilo, že při takových testech došlo také na matematiku. Situaci naštěstí blesku-rychle některým vyřešily kalkulačky na mobilních telefonech a mohlo se pokračovat se zábavou dále. Ano, opravdu jsme se výborně bavili celý víkend a nejednou zplna hrdla zasmáli. Lektoři sršeli vtipnými hláškami i v sobotu večer, kdy už na nás pomalu začínala padat únava po celodenním soustředění nad různými okruhy témat. Témata, ač pro mnohé známá, tak byla důsledně lektory připravena a díky tomu jsme mohli proniknout hlouběji a dozvědět se další nové zajímavosti. Vždy také byl otevřený prostor pro naše případné dotazy, či témata k diskusi. Této možnosti jsme v hojné míře využívali a zvídavě se dostali i k neplánovaným tématům, která nás zajímala. Celodenní školící maratón, který byl přerušen ranní rozcvičkou a odpolední procházkou, abychom protáhli i svá těla, jsme zakončili příjemně společně u táboráku opékáním buřtů.

Další den byla neděle. Mírně jsme si na začátku „dne odpočinku“ přispali, což bylo příjemné. Následovala rychlá snídaně a již se vše začalo chystat pro bohoslužbu. Slovem nám posloužil zasloužilý tensingář a farář z Vrchlabí Petr Chlápek, kterému za tuto jeho službu chci tímto poděkovat. Zaznělo mnoho podnětného i povzbudivého. Po tomto dopoledním ztišení, které bylo doprovázené zpěvem písní za doprovodu kytary, přišla na řadu méně příjemná činnost - uklízení a balení. Před odjezdem jsme si ještě každý napsali test, který měl prokázat, jak dobře jsme se proškolili. Výsledkem byla vzájemná gratulace a předání certifikátu svědčícího o splnění školení.

Nikomu se příliš nechtělo domů. Přesto nadešla chvíle loučení. Sešla se nás na tomto školení dobrá parta ymcařů a myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že takováto školení bychom rádi zažívali častěji. Proto děkuji ústředí YMCA ČR a všem lektorům, kteří celou tuto akci připravili a uspořádali a do budoucna jim přeji mnoho dalších takových príma úspěšných školení a akcí.

David Strádal, foto: J. V. Hynek a Petr Chlápek