YMCA Orlová

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 06/2011, Vydáno dne: 23. 01. 2012

Představujeme kolektivního člena YMCA

V Moravskoslezském kraji máme pět sdružení YMCA, lokálně ale působí pouze tři: YMCA Ostrava, YMCA Ostrava-Poruba a právě YMCA Orlová. Velikostí svých aktivit spadá přesně mezi obě moravskoslezské kolegyně.


YMCA Orlová byla založena v listopadu léta Páně 2003 v Husově domě v Orlové Mgr. Štěpánem Jančou, Robertem Kovarikem, Lucií Koňařovou, Martou Štachovou, Lýdií Jančovou a Ing. Martinem Slívou. K dnešnímu dni mají kolem 20 členů a řadu dobrovolníků a podporovatelů. Jejich předsedou je Jan Dospiva.

Orlovští v aktuální chvíli staví svoji činnost na Informačním centru pro mládež a na všegeneračním gospelovém sboru Keep Smiling Gospel. Mezi její aktivity patří ale i menší pravidelné nebo jednorázové akce, které se v průběhu doby mění a vytváří tak rozmanitou nabídku využití volného času.

Informační centrum pro mládež sídlí v Domu kultury a každý všední den v odpoledních hodinách nabízí své služby všem návštěvníkům. Jeho výsadou je, že jako jediné ve svém kraji má certifikaci ICM od MŠMT ČR. Jak už samotný název napovídá, ICM se zaměřuje na mládež a pomoc právě této cílové skupině. Mladí a především studenti se zde mohou dozvědět více o studiu v zahraničí, volnočasových aktivitách nebo příležitostech k práci. Poradím vám zde, jak se přihlásit na střední nebo vysokou školu nebo si zde mohou studenti, učitelé a mládež do 26 let zřídit slevové karty ISIC, ITIC a ALIVE. Pomoc zde najdou také lidé v tísni. ICM poskytuje poradenství v krizových situacích a kontakty na různé organizace ve všech možných odvětvích.

ICM nenabízí však pouze informace a poradenství, ale i možnost se vzdělávat. Máme zde celou škálu tvůrčích činností zaměřených na grafickou a hudební digitální tvorbu za pomocí stále se rozšiřující kvalitní literatury a profesionální techniky ať už přímo v ICM nebo v možnosti zapůjčit si aparáty domů. Dále zde nalezneme řadu workshopů, přednášek a besed během celého roku. YMCA Orlová však vychází vstříc i akcím za jejími branami a podílí se na aktivitách ve městě. Tradičními se již staly například cestovatelské večery, filozofické večery, výjezdní koncerty Keep Smiling Gospel, Evropský den jazyků, Den dětí, koncerty, konference a mnoho dalšího.

Keep Smiling Gospel vznikl v roce 2007 na popud jednoho z tensigových rodičů po koncertě tehdy aktivního TenSingu Orlová. Zpočátku se sešlo pouze 5 zpěváků, kteří se však rychle rozrostli do 20 členného seskupení, které dnes pravidelně vystupuje s necelými třiceti zpěváky na vlastních koncertech i jiných festivalech v blízkém i dalekém okolí.

Mimo tyto 2 aktivity se však naskytne každý rok mnoho jednorázových akcí v podobě workshopů, výletů a setkání. Díky tomuto všemu je možné v Orlové najít plnohodnotné využití volného času k zábavě, vzdělání i relaxaci.

V letošním roce plánuje YMCA Orlová novinku: Chtějí letošní vyúčtování svých aktivit odevzdat včas, ať jsou z toho všichni paf. :-)

Pro vás, milí čtenáři, vzkazují, že Orlová je sice daleko od všeho (především od Prahy), ale není v Polsku. „Orlova Chociaż Polska Dalekiego Wschodu, ale nie Polska.“ A nakonec jste všichni zváni na dobré aktivity, které jsou a budou vždy fajn, a které všechny budou bavit.

Tak tedy do Nového roku ať se vše splní a zdárně pokračuje.

Filip Rajnoch, foto: YMCA Orlová