YMCA Greenhill

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 03/2015, Vydáno dne: 20. 10. 2015

Tohle léto jsem strávil v Severním Irsku. Pracoval jsem v tamním outdoorovém centru Greenhill YMCA na letním táboře a rád bych se s Vámi podělil o pár zážitků a zkušeností, které jsem za tyto prázdniny nabral.


Co jsem tam vlastně prováděl?
Byl jsem jeden z mezinárodního týmu dobrovolníků. Pracovali jsme jako vedoucí na příměstském táboře. Rodiče každé ráno přivezli děti a večer si je vyzvedli. Měl jsem na starost skupinku kolem 10 dětí ve věku 7–11 let a s tou jsme přes den v Greenhillu prováděli nejrůznější aktivity. Greenhill má pečlivě připravený program aktivit pro děti. Abych uvedl pár příkladů tak třeba Laser Tag, Bouldering, Lezecká stěna a tak podobně...

Sice se člověk musí starat o svojí skupinku, ale i tak je to hrozná zábava. Přece jenom si hrajete s dětmi. Když vás to totiž baví a děláte to s radostí, tak si to pak děti užijí mnohem víc. (A vy taky ;))

Jak se tam vůbec žije?
Přes týden se pracuje. V 9 děti přijedou a kolem 4 zase odjedou. Máme 30–60 minut na oběd. Večer máme volno. Víkendy jsou taky volné. Taky jsou skvělým časem pro cestování.

Cestovat z Greenhillu by nemohlo být snazší. Hned za dveřmi se tyčí překrásné hory zatímco z okna je vidět na moře. Ať už se chcete podívat kamkoliv, tak vám v Greenhillu poradí, jak se tam nejlépe dostat a na co se tam podívat. Okolí Greenhillu je plné „národních parků“ kde se můžete ztratit a hodiny a hodiny v klidné a mírumilovné atmosféře obdivovat krásu tamního kraje. Pravidelně jsem chodil běhat třeba do Tollymore Park. Jméno vám takhle asi nic nepoví, ale natáčela se tam značná část Hry o trůny, což už samo o sobě značí, jak pěkné to tam musí být.

Za to, že Greenhillu obětujete svoje prázdniny, dostanete postel v jedné z chatek, vodu, teplo, elektřinu a k tomu 65? na týden. (Což je na jídlo víc než dost.) Bydlí se tam v chatkách společně s polovinou ostatních dobrovolníků (podle pohlaví, ale stejně to nikdo moc neřeší). ;) V chatce je úplně normální kuchyňka, lednička, televize, záchod a všechny ostatní zbytečnosti. :-D

Kolik to všechno stálo?br> V Greenhillu jsem si vydělal tolik, že jsem si zaplatil všechno jídlo, které jsem tam snědl a zbylo na proplacení letenky tam a zpátky. Nic než letenku si také nemusíte hradit, protože vás z letiště vyzvednou. Dost dobrý co? Stálo to za to?
No jasně, že jo. Bylo to úplně skvělý. Nejlepší prázdniny v životě! Pokud nad tím uvažujete, tak jeďte. Je to nezapomenutelná zkušenost. Člověk si hrozně odpočine a pročistí hlavu. Poznáte hrozně moc milých lidí a rozšíříte si obzory. Příroda v Severním Irsku je úchvatná a stojí za to. Jeďte do Greenhillu nebo vlastně kamkoliv jinam, hlavně jeďte. Sami.

Dobrodružství na vás čeká, stačí udělat první krůček.

Radek Šmíd, foto: archiv autora