Evropský den jazyků na ZŠ K. Dvořáčka Orlová

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 04/2015, Vydáno dne: 11. 02. 2016

Velmi zdařilá akce proběhla 18. 9. 2015 na ZŠ K. Dvořáčka 1230, Orlová. Vše začalo tím, že nás oslovil náš bývalý žák Mirek Sedláček z organizace YMCA Orlová. Co bylo cílem jeho návštěvy? Uspořádat pro žáky Evropský den jazyků. Našim učitelkám angličtiny se nápad zalíbil a ihned se rozjel kolotoč příprav.


Na členech sdružení YMCA bylo, aby sehnali dobrovolníky z cizích zemí. Paní učitelky pak musely zajistit organizaci a připravit s dětmi doprovodný program. Bylo to trochu dobrodružné, protože jsme do poslední chvíle nevěděli, odkud cizinci budou.

V pátek ráno jsme plni očekávání a s trochou obav přivítali Silvii z Portugalska, Estelle z Francie a Karena z Arménie. Dorozumívacím jazykem byla samozřejmě angličtina. Na úvod celé akce zazpíval pěvecký sbor Kopretina. Pak se žáci rozdělili do tří skupin a celé dopoledne se věnovali komunikaci s cizinci. Ti jim vždy nejprve představili svou zemi a následně odpovídali na otázky. Žáci na oplátku cizincům připravili kvíz o České republice a ochutnávku českých specialit. Na stole byly koláče, trdelník, kofola, velikonoční beránek, a dokonce nechyběly ani pravé Olomoucké tvarůžky.

Úspěch akce nás všechny mile překvapil. Žáci ukázali, že umí využít své dovednosti komunikovat v cizím jazyce, které získali ve škole. A o to nám všem učitelům jde především.

Alice Nogová