Jak se daří programu DofE v YMCA?

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 02/2016, Vydáno dne: 17. 06. 2016

Program DofE v YMCA funguje téměř dva roky, licenční smlouva s Národní kanceláří byla podepsána v září 2014. Prvním úkolem bylo získat vyškolené vedoucí. To se podařilo v dostatečném počtu a nastalo čekání na první zájemce.


Program jsme propagovali hlavně v jednotlivých Ymkách. Na jaře 2015 se nám začali hlásit první účastníci, kteří už většinu svých výzev splnili a nyní se se zvládnutím ostré expedice stanou čekateli na první oceňování.

Jakub (22) se stal naším prvním účastníkem, který se nyní blíží k absolvování bronzové úrovně stejně jako Eliška. Jakub se věnoval angličtině a běhu, v rámci dobrovolnictví pomáhal ve svém sboru Remedy International Church Poděbrady, a na cvičné expedici pro něj bylo největším přínosem, vidět, že se v těch nejtěžších okamžicích může spolehnout na své týmové kolegy.

Jak se daří programu DofE v YMCA?
Elišce (16) bylo v době zahájení programu 15 let, a tak mohla začít pokořovat zatím pouze stříbrnou úroveň (do zlaté úrovně mohou vstoupit účastníci starší 16 let). V talentu si zvolila také angličtinu, ve sportu jógu a pracuje jako dobrovolník v Rodinném centrum Haštalská (YMCA Praha), kde si v poslední době užila hlavně oslavu Dětského dne. A jak vidí chystanou expedici?

„Cvičnou expedici jsem si velmi užila a s týmem jsme překonali mnohá úskalí! I přes počáteční neznalost orientace v mapě, vaření v přírodě a stanování jsme cvičnou expedici úspěšně ukončili a všichni se těšíme na další dobrodružství, které nás čeká tentokrát na Šumavě...“ Expedice je organizačně náročná akce, která má pevná pravidla. Naším problémem byl malý počet účastníků. Skupinu skvěle doplňuje Veronika (16), spolužačka a kamarádka Elišky, která se jinak programu neúčastní, ale do expediční skupiny velice dobře zapadla a ví, že všechna pravidla pro účastníky platí i pro ni! Děkujeme moc!

Eliška (18) se o programu DofE dozvěděla náhodou z internetu, nyní dokončuje bronzovou úroveň. Věnuje se němčině, józe a dobrovolničí také v Rodinném centrum Haštalská (YMCA Praha), kde pomáhá v kroužku keramiky. Většinu ze svých povinností má téměř splněnou, zbývá tedy zvládnout ostrou expedici. A jak to vidí Eliška? „Na ostré expedici se těším na to, až si vyzkouším geocashing. Výprava pro mě bude taky trochu dobrodružstvím, protože budeme odkázáni sami na sebe.“

Dominika (23) si vybrala výzvy ve stříbrné úrovni. Zlepšuje se v angličtině, ve sportu musela kvůli zdravotním důvodům přejít od běhu k józe. Naštěstí to program také umožňuje. Jako dobrovolník pracuje v Anglicko – České YMCA školce (Palác YMCA, s.r.o.), kde pomáhá s programem pro děti.

A expedice? „Cvičná expedice předčila má očekávání, strávili jsme ji v prostředí krásných Brd. Přestože jsme se s ostatními účastníky příliš neznali, dokázali jsme vytvořit dobrý tým. Těším se na další výzvu v podobě ostré expedice, která nás čeká na přelomu června s červencem, a tentokrát pojedeme na Šumavu.“

Mezi účastníky, kteří do programu vstupují právě teď, patří i Andrea (22), která si vybrala rovnou zlatou úroveň. 1 rok se bude věnovat kondičnímu běhání, dobrovolnictví absolvuje v anglické školce YMCA a pro rozvoj talentu stráví rok a půl intenzivní přípravou ke zkoušce FCE. Kačka (20) začíná plnit bronz tréninkem vytrvalostního běhu, zlepšuje svou angličtinu a v oblasti dobrovolnictví zvolila spolupráci s Amnesty International. Pravidelně po dobu 3 měsíců bude Katka pracovat na propagaci a podpoře politických vězňů a nespravedlivě stíhaných osob v různých státech světa.

Carla je Španělka (23), která právě končí svou EVS v jedné pražské neziskovce organizující volnočasové aktivity pro školní děti a jejich rodiče. Carla získala v této organizaci pracovní místo na další rok a rozhodla se v tomto roce plnit také cenu DofE na stříbrné úrovni. V oblasti sportu zvolila fitness, v oblasti talentu zdokonalení češtiny a v dobrovolnictví práci se skupinou dětí z jejího EVS projektu, ze které se mezitím zformoval oddíl.

Máme velkou radost, že se do programu v dubnu zapojili i zatím nejmladší účastníci – Alžběta (14) a Michal (14) z YMCA Brno. Ti se těší, že je brzy doplní kamarádi z tábora, kteří dosáhnou věku nutného pro vstup do programu – 14 let. Alžběta strašně ráda fotí, proto se ve svém zlepšování zaměřuje právě tuhle oblast. Pravidelně své pokroky konzultuje a jejím cílem je uspořádat vlastní výstavu. Michal je vytrvalostním sportovcem a zaměřuje se především na běh, ale rozhodl se také zlepšit své kuchařské umění! Bety se chystá pracovat na svých gymnastických dovednostech a Tom je mistrem ČR v šermu, proto se bude věnovat rozhodcování šermu.

Podrobnosti o programu DofE naleznete na http://www. ymca.cz/dofe/.

Iva Šípková, Andrea Gröschlová a Kika Pulišová, foto: Jiří Horák