Svišti se na moři rozhodně neztratí!

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 03/2017, Vydáno dne: 06. 10. 2017

Letošní jubilejní ročník letního tábora Mladých Svišťů proběhl v termínu od 8. do 22. července na táborové základně Veverská Bítýška.


Zásadní změnou tohoto ročníku byla kompletní obměna vedení. Vedoucí, kteří již několik let vedou tábory pro rodiče s dětmi, tak letos strávili na Bítýšce celkem celý měsíc – připravili dvoutýdenní tábor Svišťů a dva turnusy táborů pro rodiče s dětmi. Letošní téma pro školní děti (Sviště) bylo velmi lákavé, vypluly totiž na moře s Piráty z Karibiku! Program s pirátským příběhem provázely postavy z filmu Piráti z Karibiku, nechyběl legendární Jack Sparrow, Will Turner s Elizabeth, Barbossa, Davy Jones a mnozí další, které ztvárnili všichni vedoucí.

Pirátský oddíl tvořilo první týden pět posádek, na druhý týden mladší děti odjely a zůstaly čtyři posádky starších dětí, které se mohly vydat na náročnější plavbu. Režim táborového dne se odehrával na palubě Černé perly.

Dopoledne se děti učily námořnické dovednosti, mohly se dozvědět spoustu zajímavostí o pirátech i životě na moři, pomáhaly při lodním úklidu. Rozhodně nechyběly klasické táborové činnosti, jako ranní rozcvička, nástupy, zpěv táborové hymny a vyvěšení vlajky. Odpoledne se neslo formou dobrodružných her v lese, řece nebo na táborové louce. Posádky soutěžily v zisku bodů celý týden, při různých úkolech a hrách byla nutná spolupráce starších i mladších členů. Na tyto týmové aktivity byl kladen velký důraz a jsou v souladu s hodnotami YMCA.

Díky nim jsou děti vedeny k samostatnosti, toleranci a respektu k ostatním, zároveň učí děti fair play, čestnosti a spravedlnosti. Některé činnosti rozvíjí kreativitu, jiné podporují fyzickou zdatnost, další učí k úctě k životu a přírodě. Pro děti byly naplánované také dva výlety, první týden navštívily Jarošův mlýn a vyslechly si poutavé vyprávění místního pana mlynáře. Druhý týden vyrazily na plavbu parníkem po brněnské přehradě spojenou s návštěvou hradu Veveří.

Plavba byla zakončena závěrečnou pirátskou diskotékou. Žádná posádka nezůstala bez odměny, tu si však všechny skupinky musely najít a vyhrabat z písku, jak už to u pirátských pokladů bývá. Karibské dobrodružství tak sice skončilo, ale Svišti se mohou těšit na další společné akce, které pro ně vedoucí postupně připravují.

Veronika Kaplanová, YMCA Brno, foto: archiv autorky textu