Statistika nuda je aneb 432 hodin v luftu!

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 03/2017, Vydáno dne: 06. 10. 2017

O letošních prázdninách nízkoprahové sekce YMCA Praha neodpočívala, všechny její kluby vytáhly děti z klubů do lesů, luk a strání po celém Česku. Pracovníci klubů vyrazili s celkem 31 dětmi na 18 dní mimo svá útočiště (Prahu a Votice). Pro děti byly připraveny velmi pestré programy s prvky zážitkové pedagogiky.


Náš nejmladší klub, sídlící ve Voticích, Sibiř vyrazil s dětmi v srpnu na 5 dní do Hájovny Háj. Všichni se pro tyto dny proměnili do rolí detektivů, průvodci jim byli ostřílení a prověření Sherlock Holmes, Hercules Poirot a James Bond. Děti pozorně sledovaly a naslouchaly jejich protřelé rady a doporučení, společně s matadory v oboru kriminologie se snažili pomoc vyšetřit detektivní případ. Po 5 dnech při večerní hře odkryly pravdu a prokázaly, že jsou skutečně zdařilými a důvtipnými absolventy detektivní školy. Dalších 120 hodin dobře stráveného času.

Pracovníci a děti z klubu Dixie se proměnili do role kouzelníků z Bradavic, na výjezdu ve Včelíně prošly děti kouzelnickým výcvikem. Byly rozděleny do vybraných bradavických kolejí, vyráběly si kouzelnické hůlky, učily se tajuplná kouzla, vyráběly si létající košťata či si zahrály famfrpál. Dle fotografií lze s jistotou tvrdit, že šlo skutečně o dobře strávených 168 hodin, které si děti i pracovníci budou pamatovat.

Nízkoprahový klub Ymkárium vyrazil s dětmi na 6 dní do Lužických hor. S dětmi jsme navštívili celkem pět koutů rozličných a pestrých kultur, děti v expedičních týmech plnily rozličné a dobrodružné úkoly, za jejichž úspěšné plnění získávaly od Indiana Jonese díly map, které je vedly k pokladu a závěrečné potěše duše a chuťových pohárků. Celkem šlo o dobře strávených 144 hodin.

Sečteno podtrženo! 3 kluby, 9 pracovníků, 31 dětí strávili 18 dní a celkem 432 hodin mimo svůj klasický rytmus a rutinní dny bohatým a pestrým programem. Při tom došlo i na ztráty, někdo si napíchl sedinku („zadek“) na klacek v noční hře, někdo jiný ztratil svůj milovaný a praktický nůž (dar od ženy). I přes tyto ztráty však s dětmi doposud těžíme ze společně stráveného času, za který jsme vděční a měl svůj význam.

Jakub Kulhánek, vedoucí NZDM Ymkárium, foto: archiv autora textu