Mělnická zkušebna v novém kabátě

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 04/2017, Vydáno dne: 11. 12. 2017

Co se stane, když se mladí tensingáři rozhodnou věnovat svůj čas a energii pro společné dílo? Když se potkávají během roku v tensingu a v létě jejich přátelské vazby a nadšení ještě mnohonásobně posílí tensingový tábor TSCZ?

Třeba to, že se rozhodnou vlastními silami provést kompletní rekonstrukci tensingové zkušebny!


Není to poprvé v historii českého tensingu (někteří z vás možná pamatují výstavbu tensingové zkušebny před pár lety ve Vrchlabí), nicméně to vždy velmi potěší a povzbudí, když se něco takového podaří.

Ptáte se, jak se to vlastně v Mělníku celé událo?
Místnost, kterou má Ten Sing již dlouhá léta přenechanou k užívání od evangelického sboru ČCE v Mělníku, je součástí kostela, který letos oslavil 120 let. Bývalá sakristie již pamatuje mnohé a její podoba se od založení tensingu na Mělníku v roce 1998 nijak moc nezměnila. Současná předsedkyně YMCA Mělník a dlouholetá tensingářka Marika Loskotová se odhodlala k nelehkému kroku a již od jara letošního roku začala všechny pomalu motivovat a plánovat kompletní rekonstrukci zkušebny. YMCA Mělník měla uspořené nějaké finanční prostředky, což byl dobrý prvotní předpoklad. Částka ale nebyla nafukovací, takže bylo nutné rozmyslet, do čeho investovat a na čem naopak ušetřit. Především bylo od začátku jasné, že nebude možné zaplatit práci nějaké firmě. Peníze stačily jen na materiál a základní vybavení nábytkem. U mělnického tensingu, který je převážně (chvílemi i úplně) holčičí, by asi málokdo čekal, že se pustí do typicky mužských stavebních prací. To by ale nebyl Ten Sing Mělník! :-) Již před letními prázdninami se na facebooku objevila čtyřdenní akce „Rekonstrukce zkušebny tensingu Mělník“, která kromě práce slibovala také stanování, hry, táborák, procházky a mnoho dalšího. 10 potvrzených a dalších 21, které akce „zaujala“, bylo jasným signálem, že v tom mělnické holky nezůstanou samy.

Od pondělního rána 14. 8. se to kolem kostela a fary hemžilo jak v mraveništi. Vyklizení místnosti a přilehlého skládku šlo poměrně rychle. Pak následovalo zakrývání a oblepování dveří, oken, zásuvek, dřevěného bednění apod. Soutěž o nejnáročnější ze všech prací jasně vyhrálo škrábání původní malby. Několik různě překrytých vrstev z minulých desetiletí, v každé části místnosti různé zdivo a mnohočetné vysprávky různými materiály…a to vše s téměř 6 metrů vysokým stropem a 30m2 podlahové plochy. Odhodlání tensingářů však neznalo mezí, takže se na zdi vrhli jak hladoví lvi a ve středu ráno již byla hotová penetrace a mohlo se začít s první vrstvou nátěru. Mezitím se nikdo nenudil – o „zábavu“ se postaralo kytování oken, revitalizace starých praktikáblů pro sbor, sestavování nového nábytku, třídění všeho starého a v neposlední řadě vymalování skládku.

Během středy chvíli panovaly obavy, jestli se vše plánované do čtvrtečního odpoledne stihne. Dorazily ale posily a v noci na čtvrtek již mohli všichni klidně spát, protože bylo kompletně vymalováno. Poslední pracovní den patřil velkému úklidu, položení nového koberce, zařízení novým nábytkem a postupnému vyčištění a roztřídění všeho použitelného. V průběhu čtvrtečního odpoledne se tedy mohli všichni vracet do svých domovů s pocitem smysluplně stráveného času a dobře odvedené práce, která umožní dalším několika generacím tensingářů scházet se v nových čistých prostorách, zpívat, hrát, tančit, zamýšlet se a zažívat chvíle, které si člověk nese s sebou (a které ho někdy nesou) po zbytek života.

Celkem se na pomoci s rekonstrukcí aspoň chvíli podílelo 20 lidí, což je úžasné!! Kromě mělnických (současných i bývalých tensingářů) byly zastoupeny také TS: Praha, Krnov, Opava a Ústí. Jmenovitý dík patří: Marice, Marianě, Janě, Báře, Terce, Markét G., Markét R., Lucce, Áje, Štěpánce, Nině, Lence G., Lence N., Marušce, Davidovi, Martinovi, Jankovi, Kiliánovi a Sonymu. Sám jsem měl také možnost přiložit ruku k dílu a alespoň trochu pomoci s realizací. Jsem rád, že jsem mohl vidět tensingáře i „ex-tensingáře“ v akci a přeji jim, aby se s novou zkušebnou objevili i noví členové.

Kéž je tento příklad mělnického tensingu povzbuzením pro všechny, kteří váhají a hledají odvahu pustit se do díla. Nebojte se – má to smysl a YMCA je zárukou, že na to nebudete sami. :-)

Ondřej Strádal

Rekonstruování naší mělnické tensingové zkušebny

Ten Sing Mělník si za pomoci YMCA Mělník vyšperkoval svou zkušebnu v kostele mělnické ČCE. Zadní místnost kostela, který letos slaví 130. výročí, se stala místem tensingového zkoušení již v roce 1998, což je také například rok, ve kterém se někteří nynější vedoucí ten-singu Mělník teprve narodili. Ve výčtu tensingových zkušeben po celé ČR byla tato unikátní svou muzejní podobou, neboť se v ní nacházely koncertní plachty ze všech možných přede-šlých let i jiné kuriozity pravěkého vzhledu. Již koncem minulého roku se však začalo v mělnických tensingových kruzích hovořit o možné rekonstrukci a o letošních letních prázdninách se diskutované stalo skutečností.

Plánování bylo velkolepé a poměrně dlouhé, ale díky tomu se vše podařilo téměř bez šrámů. V plánu bylo nakoupit, vše vyklidit, uklidit, vysmýčit, protřídit, obnovit nebo vyházet, vyma-lovat, opravit, umýt, znovu uklidit, natáhnout koberec, nanosit, naposledy uklidit a vyzdobit, a k tomu všemu se ještě trochu pobavit. Vše bylo rozfázováno do 4 srpnových dní, a to 14.–17. 8. 2017. Na farním pozemku se během tohoto čtyřdenní objevilo přes 20 skvělých pomocníků, z nichž ti technicky zdatnější skládali nový nábytek, umělecky zaměření natírali ten starý a zbytek trestanců svorně škrábal starou barvu ze zdí. Každý, kdo chtěl zůstat přes noc, mohl využít připravený apartmán hned za kostelem. Zde byl totiž speciálně pro tuto příležitost po-staven veliký stan, v němž se díky teplým nocím dalo příjemně přebývat.

Zmíněné škrábání kostelních čtyřmetrových zdí bylo nemilou činností téměř po celé dva dny, se kterou se nepočítalo a která zabrala spoustu drahocenného času. Nicméně i to se zvládlo a všichni pracanti měli večer před spaním aspoň dokonale upřímný pocit z dobře vykonané práce.

Z původního plánu každý večer podniknout zábavně kulturní činnost nakonec téměř sešlo, protože každý večer přemohla veškeré osazenstvo poctivá a zasloužená únava. A tak se nakonec událo „pouze“ opékání buřtů a sledování nenáročného filmu pro děti.

I přes všechnu dřinu, slzy a pot se všechno krásně podařilo a nová zkušebna byla připravena na 1. zářijovou zkoušku, kdy se sešli všichni členové i přátelé tensingu a nový kabát zkušebny pořádně pokřtili. Je skvělé, že byla tato změna umožněna a snad se bude mělnickému tensingu i nadále dařit, tak jako do teď a možná s novou zkušebnou ještě lépe.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto složitého projektu. Byl to velký kus požehnané práce! Přejeme už jen, aby se v něm tensingu dařilo a mohl se rozrůst o nové členy.

Marika Loskotová, YMCA Mělník