Rok 2019
v zahraničních programech YMCA

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 01/2019, Vydáno dne: 20. 03. 2019

Rádi byste vyjeli na nějakou dobu do zahraničí? Lépe poznali další zemi i to, jak fungují Ymky jinde? Chtěli byste získat cenné zahraniční zkušenosti, nové přátele, zlepšit si cizí jazyk nebo si vyzkoušet dobrovolnickou práci v zahraničí bez výrazné finanční zátěže? Pokud ano, využít můžete nějaký ze zahraničních programů Ymky v ČR!


Letos je možné se zapojit jak do programů tradičních a osvědčených, tak i do úplně nových. Vybrat si můžete z programů:
- krátkodobých (na 2–4 měsíce),
- dlouhodobých (na 10–12 měsíců),
- rozvojových a jednorázových akcí (trvajících pár dní až týdnů).

V rámci krátkodobých programů lze jako dobrovolník ve věku 18–30 let s komunikativní angličtinou vycestovat do:
 • Severního Irska, kde se stanete od června do srpna instruktorem na dobrodružných letních táborech v YMCA outdoorovém centru v Greenhillu. Zajištěny jsou volné víkendy, ubytování, důkladné zaškolení, večeře i kapesné. Přihlašujte se do konce dubna 2019.
 • Norska, kde můžete pomáhat 2 měsíce v období květen-srpen s provozem YMCA hostelu v Norsku.
  Dobrovolník má 2–3 volné dny v týdnu, zajištěné ubytování, stravu, kapesné, proplacenou cestu, zážitkový víkend, týden dovolené. Přihlašování probíhá únor-březen 2019.
 • Anglie do přímořské YMCA Bournemouth, právě teď hledá dobrovolníka na duben – červenec do týmu pastorace, který pracuje s lidmi bez domova, mladými lidmi závislými na alkoholu a drogách a s dětmi z ulice a stará se nejen o jejich i duchovní podporu. YMCA poskytuje ubytování, stravu, kapesné, jazykovou podporu, dopravu, certifikát a řadu dalších benefitů. Přihlášky přijímáme do 15. 3.


 • Během jednoho z dlouhodobých zahraničních programů dobrovolník může strávit 10–12 měsíců v zahraničí dobrovolnickou prací v jedné z partnerských Ymek, a to v Anglii (YMCA Bournemouth, German, Bath, Romford), v Severním Irsku (YMCA Greenhill), Německu (YMCA Göttingen), Francii a na Slovensku. Přihlásit se může na některou z pozic, kde může pracovat s dětmi ve školce, v rámci kroužků a během dalších dětských volnočasových aktivit, v mládežnických klubech, v marketingovém oddělení, v oddělení pastorační služby, ve vedení fitness centra, v komunitních centrech YMCA, v outdoorovém centru apod. Financování pobytu probíhá přes EVS – evropskou dobrovolnou službu.

  YMCA zde zajišťuje: dopravu, ubytování, práci 35–38 h/týden, jazykovou podporu, stravu, kapesné, certifikát a požaduje u dobrovolníka: věk 18–30 let, motivaci, komunikativní angličtinu a případně i němčinu/francouzštinu (dle země pobytu). Přihlášky přijímáme do června 2019, začátky pobytů začínají většinou v září. Zúčastnit se mohou čeští ymkaři také jedné z mezinárodních jednorázových akcí. Jejich kompletní nabídku najdete na webové stránce, zde jsou uvedené pouze některé:
 • 31. Celoevropská konference Ten Singu v Praze 7.–10. 3., cena: 2900 Kč,
 • Celoevropské oslavy 175. výročí YMCA v Londýně, proběhnou 4.– 8. 8. 2019 (cena: 465/345/180 GBP),
 • Global Week v Norsku – 12.–18. 8. 2019, letní kurz leadershipu pro více než 50 mladých dobrovolníků Ymky z 11 zemí v angličtině,
 • Kemp/kurz pro vedoucí YMCA airsoftového tábora na Slovensku v termínu 16.–26. 8. 2019 v Liptovském Mikuláši, mezinárodní účast i super cena (170 či 20 Eur), pro mladé ve věku 15–20 let,
 • International Youth and English Language Camp v Německu v Campu Hoheneiche ve dnech 11.–16. 8. 2019 pořádaného Ymkou Thüringen a Christian
 • Mission from the USA je zaměřen na výuku angličtiny, určen je pro mladé ymkaře ve věku 13–17 let. Cena pro účastníka: 95 USD, doprava: dotována,
 • YMCA Sport Seminar 2019 – mezinárodní kemp pro Ymkaře, nejlépe mladé vedoucí sportovních aktivit ve věku 18–30 let. Konat se bude 11.–15. 9. 2019 v městě Siderno v Itálii u moře. Účast vyjde na 190 Eur + doprava. Možnost slevy.
 • Innovation camp – pětidenní kurz vedení jedné z pěti aktivit (Ten Sing, Civic engagement, environmentální aktivity…) pro mladé ymkaře ve Švýcarsku, vše plně hrazeno. Termín: konec září, ještě bude upřesněno.


 • Podrobnosti ke všem zmíněným programům i dalším akcím najdete na webových stránkách http://www.ymca. cz/zahranicni-programy/zahraktuality/

  V neposlední řadě se lze také tento rok zapojit do jednoho ze tří již tradičních YMCA rozvojových programů.

  Těmi jsou:
 • Youth Peace Network, tříměsíční kurz pro mladé vedoucí letních táborů v Kanadě s plně hrazenými náklady, výběrové řízení na jedno volné místo pro českého dobrovolníka na léto 2020 začíná od prosince 2019,
 • Change Agents 4. kohorta – mezinárodní prestižní rozvojový program mladých vedoucí YMCA, výběrové řízení by mělo být spuštěno na jaře, pravděpodobně v průběhu března tohoto roku,
 • Leadership Academy – výběrové řízení do programu YMCA Europe pro mladé dobrovolníky by mělo proběhnout na přelomu 2019/2020.


 • Pokud by vás některý z programů zaujal a rádi byste se o něm dozvěděli více, obrátit se můžete na zahraničního sekretáře YMCA v ČR – Sáru Soukupovou, a to na emailu: ymca@ymca.cz.

  Sára Soukupová, foto: zahraniční Ymky, kresba: Míša Gröschlová, YMCA Praha

  FOTO:
  1. Dobrovolníci v YMCA outdoorovém centru Greenhill pomáhají s aktivitami, jako jsou lukostřelba, kánoe, raft, bouldering, lezecká stěna a lanové aktivity.
  2. YMCA Bournemouth každý rok hostí 12 měsíců 8 dobrovolníků z různých zemí na šesti různých typech pozic.
  3. Účastníci kurzu Global Week 2018, kterého se zúčastnili i čtyři dobrovolníci z ČR.