Zažili jsme jarní prázdniny plné sněhu

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 01/2019, Vydáno dne: 20. 03. 2019

Od pátku osmého do úterý dvanáctého února jsme se vydali s YMCA Orlová na jarní prázdniny do obce Krouna v okrese Chrudim. Tato obec má přibližně 1 200 obyvatel. Ptáte se, proč jsme jeli zrovna tam? Působí tam jako evangelický farář Jan Mikschik, který byl rok na svůj farářský zácvik, neboli vikariát, právě v Orlové. A tak jsme se jeli podívat, jak se mu tam daří. Ale nejen to, zažili jsme mnohá další dobrodružství. Sešlo se nás nakonec třináct.


Už samotná cesta byla dobrodružstvím, tak třeba kvůli tomu, že jsme museli z Ostravy do Pardubic cestovat v tichém vagónu. Což je ve skupince dětí vždy odvaha a výzva. Naštěstí se všichni vykřičeli dostatečně na nádraží, takže jsme to zvládli. Taky jsme trochu bloudili na cestě z vlakové zastávky Krouna na evangelickou faru, ale zase jsme si mohli prohlédnout ze všech úhlů zlatou sochu, kterou v Krouně mají. A na rozdíl od mnohých jsme zvládli najít tlačítko signalizace a vlak nám na zastávce na znamení vůbec zastavil!

Poté, co jsme si prohlédli krásu obce Krouny a dostatečně se vyváleli ve sněhu a promočili se, jsme se vydali do skanzenu Betlém v Hlinsku, kde jsme mohli obdivovat krásu starobylých dřevěných chalup, ve kterých se kdysi žilo či dokonce někde ještě stále žije. Ukázalo se, že na zdejší pokojovou teplotu už nejsme zcela zvyklí, tak jsme se museli ohřát v místní kavárně. Navštívili jsme další den také muzeum ve Svratce, kde je malá, ale úchvatná expozice z první republiky, a naleznete zde také historický krámek, kde si zboží z dob minulých z tohoto muzea zahrálo v mnoha filmech, jako například ve snímcích Dukla 61 nebo Jan Palach.

Účastnili jsme se také nedělních bohoslužeb na faře v Krouně, kde jsme také pomohli s hudebním doprovodem, a navštívili přilehlý evangelický kostel. Přes všechny možnosti největšími atrakcemi byly samotný sníh a válení v něm nebo pozorování krbu, který byl v pokoji, kde jsme spali.

Zažili jsme toho ještě spoustu dalšího jako společné chystání jídla, občas nějaké to uklízení a zpívání, hraní her, prostě prázdniny, jak mají být!

Miroslav Sedláček, YMCA Orlová, foto: archiv autora