Tábor brněnských Svišťů

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 03/2019, Vydáno dne: 06. 10. 2019

Doputoval Odysseus zpátky na rodnou Ithaku? Co uniklo z Pandořiny skříňky? Přežil Perseus litý boj s Medusou?


Svišti by na tyto otázky odpověděli bez problémů! Právě Staré řecké báje a pověsti byly tématem každoročního tábora. I tento rok se děti zabydlely v chatkách na táborové základně nedaleko Veverské Bítýšky. Právě toto tábořiště se během 10 krásných červencových dnů proměnilo k nepoznání!

První den jsme zjistili, jak mohou být bohové zlí a urážliví. Mocný Zeus na nás seslal potopu a my bojovali o holý život. Dalšího dne jsme zasedli u Paridova soudu a díky správné odpovědi na otázku „Která bohyně je nejkrásnější?“ mu pomohli získat Helenu. To se však nelíbilo Heleninu manželovi, a tak došlo k válce. Trojský kůň, které ho jsme vytvořili a následně jím obelstili Trójany, nám zajistil cestu domů.

Taková a mnohá další dobrodružství provázely děti po celou dobu a na konci tábora na ně čekala zasloužená sladká odměna. Letošní tábor, jak by se mohlo na první pohled zdát, nebyl pouze o soupeření mezi týmy, ale snažil se i o rozvíjení vědomostí. Ať už šlo o znalost rostlin, morseovky, uzlů anebo jak správně třídit odpad.

Jeden den jsme také jeli na výlet do Edenu – zábavního a vzdělávacího parku v Bystřici nad Pernštejnem, který byl vítaným zpestřením jinak hrdinného klání. Děti se zábavnou formou dozvěděli o životě na statku, chovu hospodářských zvířat, pěstování plodin a zemědělské technice. Velký důraz byl i kladen na ekologii a různé škůdce. Výlet jsme si moc užili!

Celková atmosféra tábora byla skvělá. Škoda jen že to uběhlo tak rychle. Ale to se dá brát jako důkaz, že vše proběhlo bez obtíží a žádný Damoklův meč nad námi nevisel.

Joha Najbrtová, YMCA Brno, foto: archiv autorky textu