Change Agents program 2019 – „Be the change“

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 03/2019, Vydáno dne: 06. 10. 2019

Ve dnech 28. 7. – 8. 8. 2019 jsem se zúčastnila školení Change Agentů v Anglii. Školení bylo rozděleno na regionální a globální. Regionálního školení se v oblasti Evropy zúčastnilo 28 agentů ze 16 zemí, 3 účastníci ze Středního východu (Libanon a Palestina) a 2 z Afriky (Libérie). Obou školení se celkově zúčastnilo 122 Change Agentů a počet všech lidí spolu s trenéry byl 140 lidí.


Náplní školení byla řada přednášek například o tom, jak YMCA funguje různě ve světě a o budoucnosti YMCA. Kromě přednášek jsme si také zkusili rozdělat oheň pomocí křesadla, hráli jsme hry, zdolávaly lanové překážky několik metrů nad zemí, povídali si u táboráku, jeli na výlet do města Southampton a poznávali kultury všech států.

Celý ten pobyt mi otevřel oči a uvědomila jsem si, jak vlastně malé jsou mé problémy. Někteří mí noví kamarádi mají domov tam, kde se střílí, jiní na školení postrádali kamarády, kterým byla zamítnuta víza.

Sešlo se nás 122 lidí z celého světa, každý jsme byli vychováni jinou kulturou, jiného náboženského vyznání, na určité věci jsme měli odlišný názor, ale i přes to všechno jsme se všichni dokázali vzájemně respektovat, pomáhat si, o nejasných věcech otevřít dialog a nakonec dojít ke stejnému cíli. Stala se z nás jedna velká rodina a vybudovali jsme přátelství do konce života. Když jsme to dokázali my, napříč všech náboženství, národností a kultur, proč celý svět nedokáže žít ve smíru a s respektem k rozdílům jiných?

Sama za sebe můžu upřímně říct, že tohle byla ta nejlepší zkušenost v mém životě.

Tereza Fridrichová, YMCA Skaut,Change Agent 2019, foto: World YMCA