Léto ve sportovním centru YMCA Bournemouth

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 03/2019, Vydáno dne: 06. 10. 2019

Do Anglie jsem vyrazila kvůli vylepšení angličtiny. Když jsem ale jela domů, uvědomila jsem si, že nějaké to zlepšení jazyka je jen bonus k tomu, co si z Anglie vezu. Byly to mé nejzajímavější prázdniny.


V jižní Anglii jsem se ocitla v rámci krátkodobého EVS projektu od Evropské unie. Moje pozice dobrovolníka spočívala v asistovaní na prázdninovém klubu pro děti ve sportovním centru YMCA v Broadstone. Spolupracovala jsem ještě s jedním dobrovolníkem z Itálie, který byl součástí stejného projektu jako já. Ostatní kolegové byli Angličané.

Náplň dobrovolnické práce
Přes letní prázdniny probíhají ve sportovním centru prázdninové aktivity po celý pracovní týden. Děti se okolo deváté hodiny ráno zapíší do jedné z aktivit, kterou si vyberou, a potom zde stráví den plný super programu a spousta srandy. Mohou si vybrat od sportů jako je fotbal, tenis, vybíjená, přes lukostřelbu, horolezení, tanec až k vyrábění, trampolínám nebo alternativnějším programům jako je Greatest Showman day nebo Minecraft day.

My jsme pomáhali vedoucím s programem, děti povzbuzovali, zachraňovali jejich bolístky, pomáhali dětem se zapojovat do programu, blbli jsme s nimi, povídali si s nimi, uklidňovali a rozveselovali je. Prostě to, co bylo zrovna potřeba. Děti měly neustálou potřebu chodit na záchod, no a to také často připadalo na nás jako asistenty :-). Někdy jsme měli možnost pro děti vymyslet i nějaké hry, což mě moc bavilo. Ale zapojování se do vymýšlení programu mi trochu chybělo. Prázdninový klub už je v programu i v přístupu k dětem celkem zaběhnutý a my opravdu zastávali spíše roli asistentů. Neměli jsme velkou možnost se v tomto ohledu kreativně vyjádřit nebo plně seberealizovat. Vedoucí nám ale jejich přístup a názor vždy rádi vysvětlili a to mě určitě velmi obohatilo. Snažím se teď více se zamýšlet nad názory ostatních a dokážu je lépe pochopit a respektovat než dříve.

Okolo čtvrté hodiny odpoledne část dětí zase odešla domů a část zůstala na následující program Movie and meal. Tam jsme už jen roznesli dětem večeři, oni si užívali film a my přitom už odjížděli domů.

Bydlení
Bydlela jsem v bytě s dalšími sedmi dobrovolníky ve městě Bournemouth. Za to jsem byla nesmírně vděčná. Ostatní dobrovolníci byli úžasní. Každý pracoval v jiném oddělení organizace. Byla s nimi skvělá sranda. Podnikali jsme spolu různé výlety, vařili společná jídla, povídali si po večerech... Se vším mi vždy pomohli a moc mi zpříjemňovali pobyt. Navázali jsme hezká přátelství. Byt byl také skvělý. Dostala jsem dokonce i vlastní pokoj. Měli jsme společnou kuchyň a obývací pokoj, který jsme mohli využívat pro společný čas. Jediná nevýhoda byla dlouhá cesta do práce. Trvala okolo hodiny a čtvrt autobusem. Autobusová doprava v Anglii není nic moc. Já jsem ale často využívala kolo. Na kole cesta netrvala déle a vedla krásnými parky.

Společnost
Lidi v Anglii, jak místní tak evropští dobrovolníci, na které jsem narazila, byli velice vřelí a ochotní. Nikdy jsem s nikým neměla problém. Angličané jsou velmi zdvořilí a vždy rádi poradí. S lidmi se, kterými jsem pracovala nebo se setkala ve YMCA, jsem měla jen dobré zkušenosti. Byli pro mě velikou inspirací. Užívali si práce, chovali se slušně a vytvářeli dobrou atmosféru tam, kde působili. Jejich práci obdivuji.

Jazyk
Co se týče angličtiny, tak jsem měla mnoho příležitostí se zlepšovat. Možností, kde a s kým mluvit, bylo nespočet. Setkávala jsem se v práci s Angličany a doma s lidmi z různých částí Evropy. Díky tomu, že jsme se s ostatními dobrovolníky stali dobrými přáteli, ocitla jsem se snad ve všech možných situacích, kde jsem musela použít angličtinu. To ve škole zažít nemůžu.

Ale to hlavní, čeho jsem se zbavila, byl strach z mluvení. Myslím, že je to ta hlavní ingredience ke zlepšení. Stále mluvit, i když děláte chyby, nebát se to zkoušet dál. Angličtina kterou mluví na jihu naštěstí nemá silný akcent. Zní čistě, skoro jako z učebnic, takže není těžká na rozumění.

Prostředí
Dobrovolnický byt se nacházel v centru města Bournemouth asi deset minut od moře. To bylo krásné. Příjemná písečná pláž ale studená voda. V létě je výjimečně hezké počasí, a proto se koupat v moři dá. Zvládnou to ale jen odvážlivci. Španělé nebo Italové, kteří jsou zvyklí na teplé moře, tam rozhodně nevlezou :-). Bournemouth je turistické město. Hlavně přes léto stále narážíte na turisty a po ulicích potkáte hodně bezdomovců. Koná se zde spousta akcí, festivalů a koncertů.

Výlety
Okolo Bournemouth je spousta krásných míst, které stojí za to navštívit. Proto jsem každý volný víkend musela něco podniknout. Člověk si může vybrat skoro z čehokoli. Útesy, národní parky, historická města, přímořská města,… Okolí je velmi rozmanité a vzrušující k prozkoumání.

Inspirace
Z Anglie si vezu nejen spoustu zážitků. Bylo to pro mě poprvé, co jsem na delší dobu vypadla z domu a starala se sama o sebe. Uvědomila jsem si věci, které bych si ve své sociální bublině doma neuvědomila. Začala jsem si více vážit darů, které v životě mám. Získávala jsem mnoho inspirace od ostatních dobrovolníků. Naučili mě, více riskovat a nebát se realizovat svoje projekty. Anglie mě inspirovala v tom, jak úžasně se stará o potřebné a jaká je to pro místní lidi samozřejmost.

Vezu si zpět domů docela jiné věci, než jsem očekávala. Už se nemůžu dočkat, až vyrazím na další EVS.

Ester Pínová, foto: archiv autorky textu