Ninin sen

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 01/2021, Vydáno dne: 15. 04. 2021

Nina. Měla úsměv a dobré slovo pro každého. Vždy se snažila, aby se lidé kolem ní necítili sami či odstrčení. Stačila sebekratší chvíle v její přítomnosti, aby se vryla do srdce. Skutečnost, že mnozí z nás patřili mezi její přátele, je tak jedno z velkých štěstí a darů, které jsme mohli dostat.


Takovým darem byla i Nina pro Ymku, která pro ni hodně znamenala. Zapojila se ráda a s chutí do všeho, ať už to byl Ten Sing, program Change Agents či projekt 5 minut úklidu. Do každé akce a projektu dala maximum a své nadšení pro věc šířila i mezi svými přáteli z „venku”. Dobrovolnictví jí bylo blízké a snaha pomoct tam, kde je třeba, jí byla vlastní.

Na začátku listopadu minulého roku však byla připravena o život a nás zaplavila bolest. I bolest ale může být přetavena v dobrou věc a vy můžete být její součástí. Nina totiž měla za svého života sen – postavit domov pro seniory. V jednom takovém domově v Dánsku se starala o svojí babičku a způsob, jakým tam byla péče o seniory vedena, ji nadchnul. Chtěla jejich myšlenky přenést i k nám, do Česka. To už teď bohužel nemůže.

V jejím jméně se snu zhostili její blízcí – její rodina a přátelé. Založili nadaci Ninin sen (https://nininsen.cz), v rámci kterého pracují na zlepšení seniorského života v České republice. Chtějí vybudovat takové prostředí pro seniory, kde každý nebude jen další klient, ale osoba s vlastním příběhem, zájmy a potřebami.

Jejich cílem je také propojovat generace, protože mladí i staří si mají mnoho co nabídnout. Senioři mohou předávat mladým své zkušenosti a mladí mohou seniorům posílit jejich hravost a chuť do života.

V rámci nadace byla založena sbírka, přes kterou mohl kdokoliv projekt podpořit. Dnes, čtyři měsíce od jejího vzniku, bylo vybráno skoro pět milionů korun, a tak se sen může pomalu ale jistě začít plnit.

Ninin sen se sice nemůže plnit s ní, ale můžeme ho splnit alespoň pro ni.

Tomáš Nováček, Marie Červenková, foto: archiv autorů