DECIMA

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 04/2021, Vydáno dne: 16. 12. 2021

V Praze vznikl nový ymkařský prostor pro sociální práci a volnočasové aktivityYMCA Praha vyhrála výběrové řízení Prahy 10 na provoz nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Během léta byl nízkoprahový klub Decima zařizován, pracovníci se zabydlovali nejen v nových prostorách, ale též v lokalitě formou terénní práce a síťování s ostatními organizacemi. V září byl klub symbolicky a slavnostně otevřen DeciFestem s hudbou a výtvarnými workshopy.


Nový nízkoprahový klub ve Vršovicích podporuje děti a mladistvé od 6 do 19 let ohroženým společensky nežádoucími jevy. Snahou je, aby děti a mladiství trávili čas aktivně a bezpečně, a to každý všední den po celé odpoledne. Děti a mladí mají k dispozici venkovní prostory s hřištěm pro fotbal a basketbal a vnitřní prostory se stolním fotbalem, boxovacím pytlem a žíněnkami, deskovými hrami nebo klidovou místností pro doučování a individuální konzultace. Pro děti je během týdne připraveno několik pravidelných aktivit jako malování a tvoření, vaření nebo tzv. férový fotbal – pro holky a kluky jakéhokoliv věku, bez rozhodčího a s body přiřazovanými za fair play.

Klub se nachází v areálu bývalé mateřské školy mezi Botičem a sportovišti Lokomotivy Vršovice. Vstup do klubu a na hřiště je bezplatný, stejně jako účast na všech aktivitách, vyjma víkendových a delších výjezdů, kdy děti platí symbolický poplatek.

„Volnočasové aktivity jsou pro nás pomůckou, jak navázat s návštěvníky důvěrný vztah. Díky kamarádskému vztahu pak můžeme rozvinout i samotnou sociální prací, která je středobodem našeho poslání, a ty děti takzvaně tahat z průšvihů. Když se ocitnou na životních křižovatkách a řeší trable, se kterými si nevědí rady, tak tu pro ně může být kvalifikovaný sociální pracovník a parťák, který jim dokáže poradit,“ přibližuje vedoucí klubu Anna Švarcová.

Pronajatý prostor je krásný a prostorný a chceme do budoucna využít jeho potenciál co nejvíc, ať už sportovními aktivitami na hřišti nebo jeho zapůjčením pro lidi a organizace ze sousedství, natáhnutím slacklinů nebo hamaků mezi vzrostlými stromy, vybudováním posezení a ohniště, zapojením návštěvníků do údržby a zvelebování, ať už pěstěním, kompostování, nebo sekáním trávy a hrabáním listí, čehož je přes rok habaděj. Rádi nabídneme tento multifunkční prostor ymkařům i jiným pro různé víkendové aktivity. Jsme za klub Decima i prostor velmi vděční a bereme to pro naši práci jako velký dar i zodpovědnost.

Petr Bruna, sekretář YMCA Praha, foto: archiv autora