Než půjdeme do první schůze.

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 01/2023, Vydáno dne: 02. 03. 2023

Pořád slyšíme kolem sebe stížnosti, jak jsou lidé nepřesní, jak jim nezáleží na tom, přijdou-li na smluvenou schůzku o nějakou chvíli později. Mnoho se hřeší na t. zv. akademickou čtvrtku, ačkoliv se z ní často stává neakademická hodina i víc.


Nedávno jsem hovořil s vedoucím inženýrem jednoho úřadu právě o těchto věcech. Stěžoval si, jak dnešní mladý člověk je vnitřně neukázněný, jak málo má přirozené úcty ke společnosti, s níž se denně stýká. Myslím, že měl hodně pravdy. Říká se, že žijeme v době přehnaného spěchu, kde záleží na každé minutě, kterou dovedeme urvat ve prospěch práce nebo svého volného času. Zdálo by se, že je tedy v takovém životě potřebí v prvé řadě přesně jdoucích hodinek, zápisníku a tužky. Být stále spolehnut na tyto věci a projednávat jasně a přesně jednu záležitost za druhou a nikam nepřijít pozdě.

Zatím je pravda docela jiná. Mnoho lidí, kteří se dovedou ráno zlobit na elektriku, že přijíždí do jejich stanice o půl minuty později, přijde večer do schůze nebo do klubu s půlhodinovým zpožděním a nesnese ani přátelskou

výtku. A přece jen svojí nepřesností připravili několik přátel o jejich volný čas, unavili je marným čekáním a natropili škodu na kdoví jak dlouho, protože příště s tím už několik nespokojenců bude počítat a schůzka oznámená na 20. hodinu, nemůže být pak pravidelně zahájena dřív jak ve 20.30 hodin.

Přesnost je vlastností králů. Ten, kdo tohle řekl, správně vyzdvihnul význam přesnosti, jeden z hlavních rysů lidské povahy. Záleží jen na nás, chceme-li být králi ve svém životě nebo ne. Chceme-li být slušní ke svým přátelům, nebo chceme-li svými nezpůsoby patřit ke společenskému plebsu.

M. F., Tep pražské Ymky, Ročník1., říjen1933, číslo 1, str. 2-3, foto: Archiv YMCA v ČR

_____________________________

PS: Proč se v Proteinu objevil právě tento článek pochopí především ti, kteří byli na KSV - viz předpředchozí článek. Ti, co tam nebyli, se jistě z naznačené souvislosti dovtípí... :-) Stejný nešvar tu byl i před 90 lety..., ale furt je to nešvar... ;-) JVH