Zemřel Dalibor Perašín

Autor: -jvh- <jvh(at)centrum.cz>, Téma: 02/2023, Vydáno dne: 19. 06. 2023

Velmi nečekaně a nepochopitelně zemřel Dalibor Perašín – generální sekretář YMCA na Slovensku. Bylo mu jen 50 let. Přesto, když jsem viděl desítky fotografií promítaných na jeho pohřbu, tak se mi neustále vracela jediná myšlenka... jeho život byl nespravedlivě krátký, ale prožil během něho více, než většina lidí, kteří se dožili třeba devadesáti.


Každý kdo znal Daliho okamžitě pochopí, proč není třeba měnit název této rubriky. Dali byl předně velmi inspirativní a inspirující člověk. Měl přehled o mnoha oblastech života a rád se sdílel s mladými lidmi, které doprovázel v jejich nejdůležitějším životním období, kdy si vytvářejí svůj pohled a přístup k sobě a životu ve světě.

Znal jsem Daliho od roku 1997, potkali jsme se ve Starém Smokovci na mezinárodní konferenci o náboženských sektách. Oba jsme byli mladí, dlouhovlasí a hned jsme si padli do noty. Za rok jsme se na tomto místě a při stejné příležitosti potkali znovu. Když se později stal generálním sekretářem Ymky na Slovensku, jen se tím potvrdil náš další společný zájem a pohled na svět. Dali bude chybět každému, kdo ho znal.

A jak viděli Daliho jeho slovenští kolegové?
„S hlbokým zármutkom oznamujeme, že zomrel Dalibor Perašin, generálny sekretár YMCA na Slovensku. Dalibor bol oddaným a zanieteným lídrom, ktorý významne prispel k hnutiu YMCA na Slovensku aj mimo neho.

Jeho odhodlanie posilniť postavenie mladých ľudí a presadzovať sociálnu spravodlivosť bolo inšpiráciou pre všetkých, ktorí ho poznali. Bude nám chýbať jeho nadšenie, energia a neochvejná oddanosť misii YMCA.

Ostávame v modlitbách za jeho rodinu a priateľov, aby im Boh dal silu, ochranu a útechu v týchto chvíľach hlbokého smútku. Uctíme si jeho pamiatku pokračovaním v práci, pre ktorú bol taký nadšený, a snahou vytvoriť lepší svet pre všetkých. Nech odpočíva v pokoji.“

Jaroslav Vojta Hynek, sekretář pro vnitřní věci YMCA v ČR,
foto: autor textu – pořízeno na vzpomínkové akci na Daliho, kterou uspořádala YMCA na Slovensku