V červnu jsem úspěšně ukončila první ročník vysoké školy a nadešel čas sbalit si kufry a vyrazit do Severního Irska. 23. června jsem nastoupila do letadla směr Dublin Airport a vydala se na dvouměsíční dobrodružství. Z irského hlavního města jsem přejela do Newry, odkud to do Newcastlu byla s Kevinem a jeho minibusem jen hodina. Na ubytování jsem se potkala z dalšími dobrovolníky (jak s těmi na dva měsíce jako já, tak i s těmi, co jsou tu na celý rok) a konečně si uvědomila, že se to opravdu děje.
V pondělí nám začal dvoutýdenní „trénink“. Vyzkoušeli jsme si všechny možné aktivity od shallow boulderingu, paddle boarding, laser tagu, blindtrailu až po adventure walk, jehož součástí je i legendární mud path. Bahno ke kolenům, které se den ode dne nenápadně prohlubuje, a věta „I AM A TREE“, jež křičíte pokaždé, když vidíte mimozemšťana (= jakéhokoliv kolemjdoucího), se vám vryje do vzpomínek, ať už chcete, nebo ne.
Postupně si zvykáte na irský/severoirský přízvuk. Sice občas na místní koukáte jak puk, kývete hlavou a doufáte, že to nebyla otázka, která vyžaduje odpověď, ale týden od týdne rozumíte víc a víc. Hlášku „What‘s the craic?“ a univerzální přídavné jméno „wee“ začnete používat taky, aniž byste o tom přemýšleli.
Dva týdny utekly jako voda a od pondělí začíná první týden summer campu z celkových sedmi. Taková trochu obdoba českého příměstského tábora. Každý dobrovolník má na starostí skupinku zhruba 10 dětí věkové skupiny 6-14 let, které během dne provádí aktivitami zmíněnými výše a odpoledne odevzdá zpátky rodičům. Poté, co se s dětmi v pátek při táboráku rozloučíme (někteří zamáčknou slzu), následují 2 dny volna může každý využít po svém. Někdy se jede společně do Belfastu, k severnímu pobřeží, na piknik na pláži se západem slunce, na výlet do hor (jelikož Newcastle leží na úpatí Mourne Mountains) či se jen relaxuje a dospává na ubytování.
Po dvou měsících se vracíme každý domů. Plni silných, vtipných, radostných (a mokrých, protože pršelo až moc často :D) zážitků, zkušeností k nezaplacení, a především nových přátelství, jež jsme si za celou dobu pobytu na Greenhillu vytvořili.
Na závěr bych chtěla napsat moje top 3 poznatky, které si s sebou odvážím:
1. pláštěnka je základ života v Severním Irsku
2. take a [šrrr] znamená take a shower (některým dětem to po shallow boulderingu zabere i 45 min)
3. buďme rádi, že žijeme v zemi, kde existuje jen 1 kohoutek na teplou i studenou vodu.
Petra Rosová, YMCA Setkání, foto: archiv autorky textu