Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 18 nalezených)

| 0-15 | 15-18 |

5-6/2007

Uvaděč

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2549 přečtení)
Milí čtenáři,

je skvělé, že si užíváte léta. Tak to má být! Jelikož však Protein nemá žádné profesionální redaktory, kteří by celé číslo zaplnili svými dobře zaplacenými příspěvky, ale naopak vy čtenáři jste zároveň přispěvateli, tak se to projevilo i v naší emailové schránce. Nebo že by to nebylo tím létem?

[.. Celý článek | Autor: -jvh- ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

Impulzy - Mladým

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2440 přečtení)
„Napište, co byste dnes chtěl říct mladým,“ zněla žádost redaktora Tepu. Napadlo mně, že už naší generaci – čtyřicátníků – považuji za dost obstárlou, aby mohla udílet rady těm mladým. Naše generace, která poznala na vlastní kůži, za doby středoškolských studií, důsledky zákazu členství v Sokole, která s sebou prodělala válku, vracela se sice nehotová, ale plná ideálů do nových poměrů. Ten rok, dva roky, co bylo třeba k dostudování stačily sice, že místa u „egyptských hrnců“ byla solidně obsazena, ale ani to v našem idealismu nám toliko nevadilo jako, že i všechna kormidla veřejného života třímali státní tehdy padesátníci.

[.. Celý článek | Autor: externí ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

YMCA jde do KOPRu!?

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2554 přečtení)
Neděste se, neděste se! KOPR je jen nový nápad na pojmenování pracovní skupiny YMCA, která se zabývá rozvojem YMCA v ČR. KOPR, tedy Komise pro rozvoj, by tedy měla dbát na to, aby YMCA právě do kopru nešla, jak se lidově říká, ale naopak by jí měl její poslání neustále připomínat.

[.. Celý článek | Autor: -jvh- ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

YMCA a diskriminace

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2720 přečtení)
Podle výzkumů, patří česká veřejnost k nejvíce tolerantním v Evropě. Obávám se však, že ale tato „tolerance“ není založena na uvědomělém postoji či přesvědčení člověka, které by vycházelo z přijetí určitého hodnotového systému, ale z nezájmu až ignorance. Tento postoj se tedy může jevit na první pohled jako „tolerantní“, ale může být naopak nebezpečný v tom, že pokud nemá hlubší (filozofické) zakořenění, tak je lehce ovlivnitelný – manipulovatelný. Zároveň zde však stále působí stereotypy a vzorce chování, které mají xenofobní povahu a vedou v konečném důsledku k diskriminaci. Tento xenofobní postoj ale samozřejmě neplatí pro všechny níže uvedené ohrožené skupiny stejnou mírou. Česká republika má své specifické problémy a na ty je třeba se zaměřit při působení podobných projektů jako je třeba Evropský rok rovných příležitostí pro všechny.

[.. Celý článek | Autor: -jvh- ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

Olympijská vesnice v koncentráku - Peking 2008

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2811 přečtení)
Už za rok se v Číně možná přihodí zvláštní věc. V jednom městě tam totiž současně bude pulsovat běh letních olympijských her a zároveň přetrvávat realita pracovních (rozuměj koncentračních v tom nejhorším slova smyslu) táborů. Zhao Ming, člen hnutí Falun Gong, v jednom takovém táboře byl. A když říká, že olympiáda v Pekingu je hanbou, protože režim, který ji pořádá, vraždí své vlastní lidi, zní to velmi věrohodně.

[.. Celý článek | Autor: vojbergr ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

„Kam kráčíš Ymko?“, znělo v Karpatech

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2965 přečtení)
Turistické centrum i chudá horská vesnička, kde vedle hotelů, restaurací a obchodů se západním zbožím najdete rozpadající se chaloupky s „tureckými záchody“ anebo tradiční ukrajinský trh, kde se prodává všechno – od masa obsypaného mouchami přes oblečení až po svaté obrázky. Taková je Verchovyna – utopená pod vysokými vrcholy Karpat. Rozporuplná jako celá Ukrajina. Možná právě proto ukrajinská YMCA vybrala Verchovynu jako dobré místo pro svůj druhý programový festival, tentokrát s mottem „Quo Vadis?“. V zemi, která stále bojuje o svou křehkou demokracii potýká se i s obrovským rozšířením nemoci AIDS, má YMCA nemalé problémy – ale i šance. PROTEIN vám z festivalu ve Verchovyně přináší exkluzivní reportáž.

[.. Celý článek | Autor: vojbergr ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

Ukrajina, Ukrajina, šírá to zem

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2875 přečtení)
Cesta z Prahy probíhala klidně, a kdyby v autobusku nebyla zima, jako na Sibiři, celkově bychom si neměli na co stěžovat. Prostě šikovné ukrajinské ruce během čtvrt hodinky opravily občas stávkující motor, a frčelo se dál. Na PL-UK hranicích se ukázalo, že kdo má větší čepici a v ruce štěmpl, ten je tady pán, a kdo dá, toho bez prohlídky zavazadlového prostoru přivítá veliká náruč Ukrajiny.

[.. Celý článek | Autor: externí ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

Field Group pro Ukrajinu

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2816 přečtení)
Co jsme zatím dokázali? Field Group pro Ukrajinu je společným programem YMCA na Ukrajině, v Bělorusku, Norsku, Švédsku, Anglii, USA, Kanadě a České republice, který se snaží o podporu rozvoje YMCA na Ukrajině. YMCA v ČR byla aktivní již při samotném znovuobnovování YMCA na Ukrajině skrze osobu našeho bývalého generálního sekretáře Lubomíra Drápala, který byl v roce 1995 prvním vedoucím ve Field Group pro Ukrajinu.

[.. Celý článek | Autor: externí ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

Vojtovka

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2896 přečtení)
Je léto, tak je tentokrát vojtovka poněkud luštivější - má tři tajnky, každá z nich skrývá jedno slovo k létu se hodící. Jsou to slova samostatná, takže nezáleží na tom, v jakém jsou pořadí. Vojtovku si stáhněte na www. ymca.cz/protein/v0705-06.xls a vyluštěnou zašlete na protein@ymca.cz. Rozhoduje opět počet správně vyplněných políček. Nejlepší nebo vylosovaný luštitel obdrží věcnou cenu.

[.. Celý článek | Autor: -jvh- ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

15 let TS Praha

Vydáno dne 03. 09. 2007 (12327 přečtení)
v Divadle Na zábradlí aneb TS už má občanku

Píše se rok 2007 a TenSing v české kotlině začíná svou patnáctou sezónu. V západní části Evropy, konkrétně v Norsku TenSing vznikl již na sklonku šedesátých let, když ho založil norský farář Kjell Gronner z Bergenu. U nás dostal TenSing zelenou po revoluci v roce 1989 a vznik prvních českých skupin v Praze a Krnově můžeme datovat do roku 1992. Zmíněná fakta přímo vybízejí k bilancování toho, jak se fenomén jménem TenSing u nás za těch 15 let vyvíjel. Bylo by to určitě zajímavé povídání, ale to není námětem tohoto článku. Tématem tohoto příspěvku je totiž oslava. A to jedna zcela konkrétní oslava v pražském Divadle Na zábradlí. Prostřednictvím následujících řádek psaných jedním z přímých aktérů programu jste zváni na ohlédnutí za koncertem, který TenSing Praha uspořádal k patnáctým narozeninám TenSingu v ČR.

[.. Celý článek | Autor: FraKro ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

Ať žije puberta!!

Vydáno dne 03. 09. 2007 (3310 přečtení)
(k 15 letům TenSingu v ČR) Úplně mě to píchlo u srdce, když mi bratr na začátku 90. let popisoval vystoupení křesťanské mládeže z Norska. Zpívali, tančili, hráli moderní muziku, měli bicí (!) a zároveň dělali divadlo… něco o co jsme se už v naší mládeži v evangelické církvi taky pokoušeli. Tedy my, kteří jsme nebrojili proti aktivnímu či pasivnímu požitku z rockové hudby, jako někteří naši spolubratři a spolusestry v zaslepenosti svého zbožného zápalu. Něco, jako dělali ti Norové jsem přesně hledal. Proto jsem se k tomu rád pak na jaře 1992 při-na-chomejtnul v YMCA Praha. Netušil jsem tehdy, jak zásadní význam bude pro mne a pro mnoho lidí u nás mít tato aktivita vzešlá z prostředí norské YMCA/YWCA.

[.. Celý článek | Autor: externí ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

Whateam na Mělníku

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2573 přečtení)
Ptáte se kdo že? Jaký Whateam? A co když řeknu TenSing Norway? Whateam je totiž jednou z pěti norských tensingových skupin, které již téměř rok cestují po Evropě a svými školními koncerty, a nejen těmi, podporují jiné TenSingy (TS). Třeba ten náš :-). 20. 4. dorazilo všech šest Norů v pořádku na Mělník. A aby se jim nic nestalo, tak jsme si pro ně pro jistotu dojeli až do Prahy. Zpočátku jsme se chvíli hledali, protože když člověk kouká po všech těch „blonďatých“ a „modrookých“ v domnění, že to budou Norové, a najednou vidí černošku v mikině s nápisem TS Norway, trochu ho to vyvede z míry.

[.. Celý článek | Autor: externí ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

Otázky pro dobrovolnici na Ukrajině Marušku Jakubikovou

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2813 přečtení)
Je tomu v podstatě právě rok, co Maruška Jakubiková odjela sbírat zkušenosti na svou Evropskou dobrovolnou službu. Nejela ale do země jen tak ledajaké – jela na Ukrajinu a dokonce do YMCA! Čtenáři Proteinu už měli možnost se s Maruškou seznámit díky jejímu článku v prosincovém čísle Proteinu, nyní se nám ji však podařilo vyzpovídat už po jejím návratu z Ukrajiny a nechat si vyprávět její bezprostřední dojmy.

[.. Celý článek | Autor: externí ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

Týden modliteb a společenství YMCA a YWCA

Vydáno dne 03. 09. 2007 (2619 přečtení)
11. - 17. listopadu 2007 Téma: Děti především Každým rokem Světová aliance YMCA a YWCA organizuje Týden modliteb a celosvětového společenství YMCA. Jeho cílem je poskytnout prostor pro zastavení se v naší práci a nabídnout příležitost ke ztišení se a hlubšímu zamyšlení nad podstatou a smyslem toho co konáme. Celosvětový charakter akce - společný týden v roce - má také každého člena YMCA, ať je členem kterékoliv místní YMCA přivést k uvědomění si sounáležitosti se světovou rodinou YMCA.

[.. Celý článek | Autor: -jvh- ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

5-6/2007

Osobité úkoly Ymky v naší republice

Vydáno dne 03. 09. 2007 (1758 přečtení)
Poznámky z přednášek Dr. J. L. Hromádky, proslovených na letní škole Ymky na Vlčici.

YMCA oslavuje v tomto roce své 90leté trvání. Vznikla, jak známo, r. 1844 v Londýně. Studujeme-li její vývoj, jak jej známe ze světového hnutí a smysl její působnosti, tu vidíme táhnout se celými dějinami červenou nit, která pokračuje až dosud. Uvědomme si, že YMCA byla především pro mladé lidi a to hlavně pro ty, kteří žili na periferii života. Byla to selská a dělnická mládež, obchodní příručí, učňové, kteří byli bez páteře, bez formujících sil a proto Jiří Williams, jako tvůrce a zakladatel tohoto hnutí, myslel na ně a stavěl je před Ježíšovu osobnost, v které mohou bezpečně zakotvit jejich duše a která představuje sílu, zakládající živé obecenství a nejsilnější jednotící moc.

[.. Celý článek | Autor: externí ..]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]
| 0-15 | 15-18 |