04/2018

Čím byl ‚osmičkový‘ rok pro SHŠ In Taberna

Vydáno dne 03. 12. 2018 (1242 přečtení)
Jsme skupina historického šermu In Taberna a zabýváme se obdobím života a vlády našeho nejvýznamnějšího panovníka Karla IV. Je nám inspirací při tvorbě kostýmů, tábořiště i vystoupení.


Od dubna do září trávíme víkendy v různých částech České republiky, kde se účastníme bitev a rytířských klání. Zázemí nám tvoří dobové ležení, ve kterém si diváci mohou vyzkoušet zbroje, vidět ukázky dobových prací jako je šití a výroba kožených doplňků nebo také ochutnat z kuchyně 14. století. Vidět jste nás mohli nejen v brněnských Modřicích na Království řemesel, ale i v Šarvátce v Brtnici na Vysočině, při Dobývání Moravské brány v severomoravské Olomouci, v Bitvě u Sv. Anny v Horšovském Týnu až v západních Čechách či na jihovýchodní Moravě na bitevním poli v Lovčičkách a na dalších obdobných událostech.

Tradičním již pro nás je Rytířský turnaj, kterým zahajujeme letní sezónu na zřícenině hradu Cimburk u Koryčan. Ve spolupráci se spolkem Polypeje jsme jej 5. května 2018 pořádali již potřetí. Naopak poprvé jsme se pustili jako organizátoři do větší akce, a tou byla 7. července 2018 Bitva tří králů v Rúdniku u Vacenovic, založené na pověsti o bitvě z roku 1331, kdy se na jihovýchodní Moravě blízko uherských hranic střetli polský král Vladislav I. zvaný Lokýtek, a jeho spojenec uherský král Karel I. Robert z Anjou proti českému králi Janovi Lucemburskému.

V rámci různých dětských dnů, např. začátkem června v Koryčanech, provádíme ukázku dobového ležení a vystupujeme s interaktivním představením Dětská armáda. Jak název napovídá, hra je určena především pro děti, kteří si v rámci ní také zahrají na rytíře. Bývá zahrnuta iv programu na šermířských akcích (např. v Roštejně, Lovčičkách, nebo Brtnici), kterých se účastníme.

Stejně důležitou část jako šerm tvoří ohňová vystoupení, ve kterých máme možnost ukázat náš smysl pro nebezpečí, touhu po preciznosti triků a radost z tance v kreativní choreografii. S ohňovou show s pracovním názvem Král jsme vystupovali nejen v rámci programu na šermířských akcích jako je Šarvátka v Brtnici, nebo Jemnická bitva. Pozvali si nás také na Čarodějnice v Rúdniku, Keltskou noc v Provodově a Hradozámeckou noc na Cimburku. Rok 2019 pro nás bude jistě nemálo nabitý. Už teď se na něj těšíme.

Hana Hovorková, YMCA Brno, foto: autorka textu/i>

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]