01/2018

Čemu se věnují Change Agenti

Vydáno dne 01. 03. 2018 (804 přečtení)
Ve 3. cyklu programu Change Agents 2017/2018 reprezentují YMCA v ČR 4 členové YMCA Sever, YMCA Plzeň a YMCA Praha. Loni se všichni 4 účastnili regionálních a globálních setkání ve Francii, Švýcarsku a Portugalsku. Letos nás budou tito 4 mladí lidé reprezentovat na Valném shromáždění Světové YMCA v červenci v Thajsku, kde se paralelně uskuteční celosvětové setkání Change Agentů.


Change Agents je program Světové aliance YMCA pro mladé lídry z YMCA, jde o dvouleté školení zaměřené na osobní a profesionální rozvoj vedoucích, znalost práce YMCA na celosvětové úrovni a podporu mezinárodní spolupráce. Program je realizován formou online seminářů a pravidelných setkání.

Program má mimo jiné vést účastníky k tvorbě vlastních projektů ve svých domovských Ymkách. Sára a Gábina Soukupovy se ve svém projektu zaměřily na pravidelná tematická celodenní setkání dětí od 5 do 14 let.

Na začátku února jsme zahájili sérii projektových dnů v rámci projektu Change Agents. Zaměřili jsme se na kombinaci neformálního vzdělávání a rozvoje spolupráce účastníků, děti se tak učily spolupracovat navzdory skutečnosti, že byly z rozdílných věkových skupin (byly ve věku 5–14 let). Za tři týdny organizujeme další setkání na téma „Voda“, a pak jeden březnový na téma „Velikonoce“. S dětmi jsme začali den dobrodružnou hrou, kde se všichni přeměnili na cestovatele vesmírem sbírající hvězdný prach na podrobný výzkum. Stav beztíže a meteory jim ovšem činnost značně komplikovaly. Naštěstí se dětem podařil úkol splnit. Děti si také zahrály další teambuildingové tématické hry. Po hrách následovala interaktivní přednáška o planetách a dílničky - na jedné děti vyráběly funkční model rakety, na další sladkou zmrzlinovou kometu a na poslední ve tmě malý model Slunce, Země a Měsíce, kde jsme pak s baterkou simulovali dny, noci, měsíce a zatmění slunce. S účastníky jsme také vyráběli malé planety.

Po obědě jsme dětem promítli na plátno stelárium, kde hospodář naší plzeňské Ymky ukázal dětem hvězdnou mapu a poutavě vyprávěl příběhy některých souhvězdí. Po krátkém dokumentárním filmu o velikosti hvězd jsme s dětmi šli ven, kde se děti proměnily v planety a běhaly po oběžných drahách. Po návratu dovnitř se děti mohly nechat vyzkoušet ze znalostí, které se za ten den naučily, a za uhodnuté dostaly dobrotu. Všichni jsme si pak pochutnali na zmrzlinové kometě. Jsme rádi, že se dětem na akci líbilo.

Více na http://galatabor.cz/?page_id=837.

Gábi a Sára Soukupovy, foto: archiv autorek textu

Výběr kandidátů do dalšího cyklu Change Agents 2019/2020 začne v září 2018.

Více informací na http://www.ymca.cz/zahranicni-programy/ change-agents/ a u zahraničního sekretáře, Ivy Šípkové, ymca@ymca.cz, 774 481 844.

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]