01/2019

Kačka v Německu

Vydáno dne 20. 03. 2019 (538 přečtení)
Hallo!
Je tu Vánoční čas a já jsem se rozhodla, že konečně se ozvu z mojí dobrovolné služby v Německu.Už je to nějaký čas, přesněji září, kdy jsem se vydala do Německa. Proč Německo? Dobrá otázka...


Pracuji v křesťanské organizaci s názvem CVJM (v Česku pod názvem YMCA). Tato organizace leží v městě Göttingen. Je to pěkné město plné studentů, studuje jich tu něco málo přes 20 000 takže ve městě se to jimi jen hemží.

Kolik nás tu je?
Společně se mnou jsou tu další 2 dobrovolnice, se kterými společně obýváme i jeden byt = WG. Z Ukrajiny je tu Olena a z dalekého Peru – Andrea.

Jde žít s jinýma v jednom malém bytě? Ano jde, každá máme svůj vlastní pokoj, což je nedílnou součástí a ze začátku naše komunikace byla trošku strohá, protože přeci jenom moje němčina nebyla dobrá, ale postupem času si více rozumíme a už jenom německy mluvíme. Občas společně vaříme a aj na výlety se vydáme.

Co tu dělám? Hausaufgabenbetreung:
Každý den tedy přesněji od pondělí- čtvrtka pracujeme s dětmi školního věku a 1.–4. třídy. Naše práce je něco jako školní družina u nás v Česku. Vyzvedneme děti ve škole a pak jdeme společně do našeho domu, kde působíme. Následuje Kreis= kruh, kde se přivítáme a buď si něco zahrajeme nebo vyprávíme nějaký příběh. Oběd, dále neméně oblíbená činnost domácí úkoly. Děti z toho nemají radost, ale já se aspoň přiučím německé slovíčka a jaká je matematika na základní škole. Pak máme workshopy, kdy nejoblíbenější je vyrábění, dále hudba, pečení... co si vymyslíme.

Teamercard-Ausbildung
Jednou týdně navštěvuji s mým šéfem školu, kde pracujeme s mladými ze 7.–9. třídy. Oni se učí, jak hrát hry, jak na otázky, zpětnou vazbu, teorie hry...

Je to forma, kdy oni se od nás něco učí ale pak i oni ukazují, co se naučily. K čemu jim to je? Po ukončení půl roku setkávání můžou pomáhat v organizacích, které si vyberou, nebo na táborech jako instruktoři, ale to je samozřejmě na nich.

HAVEN – Ökumenische Jugendgemeinde Jedna z mých posledních činností, každý pátek se setkávají v jedné komunitě mladí ve věku 13–17 let, kdy tráví čas společně. Je to způsob jak efektivně trávit čas v komunitě s jinými a nechytit se špatných vlivů. Každý týden máme jiný heilig= svatá činnost, činnost dne. Geocatching, pečení společné, večer plný her....

Jednou za měsíc je Gottesdienst (=mše, pro mladé nejen ti, co k nám přichází ale i pro jiné kteří jsou v jiných projektech) Další naší náplní je pořádání táborů, a příležitostných víkendových akcí.

V říjnu jsme měli Pulse Camp – což byl nezapomenutelný týden, plný dobročinné pomoci s mladými z tohoto města.

Co se týká volného času?
Nechci říct, že ho mám málo. Je to i z důvodu toho že 2x týdně mám kurz němčiny, který mi už končí ale byl. Volné máme víkendy a je to jen na nás co podniknout. Moje nejoblíbenější činnost je spánek. Ale v týdnu navštěvuji i sportovní areál, který je u univerzity a nabízí spoustu volnočasových možností. S kamarády si občas dáme Spielabend= kdy hrajeme nejrůznější stolní a deskové hry jistě že v němčině, to je asi důvod proč vždy prohraji.

Německo je velké tak ho začínám aj prozkoumávat nejrůznějšími výlety.

Kačka Kunrtová, foto: archiv autorky textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]