04/2014

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu v YMCA!

Vydáno dne 01. 02. 2015 (1014 přečtení)
Na podzim 2013 nás oslovila národní kancelář Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu s nabídkou spolupráce. Schůzka s koordinátorkou rozvoje programu Šárkou Čapkovou byla moc velice zajímavá. O programu jsme sice už měli nějaké povědomí, ale představila nám současný rozvoj programu, patrony programu a zejména jaké možnosti může program přinášet nám.


Program jako takový a možná spolupráce nás hned velice zaujala. Vždyť program Mezinárodní ceny vévody z Edinbughu realizují Ymky po celém světě a ani v naší Ymce by se neobjevil poprvé. YMCA v ČR program realizovala již v 90. letech. Tehdy byl v YMCA propagátorem myšlenky zapojení do programu DofE Ing. Ladislav Zvolánek, tehdejší sekretář Ústředí YMCA v ČR. Vytvořila se tehdy skupina zájemců o tento program, která v roce 1995 společně absolvovala týdenní školení na Křemešníku a po té se zúčastnila setkání s vévodou z Edinburghu, princem Filipem, při jeho návštěvě Prahy.

A proč realizovat tento program Ymce? Líbí se nám, že poskytováním programu se připojujeme k podpoře mladých lidí v desítkách zemí po celém světě. Jedná se o podporu jejich samostatnosti, sebevědomí, budoucího uplatnění i sociálního cítění a to je v souladu se zásadami rozvoje osobnosti, jaké máme v Ymce.

Začali jsme tedy zjišťovat, co je potřebné pro zahájení programu. Na jaře 2014 absolvovaly Základní školení programu DofE první tři vedoucí – Tamara Smelíková, Markéta Kratochvílová a Andrea Gröschlová. Tamara a Andrea navíc absolvovaly expediční školení programu DofE. Po sestavení tohoto základního týmu jsme jako YMCA splnili požadavky pro podpis licenční smlouvy s národní kanceláří programu DofE Award, ta byla podepsána na konci září 2014. Od té doby se snažíme program propagovat zejména v Ymce mezi vedoucími, členy a dalšími dobrovolníky. Účastníkem se může stát kdokoliv ve věku 14 až 24 let z jakékoliv Ymky.
A prvním účastníkem se můžeš stát právě Ty!

Zájemci mohou kontaktovat:
Andrea Gröschlová – koordinátor, vedoucí
Andrea na ústředí YMCA pracuje od roku 2010 jako sekretář pro programy a vzdělávání. Základní školení programu DofE a Expediční školení absolvovala v roce 2014. Co se týče zaměření na oblasti programu DofE - věnuje se ráda všemu, co je kreativní, má ráda sport.

Tamara Smelíková – vedoucí
Čechoameričanka, narozena u Chicaga, mluví plynně česky i anglicky. Vystudovala Taneční konzervatoř v Houston, TX a Fakultu humanitních studií UK v Praze se zaměřením na filosofii. Ráda vaří a tráví svůj volný čas v přírodě. Pokud počasí toulkám nepřeje, najdete ji nejčastěji s dobrou knížkou. Je pyšnou „maminkou“ dvou kocourů, a všeobecně má ráda všechno, co je živé. S úsměvem vás doprovodí ke kýženému cíli.

Markéta Kratochvílová - vedoucí
Markéta zajišťuje v YMCA v ČR administrativní agendu. Mimo to se věnuje lektorské činnosti v rodinném centru, kde učí výtvarné a hudební kroužky. Má ráda vše, co souvisí s kreativitou a tvořením, ráda cestuje a poznává nová místa.

Andrea Gröschlová

[.. Celý článek | Autor: -agr- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]