04/2014

Nebáli se své odvahy

Vydáno dne 01. 02. 2015 (1007 přečtení)
Pokud se vám podaří sehnat knihu s tímto titulem, budete patřit mezi šťastlivce, kteří se mohou dovědět téměř vše podstatné, co se v basketbalu na našem území odehrálo.


Nás ymkaře samozřejmě potěší, že prvních 50 stran je de facto celých o Ymce. Většina čtenářů Proteinu ví, že basketbal na půdě YMCA vznikl a to v USA. Nicméně i na našem území se o rozkvět a vůbec položení základů tohoto sportu postarala právě YMCA.

Tato kniha vše podrobně a pečlivě mapuje, oba autoři – Jakub Bažant a Jiří Závozda jsou sami bývalými hráči a milovníky basketbalu, chodili poctivě studovat materiály nejen do našeho archivu YMCA v Praze Na Poříčí a vznikla tak publikace, která by rozhodně neměla chybět v knihovničce nejen obdivovatelů této hry, ale i všech ymkařů, kteří se chtějí o historii své organizace dozvědět více. Je jen otázkou, zda se vám ji podaří sehnat, protože jde na dračku a není se co divit, je to dílo opravdu monumentální.

Vydání knihy se neobešlo bez autogramiády, kde jsem pro YMCA obdržel jeden výtisk i s věnováním, které je poděkováním za pomoc při přípravě knihy. Jsou v ní zveřejněny i fotografie z našeho archivu, dokládající např. skutečnost, že basketbal byl oblíbeným sportem na ymkařských táborech za první republiky, ale také unikátní umístění basketbalového hřiště na střeše Paláce YMCA v Praze, které žel během komunistického režimu bylo nahrazeno zastřešením a vybudováním kotelny.

Přestože stojí 499 Kč, na internetu k mání i za 449 Kč, kde to doženete samozřejmě poštovným a balným stojí určitě za to, pořiďte si alespoň jednu do vaší Ymky, abyste ji mohli půjčit nejen ostatním ymkařům pro posílení jejich identity s organizací, ale abyste ji mohli půjčit k nahlédnutí i vašim známým, může se to být prvním krokem k navázání jejich bližší spolupráce s YMCA.

J. Bažant, J. Závozda: Nebáli se své odvahy, Olympia, Praha 2014, 464 stran.

J. V. Hynek, foto: smilebox.cz a archiv YMCA.

[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]