08/2005

Rádio Haló Futura

Vydáno dne 30. 08. 2005 (4932 přečtení)
Byl to ten neslavný den, kdy k nám bylo zavedeno vysílání Rádia Haló Futura, internetového rádia KSČM – Komunistické strany Čech a Moravy.


Komunistické rádio má ve svém logu maják a heslo „Maják do jiné budoucnosti“.
(Pozn. autora: Doufám, že ne mojí.)


KSČM v sobotu 25. 6. 2005 oficiálně zahájila zkušební provoz svého internetového Rádia Haló Futura. Komunistická strana tak jako první využila loňské novely zákona o politických stranách, která politickým uskupením umožňuje provozovat rozhlasové a televizní vysílání. Senátu se jej nepodařilo zablokovat. Tento oficiální začátek však se ukázal býti poněkud planým poplachem, neboť technické problémy jej provázejí téměř celý další měsíc (ale beru, je to zkušební vysílání). Když jsem se na internetu dočetl, že toto rádio mimo jiné uvedlo i medailónek o Karlu Krylovi, tak jsem nezaváhal a ze studijních důvodů si jej také pustil, a to 19. 7. 2005.

Playlist hudby je velmi košatý. Kromě očekávaných „(s)hitů“ 80. let – Helenky Vondráčkové, Michala Davida,… se ovšem objevují i písně Petra Jandy, který je známý svými pravicovými postoji. Neumím si představit, že jsem hudebníkem a hrají mou hudbu v politickém – propagandistickém rádiu, s jehož postoji nesouhlasím, ale to přenechám k řešení těm, kteří jsou do éteru z těchto vln šířeni.

To že chce rádio zasáhnout opravdu širokou posluchačskou, a tím pádem voličskou, obec naznačují další vysílané kapely a zpěváci. Šíře žánrů je nevídaná: Beatles, Sex Pistols, známý spirituál Happy Day, v jehož textu se to hemží Ježíšem, Latinsko-americké rytmy (zřejmě sentimentální vzpomínka na F.C. (to prosím není zkratka fotbalového klubu), Rammstein s hitem Amerika (i když je vlastně proti americkému imperialismu, takže sem tudíž patří), pak ovšem také slovenský rap – nevím, co je to za kapelu, ale text byl opravdu hustý (i když také odpovídá komunistickému protizaměření), něco jako (nepřesné úryvky): Farár v luxusnej fare, v novom aute, jazdí na zahraničné dovolenky, farníci na podpore, ministranti s košíčkom straší, chcú ovládať ludí a ich mysle riadiť, kážu akú voliť stranu, zabúdajú na to čo sa píše v Písme a čo kázal Kristus, raz ich bude súdiť a to kurva prísne, kazu vodu zpíjajú sa vínom, spočíta im to pri poslednom súde…

Zvláštní kapitolou kulturního zážitku pak je, když skončí Pistole a po nich zazní Alexandrovci, nebo po Rammsteinu pustí známého Partyzána (skal a stepí divočinou, hladový a roztrhán, s puškou v ruce s ohněm v srdci uhání vpřed partyzán). Sovětské a budovatelské písně jsou pevnou součástí hudební nabídky tohoto kanálu, stejně jako (mohu-li soudit z několika hodin poslechu) i hudba punková, která v poslouchaném časovém úseku tvořila téměř 50%.

Můj zanícený poslech ovšem přerušilo následující oznámení moderátora (asi v 9:30): „Bude následovat 30 minutová technická přestávka ve vysílání, děkujeme za pochopení“.

Dále znělo jen ticho, postupně však do éteru začal pronikat hlas techniků:
Jo, tohle je z magneťáku… aha, tak tam já mám furt něco špatně zapnutýho… Haló haló haló, slyšíme se, halo 1, 1, 1…
Hm hm hm, hm hm hm, zas to nejde krucinál, pííísk, todle, todle, todle, pííííísk, haló, haló, aha aha, todle já potřebuju … (zvonění telefonu)…
Pam, pam, haló, ťukání do klávesnice), pam, pam, (tútání telefonu).
Tak teďka nevím, ... když já to udělám… ach jo, tak to ne, p-p-p, tak není nic slyšet, (šílená echa), pam pam, tam tam…
Proč je to tak nahlas, monitor je tohleto, tak to stáhni, tak a a a.
Konečně opět hudba: Vódú népíjém, my pijeme rum.., asi po 8 sec, opět konec vysílání.
A opět technici: V čem je problém, teď vysíláme přes vysílání, asi bude lepší, když to budete poslouchat na sluchátka, pod tím šumí jako když vysíláme z Argentiny, stále šum, pořád, ten bordel jde vocať.
To je ten šum, mezitím je náhal zespod, ale ne zase tolik. Teď je to dobrý, teď mi tam nic nezní, to jsou zavřený vokna. To se seřizuje tímhle knoflíkem a tady si to musíte hlídat ať vám to neleze do červenýho.
Opět hudba: Vódú népíjém… úryvek písně – několik sekund.
A opět technici: Můžete kamkoliv, to je jedno…
Raz dva tři čtyři – zkouška mikrofonu – jó běží.
Moderátor: „Takže vážení přátelé je konec výluky a pokračujeme příbojem revolučních melodií, příjemný poslech.“

Ovšem po asi hodině a půl, půlhodinové technické přestávky, se rozhostilo opět ticho – revoluční melodie se nekonaly… Ale asi po dvou minutách zvuk naskočil a tak jsme mohli stihnout konec písně Pavla Nováka – Má malinká (zřejmě byla jen málo revoluční).
Poté však následovala Sokolská hymna.
Kéž by zůstalo jen u ní…

/J. V. Hynek/

PS: Vím, že antireklama je také reklama, ale sázím na inteligenci čtenářstva tohoto exkluzivního časopisu.


________________________________________
Návrh dvou možností zdravého přístupu k Rádiu Haló Futura:
1. Rádio bojkotovat!
2. Rádio poslouchat! Ovšem pak nevolit KSČM. Tím vznikne u komunistů zdání širokého posluchačstva a tím i naděje velkého voličstva, budou tedy do internetového rádia dávat peníze, které se jim ve volbách nezúročí. Výsledný efekt – oslabení KSČM.

[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]