02/2013

V nízkoprahovém klubu Orion...

Vydáno dne 16. 10. 2013 (1382 přečtení)
... jsme se v létě nenudili, na podzim tomu nebude jinak

Ústí nad Labem/Krásné Březno – Nízkoprahový klub Orion, který provozuje ústecká YMCA, byl celé prázdniny v plném provozu. Otevřeno bylo od pondělí do čtvrtka vždy od 14 do 18 hod. Třikrát týdně též probíhaly v odpoledních hodinách hudební a sportovní kroužky. I v říjnu chystáme jak pravidelné, tak mimořádné akce.


Posláním nízkoprahového klubu Orion je sociální začlenění ohrožených dětí a mládeže z cílové skupiny ve věku 12–18 let. Klub poskytuje poradenství, informační servis, kontakt s institucemi a další podporu pro mladé lidi. Dále nabízí aktivity a prostor pro volný čas jako např. stolní fotbal, tenis, stolní hry, PC s Internetem, žonglovací a hudební vybavení. V měsíci září klub denně navštívilo průměrně 35 až 40 dětí.

„I přesto, že děti měly prázdniny a bylo krásné počasí, v našem klubu byla v létě velká návštěvnost a několik akcí, kterých se mohly děti zúčastnit. Mimo stálé a pravidelné aktivity jako je stolní fotbálek, pin pong, lezení na stěně, nás přišel navštívit DJ a MC Wuty, V nízkoprahovém klubu Orion jsme se v létě nenudili, na podzim tomu nebude jinak který nám ukázal svou hudební tvorbu. Tímto jsme chtěli dětem ukázat, jak mohou využít svůj talent v tanci a zpěvu.

O prázdninách jsme se našim dětem v rámci poskytování sociálních služeb snažili nabídnout i jiné alternativy než ve škole, proto jsme nelenivěli a připravili si na měsíc červenec téma, které se týkalo drogové prevence.

Vytvořili jsme si přehledné koláže o drogách a následně je vystavili v prostorách Lezeckého centra YMCA. Shlédli jsme si též dva dokumenty, jejichž obsahem byla drogová problematika. V závěru měsíce jsme společně bojovali za tuhle problematiku a uskutečnili turnaj ve stolním fotbálku. Děti si mohly vyzkoušet týmovou spolupráci, povzbuzování, trpělivost, toleranci, ale hlavně jsme jim ukázali možnost trávení volného času bez patologických vlivů drog.

Naší vizí je, že i děti by se měly učit i o prázdninách, proto jsme jim zábavnou formou v rámci srpna představili zajímavé téma finanční gramotnost, kde se děti dozvěděly, jak hospodařit s penězi, jaké jsou možnosti vzdělávání a brigád v našem městě, jak uspět u přijímacího pohovoru do zaměstnání. Děti byly na konci léta s programem klubu spokojené, což se projevilo na zvýšení návštěvnosti v měsíci září“, doplňuje vedoucí Nízkoprahového klubu ORION Aneta Götzingerová.

V říjnu bude otevřeno od pondělí do čtvrtka vždy od 14 do 18 hod. Třikrát týdně mohou děti navštěvovat v odpoledních hodinách hudební a sportovní kroužky. Téma měsíce je Bezpečnost na internetu – s dětmi budeme debatovat a vytvoříme si také koláže o bezpečnosti na internetu, které vystavíme v atriu Lezeckého centra YMCA. Kromě toho nás 9. října čeká beseda na téma žraloci (příběh o tom, jak se dá splnit sen a potápět se s nimi) a 23. října uspořádáme besedu o vzniku samostatného Československého státu.

Další info zde: http://www.usti.ymca.cz/promlade/orion.

Aneta Götzingerová, Markéta Fialová, YMCA v Ústí nad Labem.

___________________________________________________

POSTAV SI SVÉ MĚSTO

Každého z nás určitě přitahuje neznámý vesmír a jeho nekonečná dobrodružství. Žijeme ve vysněných planetách s obřími květinami a malými neškodnými zvířátky. Obklopuje nás skvělá parta přátel a milující rodina. Fantazie jede na plné obrátky a přejeme si, aby tento krásný sen se stal skutečností….

Proto jsme se v našem Klubu Orionu dne 24. 4. 2013 rozhodli, že zapojíme naše společné síly a vytvoříme si města podle svých představ. Děti se náramně u toho bavily, rozvíjely komunikaci, otevřely svou mysl a své sny a představy o tom, jak by mělo vypadat jejich „fantasy město“. Někdo si ho představil jako New York někdo zase jako úplně nové město, v kterém žije jenom on a jeho rodina. Co nás potěšilo nejvíce je ten fakt, že každé město mělo Nízkoprahový klub ORION. Těší nás, že děti se do akce s chutí zapojily, zapojily se jak malí tak velcí. Každopádně všechny zúčastněné za náš Klub Orion chválím a budeme se těšit na další akce, protože naše děti jsou šikovné a nebrání se ničemu. Zapojte svou fantazii a postavte si své město.

Veronika a Aneta, NK Orion – YMCA v Ústí nad Labem

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]