05/2010

Za Keep Smiling Gospel Orlová ve Skotsku

Vydáno dne 15. 11. 2010 (2832 přečtení)
Jak jsme se zmínili v Proteinu 2/2010, vydal se orlovský sbor Keep Smiling Gospel spolu se členy farního sboru ČCE Orlová ve dnech 10. – 19. září 2010 do Skotska. Pokračoval tak v několikaletých vzájemných výměnných pobytech se sborem skotské církve St. Ninian´s v Dunfermline.


Již od příletu do hlavního města Skotska Edinburgu ujali se nás naši skotští přátelé. Byli jsme ubytováni po rodinách, kde o nás bylo královsky postaráno.

Už druhého dne, po prohlídce jezerního systému Loch Tay Crannog a vydatném balíčkovém obědě došlo k přesunům na náš první koncert do Culross Abbey. Skoti byli naším vystoupením doslova nadšeni. Neděle byla vyhrazena bohoslužbám s Večeří Páně podle skotského pořadu a zkoušce sboru. Po večeři v multifunkčním kostele nás čekal druhý koncert, a to v Carnegie Hall spolu se sbory Kingdom Singers a Lynburn School Choir.

V pondělí měli někteří členové výpravy volno, jiní navštívili místní školku, školu a radnici, kde byli vřele přijati paní starostkou. Odpoledne patřilo návštěvě skotského parlamentu. Po večeři jsme měli první společné setkání, při kterém jsme se učili vyrábět z CD, perliček, papíru a lepidla symbol křesťanů, rybku.

Úterní ráno znamenalo přesun autobusem a dvěma trajekty na tichý ostrov Ionu, ze všech stran obklopený Atlantikem. Tady se setkaly nádhera přírody, základy křesťanství a srdečná pohostinnost obsluhy, tvořené dobrovolníky z celého světa. Každý den byly v 9 hodin ráno i večer bohoslužby, vždy na určité téma. Modlili jsme se za uzdravení, za světový mír a podobně. Čas mezi tím patřil relaxaci, hledání kamínků a mušlí, prozkoumávání vřesovišť a bažin a společným programům.

Ve čtvrtek v 15 hodin pak proběhl náš poslední koncert v Iona Abbey. I ten se vydařil na výbornou. V pátek jsme se se slzami v očích a ledovými krystalky ve vlasech loučili s Ionou. Tento ostrov zůstane navždy v našich srdcích. Cestou vnitrozemím Skotska jsme navštívili památné bojiště Stirling a povečeřeli v hotelu U krále Roberta.

Sobota byla věnována osobnímu volnu s hostiteli, nebo i bez nich. Procházeli jsme střed Dunfermline, nakupovali dárky a pomalu se loučili se Skotskem. Večer jsme se ještě výborně bavili na společné rozlučkové párty. Nechyběly kilty a skotský dudák. Do rodin jsme se vraceli pozdě v noci.

Poslední den výpravy patřil bohoslužbám podle českého pořadu, při nichž s námi Skoti zpívali, co se v rámci hodiny češtiny na párty učili. Po rychlém obědě nás autobus odvezl na letiště. Tam nás čekalo mimo nepříjemnosti s odbavováním ještě zhruba 150 minutové čekání na odlet náhradním letadlem – to původní mělo po přistání technické problémy. Díky zpoždění jsme přistávali se zhasnutými palubními světly a viděli úchvatné panorama Prahy.

Pak už se naše cesty rozdělily. Někteří jeli autem, jiní čekali na vlak. Výprava tak vlastně skončila až v pondělí 20. 9., v brzkých ranních hodinách.

Kateřina Brázdová a Robert Kovarik, YMCA Orlová, foto: Kateřina Brázdová

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]