09/2005

Místo určení: Sársko

Vydáno dne 06. 09. 2005 (2754 přečtení)
Od 18. srpna je v prostorách mezaninu Paláce YMCA v Praze, Na Poříčí 12 možno zhlédnout putovní výstavu Bestimmungsort: Saarland (Místo určení – Sársko), která u příležitosti 60. výročí ukončení 2. světové války připomíná osudy několika set nuceně nasazených Čechů v Sársku.


Doposud bylo možno expozici zhlédnout v Saarbrückenu a v Berlíně, v Praze v YMCA je volně přístupná až do 16. září. Všechny vystavené panely jsou v němčině, ale návštěvníci mohou případně využít průvodního textu v českém jazyce.

Projekt vznikl ve spolupráci obecně prospěšné společnosti Živá paměť a Nadace Heinricha Bölla v Sársku za podpory fondu Připomínka a budoucnost německé nadace Připomínka, odpovědnost a budoucnost.

K výstavě byla za přispění České rady pro oběti nacismu vydána rovněž publikace vzpomínek pamětníků a dobových dokumentů Místo určení: Sársko. Čeští nuceně nasazení vzpomínají, která je zájemcům k dispozici zdarma v české i německé jazykové verzi, a to buď přímo na výstavě v Paláci YMCA, nebo v kanceláři Česko-německého fondu budoucnosti v 1. patře.

Anet Hynková


Živá paměť je obecně prospěšná společnost, která byla založena pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu v roce 2003. Za cíl si nová organizace vytkla především vědecké zpracování archivního materiálu a péči o společný odkaz osob pronásledovaných totalitními režimy, zejména pak informační a vzdělávací činnost a zprostředkování dialogu mezi posledními žijícími svědky nacistického pronásledování a příslušníky mladé generace.

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]