12/2002

Vánoční stromy na náměstích

Vydáno dne 01. 12. 2002 (2556 přečtení)
Snad nikoho dnes už nepřekvapí stromy vyrůstající přímo z dlažby na náměstích snad všech větších měst naší republiky. Kde a kdy se však tento zvyk u nás objevil? Odpověď nalezneme ve čtvrtém čísle časopisu TEP pražské Ymky, z ledna 1930: „Vánoční stromy republiky, které zdobí náměstí našich měst v adventní době, připomínají nám, jak dobrá myšlenka se rychle rozšíří a vžije. Poprvé postaven byl vánoční strom Ymkou v Olomouci v r. 1921 a je tedy naše hnutí otcem této krásné myšlenky, která probouzí lidské milosrdenství.“

Olomouc 1921
Jaké poselství nesou tyto stromy dnes? Připomínají nám stále myšlenku milosrdenství? Přivede nás strom na veřejném prostranství k nutnosti vzpomenout si také na potřebné? Na ty, kteří nemohou mít Vánoce tak „bohaté“ jako my?
Olomouc 1923
Rádi bychom, aby dnes stavěné stromy na našich náměstích plnily opět tuto funkci a nebyly zneužívány pro ještě hlubší komercionalizaci tohoto svátku. Věříme, že jako původci této tradice máme na toto přání právo, jeho realizace je však ukryta v srdci každého z vás.

-jvh-

PS: Pokud o tomto zvyku ví nějaký pamětník něco více, rádi bychom to věděli také, v archivu se mi nic dalšího objevit nepodařilo.

[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]