01/2005

Gospel Night Praha

Vydáno dne 01. 02. 2005 (3225 přečtení)
Již v minulém čísle jsme věnovali tématu Gospelu v našich krajích značnou pozornost. O tom, jaká byla již jubilejní OSMÁ pražská Gospel Night v kostele u Klimenta, referují Zuzana Dvořáková (TS Mělník) a Štěpán Černý (TS Praha). Vaší pozornosti by neměl uniknout ani článek o Gospel Night v Krnově, která se konala 19. 12. v krnovském ev. kostele.


Jak si jistě mnozí z nás všimli, Vánoce, pověstné svátky klidu, míru a lásky, se nám rychle přiblížily. Dalo by se i říci, že již vešly do dveří a pokusily se námi prostoupit. Ale dnes, na začátku ledna, už jsou zase bohužel pryč. A co by to bylo za Vánoce bez dnes již tradiční Gospel Night, která se také letos zopakovala, kde jinde, než tradičně v Praze.

V prostorách kostela u Klimenta, který měl několikráte tu čest, že se v něm něco málo dnů před samotným vyvrcholením Vánoc, tentokráte 10.prosince (pátek), sjely všechny české Ten Singy, aby zazpíváním několika písní, ať už gospelových, vánočních nebo jednoduše písněmi ze svého repertoáru „oslavily“ příchod dlouho očekávaných svátků a vpustily mezi sebe atmosféru Vánoc. Ani v letošním roce nechyběla tradiční sestava Ten Singů: Mělník, Praha, Krabčice a Náchod. Diváci, ale i samotní účinkující však měli tento rok možnost shlédnou krom tradičních koncertů jednotlivých TS skupin, vášnivých tanců, hravého dramatu i nový Ten Sing.

Tzv. „Projekt Ten Sing Tis-Želiv“, který právě jako nováček tuto Gospel Night zahajoval. Tuto skupinu založil Radim Žárský, věren své pověsti, že kam jeho noha vstoupí, tam vznikne nový Ten Sing. Jeho členy jsou účastníci letního evangelizačního kurzu ČCE, který se konal právě v Tisu a poté v Želivu. Skupina zapěla tři pěkné písně, mimo jiné chválu Amen, americkou lidovou Livin‘ On a Prayer, kde sólo zazpíval Ondřej Strádal, a nakonec i africkou lidovou Thumba Mina.

Po nemalém úspěchu a odchodu ze scény měl tu čest nastoupit, před plný kostel, další sbor. Byl jím mělnický Ten Sing, ve kterém oproti předešlému roku nastoupila zcela nová kapela. Jako první se kostelem linula píseň převzatá od norského Oslo Gospel Choiru s vyzývavým názvem Come let us sing. Prostřední song byl doprovázen už i sólovým zpěvem. Zazněla jistě více známá píseň než předešlá, titulní píseň z „Pelíšků“, Sluneční hrob. Pěvecké sólo přednesla spoluautorka článku.

Na závěr Mělničané opět zazpívali píseň od OGC, tentokrát doprovázenou nejen sólem, ale dokonce i duetem, který si spolu zazpívali Eliška Venglařová a Ondřej Bond Tichota. Mělnický Ten Sing poté vystřídal Krabčický, který se také předvedl duetem, působivou písní Ó Pane náš. I jejich další píseň byla spirituálového charakteru. Krom toho je zvykem Krabčic, že vždy na Gospel Night tančí, a nejinak tomu bylo i letos. Ač jich nebylo mnoho, přesto byl jejich tanec pěkný a důstojný k atmosféře večera.

Jako předposlední jsme mohli společně shlédnou domácí, čili Ten Sing Praha, který měl krom Štěpána také novou kapelu. V ní zasedli nejen někdejší kapelníci TS Vrchlabí, ale i synovec zmíněného p. Žárského Vojta, který takto pokračuje v díle svého slavného strýce. Ten Sing Praha se částečně vrátil do minulosti svou písní Coloured People (DC Talk), kterou zpíval již blahé paměti roku 1998, v době, kdy i starší z pisatelů článku ještě „tahal kačera“. Sólovým zpěvem se předvedla Madla Rounová, rap obstaral František Kroužil, jinak korektní učitel jazyků. Další písní TS Praha byl hit z 80. let Be with you od popové kapely Mr. Big. Na závěr zazpíval děvčaty milovaný Jakub Roun svoje tenorové sólo v depresivní milostné písni Televators od undergroundové kapely Mars Volta. Na závěr pásma jednotlivých TS skupin nastoupila ke svému historicky třetímu vystoupení velmi početná skupinka, která přijela až z dalekého Náchoda (a nejbližšího okolí).

Ta pro změnu za těch dvanáct měsíců získala posilu co se týče mužských členů. Hned jejich první výstup byl tradiční mezinárodní hit We Are the World, We Are the Children. Slyšet jsme mohli i tradiční vánoční píseň We Wish You a Merry Christmas ve zcela netradičním provedením, které, jak se domnívám, mělo stejně tak velký úspěch, ne-li větší, než jiné hity TS Náchod na minulých koncertech. Ovšem Náchod především všem vyrazil dech svojí písní Hey Hey Mister, kterou jeho členové sami složili! Myslím, že ani jedna ze současných TS skupin (a že jich je bratru 10) není tak kreativní, aby si sama skládala písně, a to ani nemluvím o tom, že tato píseň byla skvělá! Jen houšť, Náchode, a větší kapky! Ať to u vás jede! Všechny Ten Singy se nám takto předvedly třemi písněmi.

Celé pásmo velice povedených a k naladění vánoční atmosféry těch nejvybranějších písní prolínalo, jako každý rok, drama. I letos jsme se s tvůrci samotnými zamýšleli nad tématem Ztrát a nálezů, které bylo působivě ztvárněno děvčaty ze Zmalovaných Buchet – Helenkou, Kelou a Klárou. Pasivní roli držáku na šňůru v představení dostal i Jaroslav Vojta Vanil Hynek. Mimo jednoho tance, který předvedla děvčata z TS Krabčice, se nám letos ukázal i nový, speciálně gospelový tanec, který na společné víkendovce „složily“ dohromady holky z Mělníka a Prahy. Jak už to u nich bývá, nechybí takovým tanců něco z jemně erotického kouzla, kterým mělnická a pražská děvčata oplývají. Ovšem vše bylo předvedeno vkusně a ani několik přítomných studentů evangelické teologie se nemuselo rdět. Nyní jsme zmínili téměř vše, co letošní pražská Gospel Night přinesla. Promluvili jsme o všech TS skupinách, neopomenuli jsem tajuplné drama ani tanec s vášní.

Ovšem nejlepší na konec, krom zamyšlení, které si pro všechny zúčastněné až na samý závěr připravil nynější lounský farář, jinak ovšem všemi oblíbená figura českého Ten Singu a patriarcha Proteinu Chlopin alias Petr Chlápek, byl jisto jistě tzv. megasbor, na který se těšili nejen diváci, ale především samotní Ten Singáři.

Megasbor je sbor, v kterém vystoupí všechny TS skupiny najednou a zazpívají společné písně. Za zmínku jistě stojí i fakt, že tento speciální sbor má i speciální kapelu, tzv. gospelovou. Letos jí poprvé tvořili chlapci z podřipského Krabčicka, Berry, Tscherw a Patrik. Jistě nemluvím jen za sebe, když řeknu, že letošní megasbor se opravdu vyvedl. Kostelem se rozleh zpěv minimálně sedmdesátičlenného sboru a jakéže songy zněly? Byly to Higher and Higher, Santo Santo a Awesome God. Sóla obstaral Ten Sing Praha, jelikož z jiných skupin nebyl projeven veliký zájem. Neberte to prosím jako proklínaný pragocentrismus, ale všichni tři, Ondra (Awesome God), Daniela (Higher & Higher) i Jakub (Santo Santo) zpívali tak krásně, až oči přecházely přes ulici. Celý sbor se na písně pořádně rozjel a někdy strhával k tanci i první řady diváků. Aby ani publikum nepřišlo zkrátka, nakonec jsme si spolu s ním zazpívali krásnou vánoční evangelickou píseň Hvězda. A s pěkným pocitem a s písní na rtech jsme diváky vyprovázeli z kostela do večerních ulic… Ovšem jaká by to byla Gospel Night bez After Party! Ta se odehrává tradičně ve Sportcentru YMCA v ulici Na Poříčí a je hojně navštěvovaná, zejména lidmi, jimž daleké bydliště nedovolí odjet ještě večer domů a musí v Praze přenocovat. Po loňském nepříliš oceněném nápadu s „hrami“ byla letos organizace svěřena teamu Štěpán Černý – Ondřej Tichota - Zdeněk Beran.

Tato trojka zajistila oblíbenou zábavu pubescentů a post pubescentů, a sice japonský vynález Karaoke! Všichni, kdo chtěli ostatním dokázat, jací jsou mistři pěvci, dostali příležitost. Zábava tato trvala přes hodinu a byla nakonec ukončena včasným zásahem Chlopina, který svojí duchovní promluvou a závěrečnou modlitbou připomněl, co že znamená to C ve slově YMCA a kdo že nám pomohl k tomu, že se Gospel Night povedla.Myslím, že z letošní Gospel Night byly jen samé dobré dojmy na straně diváků, přičemž počáteční obavy patrné před zahájením na některých vystupující stihl ještě před únavou vystřídat pocit radosti a uspokojení z předvedených (někdy i sportovních) výkonů. Někteří Ten Singáři se o týden později se svým výstupem předvedli i na Gospel Night v Krnově. A ti, kterým to tentokrát nevyšlo v Praze ani v Krnově, ať už kvůli škole, či rodinným návštěvám, se mohou těšit na příští dobu vánoční, až se sejdou před „Klimentem“ nebo jiným pražským kostelem a společně se pokusí nejen navodit všem přítomným, ale i sobě, tu pravou vánoční náladu, ale i zkusit oslavit narozeniny Spasitele tak, jak to Ten Sing nejlépe umí.Příjemný rok 2005, ať už vám v uších zní gospel (mimochodem: to slovo značí evangelium, pokud to někomu uniklo) nebo lidová hudba balkánských pastevců, vám za účastníky a organizátory Gospel Night Praha 2004 přejí

/Zuzana Dvořáková (TS Mělník) a Štěpán Černý (TS Praha)/

[.. Celý článek | Autor: Štěpán Černý .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]