04/2005

Saze

Vydáno dne 06. 04. 2005 (2564 přečtení)
aneb co ulpělo v redakčním komíně

Kyjev, Ukrajina

Redaktor Proteinu Štěpán Černý se při své návštěvě Ukrajiny (viz. článek v tomto čísle) spojil samozřejmě i s ukrajinskou redakcí tohoto populárního měsíčníku.


Sledujme, jak hodnotí situaci Proteinu na ukrajinském mediálním trhu jeho tamní šéfredaktor, Sergej Kryvnov: „První čísla Proteinu k nám byla z tehdejší ČSFR doručena již na počátku 90. let. Ač nebyla psána azbukou a málokdo jim rozuměl, hned si získala masovou oblibu. Potají si je místní lidé kopírovali mezi sebou a šířili dále.

Po pádu SSSR nic nebránilo tomu, aby se Protein stal běžnou tiskovinou. Hned jeho první číslo (leden 1994) se stalo trhákem a na 50 milionové Ukrajině se ho prodalo 65 milionů výtisků, což dnes pochopí asi jen málokdo.“ Z vděku z redakci Proteinu vystavěli místní čtenáři na hlavním kyjevském prospektu Kresčaťik sousoší, která má zvěčňovat jeho první redaktory. Na fotografii bystrý čtenář rozpozná Fr. Kroužila (rozpažené ruce), Štěpána Černého (v pozadí, v ruce luk), Vojtěcha Bergera (v popředí, prostovlasý) a konečně Petra Chlápka (sedící s přilbou). V arriere-planu můžeme vidět tzv. obelisk Na Poříčí, zbudovaný jako pomník ulici, kde se Protein vyrábí.

Redakci Proteinu se zdá nutné podotknout, že v ČR dosud podobný pomník schází.

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]