04/2005

Po Irsku v YMCA Brno

Vydáno dne 12. 04. 2005 (2828 přečtení)
Celosvětově proslulý irský tanec se aktivně provozuje i v několika českých tanečních souborech. I přes nepřítomnost irských učitelů tanečníci dosahují dobrých výsledků a svým tancem šíří nakažlivě optimistickou i poetickou krásu irské hudby.

V březnu do ČR opět zavítá světoznámá a také nejúspěšnější taneční show všech dob, Lord Of the Dance. Hudba a tanec jsou zde založeny na tradičním irském folklóru, obohaceném o rychlejší popové melodie, moderní tanec a step. Tato show při své první návštěvě České republiky beznadějně vyprodala dvakrát po sobě T-Mobile Arenu v Praze a i letos se po vstupenkách na vystoupení ve čtyřech městech jen zaprášilo. Vyprodané haly navštívilo a navštíví i u nás desetitisíce diváků.

Co je však po shlédnutí nadšenému odcházejícímu publiku asi již méně známo, že už téměř 10 let je i v České Republice možné se irskému tanci aktivně věnovat a naučit se všechny jeho různé formy. Pouze opravdovým nadšencům a příznivcům irské kultury u nás jsou známa jména skupin, jako pražské Rinceoirí, Kaskáda, Gall-Tír, ostravští Galtish či brněnský Démáirt, který funguje při místním sdružení YMCA – to vše jsou názvy českých tanečních souborů, které se týden co týden aktivně věnují irskému tanci. Výsledky jejich snaženíje pak možné shlédnout na koncertech kapel hrajících irskou hudbu či na různých s Irskem spojených i běžných kulturních akcích, kde okouzlují diváky energickým provedením tance a dynamickou, příjemně nakažlivou irskou hudbou.

Těžké podmínky
Jak se dá ze strhujících výkonů v tanečních show tušit, dokonalé zvládnutí irského tance i stepu vyžaduje značné úsilí a trénink, ale stále rostoucí zájem a počty tanečníků ve zmíněných skupinách dokazují, že to není nemožné ani u nás. Ovšem zatímco v Irsku, Velké Británii, USA či Austrálii žijící potomci irských přistěhovalců s tancem začínají obvykle již v útlých 5 letech a mezi 10 – 15 lety dosahují vynikajících výkonů a mistrovských titulů, na evropském kontinentu je situace jiná a většina tanečníků je ve věku 18 – 30 let.

Dalším úskalím je trvalá nepřítomnost rodilých lektorů irského tance a v českých podmínkách také finanční náročnost jejich lekcí; s tím vším se však členové skupin dokáží vyrovnat a vyvažují to svým nadšením a úsilím – nenechají se odradit a několikrát týdně obouvají kožené cvičky či pryskyřicové stepky a snaží se proniknout do techniky tradičních tanců - reel, jig, slip jig, hornpipe apod. Kdo irské hudbě a tanci opravdu propadne, drží se toho bez ohledu na vzdálenost od samotné zelené kolébky této kultury.

Když přijede „Irsko“ k nám
V posledních letech se výuka každé 3–4 měsíce obohacuje semináři se zahraničními lektory, pro které je setkání s nadšením i množstvím českých tanečníků mnohdy příjemným překvapením. Tréninkový postup podle celosvětových pravidel světové Komise irských tanců v těchto skupinách pak zaručuje správné technické provedení, narozdíl od planých snah o napodobeniny „Irska“ v různých country a jiných souborech. Každoročně konaná mezinárodní Letní škola irských tanců v Praze se již poněkolikáté koná pod záštitou Irské ambasády a loni se jí účastnilo přes 120 tanečníků, letos se k ní přidají i workshopy pro muzikanty.

Brněnský soubor Démáirt funguje při YMCA již od r. 1999 a dosud jeho řadami prošlo na 40 tanečníků. Od loňského roku také fungují speciální kurzy pro začátečníky, díky nimž seřady souboru zdárně rozrůstají. Právě kvůli tomu už Démáirt „přerostl“ prostor klubovny místní YMCA a tréninky probíhají v tanečním sále spřízněné ZŠ. Během své existence již tančil na akcích v ČR i v zahraničí.

Členové se ale také se zájmem účastní různých dalších akcí spojených s keltskou kulturou, jako jsou oslavy keltských svátků, výuka irštiny, Skotské hry nebo brněnské koncerty keltské hudby organizované CK Kudrna, ke kterým také soubor často přispívá svým vystoupením. Pokud vás zajímá, co znamená název DÉMÁIRT, je to prosté - jak to tak bývá, po dlouhém a složitém vymýšlení nakonec skončili u názvu, který někdo jen tak náhodou “plácnul”, ale nakonec se zdál nejzajímavější... takže Démáirt znamená v irštině ÚTERÝ. „Spojitou nádobou“ souboru je také hudební skupina Kirsty’s Choice,která hraje tradiční irskou a skotskou hudbu a ze společného snažení již vzniklo mnoho příjemných protančených večerů.

Chci to také umět!
Pokud tedy budete z představení show Lord Of the Dance odcházet s otázkou „Kde se můžu tohle úžasné umění naučit?“, nemusíte zoufat, že Irsko či Spojené Státy jsou příliš daleko - stačí si na internetu vyhledat kontakt na některý ze souborů irských tanců a dát svému nadšení volný průběh při tréninku. Radost z tance a irské hudby na sebe nenechá dlouho čekat. Zde http://demairt.unas.cz najdete více informací.

Katka Velanová

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]