04/2005

Pomáháme dětem najít domov!

Vydáno dne 12. 04. 2005 (3239 přečtení)
Protein má skvělou zprávu pro všechny, kdo by se chtěli starat o opuštěné děti. V České republice už rok funguje Institut náhradní rodinné péče Natama.

Natama doslova znamená náhradní táta a máma a smyslem její činnosti je najít právě takové náhradní táty a mámy, kteří budou rádi pečovat o děti, jež nemůžou z nejrůznějších důvodů žít se svými vlastními rodiči. Někdy takové děti potřebují najít náhradní domov jenom na chvíli, než se jejich maminka vyléčí a najde práci, a jindy zase natrvalo, protože jim v rodině někdo ublížil a jejich teta, kterou mají moc rádi, odjíždí za prací do ciziny a nemůže se o ně starat.

Vše o pěstounství
Natama hledá lidi, kteří mají chuť stát se pěstouny, pečovat o dítě a nebýt na to sami. Být pěstounem je totiž opravdu velká věc a změna v zaběhnutém všedním životě. Na pěstounství se dá ovšem velmi dobře a pečlivě připravit dopředu. A to je přesně to, co Natama dělá. Poskytuje informace o pěstounské péči, pořádá zajímavé výcviky, semináře a přednášky a provází pěstouny po celou dobu, kdy se připravují na pěstounství. Pro vlastní děti pěstounů připravuje speciální programy, pro něž je příchod „nového sourozence“ také obrovskou událostí. A tak mohou například společně se svými rodiči vyrobit seznamovací album o celé rodině, jejich bytě, domácích mazlíčcích a všem, co se doma děje. Takové barevné a veselé album je první zprávou pro dítě, které k nim jednoho dne přijde.

Podpora na společné cestě Natama zároveň podporuje pěstounské rodiny po celou dobu. K dispozici je 24hodinová konzultační linka, semináře pro pěstouny, setkávání pro děti a pěstounské rodiče. Zprostředkovává rodinám pomoc odborníků jako jsou psychologové, etopedové a další. Rodiny, které spolupracují s Natamou a pečují o dítě, jsou navíc také finanční příspěvek.


Co je nejdůležitější
Jedna z pěstounských maminek z Natamy a její rodina má právě doma 5 měsíců chlapečka z dětského domova. „Je to jako by se dítě znovu narodilo,“ popisuje svoji zkušenost.

Zeptali jsme se ředitelky Natamy Petry Vrtbovské, cože je nejvíce potřeba k tomu, aby tuto možnost dostalo co nejvíce dětí: „Náš cíl se podaří uskutečnit tehdy, pokud najdeme dostatek hodných lidí či rodin, které nabídnou dětem bezpečný domov. Přijetí opuštěného dítěte do rodiny znamená, dát jim možnost prožít spokojené dětství a jednou se stát dospělými lidmi, kteří se dokáží postarat sami o sebe.“ A dodává: „Všude ve světě se našel dostatek takových lidí a my věříme, že se to podaří i u nás.“

Pokud chcete spolupracovat s Natamou nebo Vás zajímá cokoliv o pěstounské péči, určitě neváhejte a kontaktujte Natamu.

Adresa: Orlická 9, 130 00 Praha 3
Tel.: 222 733 307
E.mail: info@natama.cz
www.natama.cz

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]