09/2005

TSCZ vousatýma očima

Vydáno dne 06. 09. 2005 (2426 přečtení)
Jak se dočtete na jiném místě tohoto Proteinu, proběhl TSCZ 05 s názvem „Individuality“. Nebyl jsem jeho klasickým účastníkem, byl jsem pozván na jeden večer „jako host“, který má přítomným přiblížit YMCA. I když jsem všechny zastihl po survivalu, tedy absolutně vyčerpané, přesto byla přítomna bezva atmosféra.


Na úvod jsem si omladinu trošku proklepl a dal jim malý testík o YMCA. Přestože účastníky tábora jsou lidé, kteří chodí do Ten Singu, a někteří ne příliš dlouho, byl jsem výsledky testu potěšen. Myslím si, že srovnání jejich znalostí YMCA by (eufemisticky formulováno) zaostávalo za některými letitými činnými členy jen nepatrně. Mimo jiné jsem chtěl, aby se pokusili vyjádřit Co je pro ně YMCA – jedním slovem, zde jsou odpovědi (číslo za slovem znamená počet stejných odpovědí): lidé, svět, organizace, služba, inspirace 3, sponzor, společenství 2, přátelství 7, parta, křesťanství 2, zábava 6, prostor, naděje, pochopení, potěšení, tělo-duch-duše, alternativa, poznání, písnička, tensing, víra, zástřeší,...

Na otázku Co je posláním YMCA se sešly tyto odpovědi: vztahy, přátelství 2, misie 14, pomoc druhým 4, pomoc lidem k lepšímu životu, rozvoj osobnosti 3, pomoc mládeži, práce na dobré věci, péče o kvalitní náplň volného času, naučit lidi organizaci, sbližování lidí 8, rozšíření obzoru, nacházení hodnot pro život 3, dát lidem příklad, podpora mladých křesťanů v jakékoliv nezávadné aktivitě, dát mladým lidem prostor pro jejich vyjádření, zabavení mládeže, aby se nepotulovala 3, využít kreativitu mladých lidí k trávení volného času, změnit lidi, organizace pro všechny,...

Celkem slušně dopadlo i tipování počtu členů YMCA v ČR, i když se objevili i zajímavé „statistické chyby“ jako např. 500 členů, či 500.000 členů, ale do budoucna kdo ví J. Tip 100 milionů jsem chápal buď jako vtip nebo podivné rozmnožení nul samo od sebe mezi sebou po odevzdání lístečku.

Také namalovat logo YMCA a napsat vyjádření jeho hlavní myšlenky bylo pro některé oříškem, zde jsou odpovědi: trojjediný Bůh, Kristus-kreativita-kultura 7 (motto TenSingu), duch-duše-tělo 6, tři různé etnické skupiny,...

Myslím, že orientace těchto mladých lidí před mou „přednáškou“ byla tedy přiměřená a doufám, že po ní se minimálně zdvojnásobila.Povídali jsme něco o historii, současnosti, poslání, možnostech, našem místě v YMCA, o tom, že YMCA je na přítel na celý život.

Zažil jsem také další bod programu – Čajovnu – se vším, co k ní patří, čajíček, přátelé kolem, svíčky, boxy z batikovaných zástěn, prostě příjemná atmosféra pro popovídání. Zúčastnil jsem se také noční porady vedoucích – bezva party lidí, kteří vědí proč tuto práci dělají. Bylo zřejmé, že jejich motivací je láska k Bohu a lidem, a proto slova závěrečné modlitby, která na poradě zazněla o viditelné přítomnosti působení Ducha každou minutu tábora byla poděkováním, nejen přáním. Díky tensingářům, díky Bohu za hezký večer.

To co mě potěšilo, bylo i to, že se na anketních lístečcích objevilo – YMCA je super organizace a YMCA je super věc. Věřím, že řada z těch, kteří na tomto táboře byli, budou v příštích letech těmi, na kterých bude YMCA stát a bude super věcí i pro další generace.

J. V. Hynek

Zkouška našich hlavinek aneb legrácka pro deštivý večer
1. Sedni si na židli. 2. Pravou nohou pohybuj nad zemí do kruhu ve směru hodinových ručiček. 3. Pravou rukou napiš do vzduchu číslo šest. 4. Na kterou stranu se teď pohybuje tvá noha? :-)

[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]