01/2006

3 otázky pro ymkaře...

Vydáno dne 15. 01. 2006 (2531 přečtení)
1. Jaký je tvůj vztah ke sportu? 2. Co děláš aktivně, co tě baví pasivně? 3. Jaké je dnes podle tebe postavení sportu v programové skladbě YMCA?

Mojmír Tichý, YMCA Olomouc:
1. Sport má u mne všechny plusy, pokud se dělá pro radost, zdraví a zábavu (tedy neprofesionálně). Profesionální sport to kazí, ale přiznám se, že taky rád koukám na hokej nebo fotbal. 2. Já osobně dělám plavání, potápění, florbal a kolo (snažím se o tyto věci pravidelně). Příležitostně hraji i jiné sportovní hry nebo jezdím na koni apod., ale většinou to musí mít něco společného s volnou přírodou (a trochou adrenalinu). 3. V Ymce si myslím, že je to ideální nástroj, jak přitáhnout hlavně kluky, kteří moc neslyší na nějaké kreativní aktivity, ale rádi si něco zahrají. My kluci jsme prostě hraví. Myslím, že je tam i jeden významný pozitivní aspekt (kromě jiných) a to, že se při hře můžeme lépe poznat, učit se spolupráci a v konečném důsledku prožít společnou radost, což všechno velice dobře utužuje správnou partu. Proto mám sport (sportovní hry) rád a byl bych pro to, aby v Ymce bylo sportu více, abychom mohli učit mladé lidi hrát „fair play“. Protože to se jim v životě více hodí, než být slavní a přitom dávat góly rukou (že, pane Baroši...).
Vojtěch Berger, YMCA Praha:
1. + 2. Tenis, aktivně, v sezóně, samozřejmě letní, jinak fotbal, hokej pasivně a moje tajná láska je cyklistika :-), ale ta už mi dala dávno kopačky... nebo já jí... 3. To záleží na konkrétním regionu. Celorepublikově známý je korfbal ve znojemské Ymce, ale vzpomene si někdo na další sportovní aktivity české YMCA?
Michaela Veselá, YMCA Husinec:
1. + 2. Můj vztah ke sportu je pozitivně neaktivní, tj. na sport se ráda dívám, sportovce obdivuji, ale nejsem schopná sport v aktivní formě aplikovat do svého života. Jinak jsem schopná hrát rekreačně volejbal, petanque, softbal, Člověče, nezlob se! a karty. 3. Sport dnes nehraje v YMCA úplně přední úlohu, je spíše chápán jako doprovodný program (tedy alespoň u nás), jehož prostřednictvím můžeme zaujmout děti (podobně jako jiné aktivity). Na druhou stranu si nemyslím, že by byl podceňovaný, jen se možná odehrává v jiných dimenzích, než za první republiky (orientujeme se spíše na hry než na sport, ale výjimky v YMCA jistě jsou), což nepovažuji za špatné, dnešní děti jsou obecně líné, a tak jakékoliv přiblížení sportovním aktivitám je dobré (třeba jen prostřednictvím her v přírodě).
Ladislav Pecina, YMCA Brno:
1. Vztah kladný. 2. Příležitostně kolo, běžky, volejbal, turistika (i vodní). Pasivně hokej, popř. fotbal. 3. V současné době v Ymce mnoho sportovních aktivit není - v Brně máme pouze klub GO a nějakou tu turistiku.
J. V. Hynek, YMCA v ČR - ústředí:
1. + 2. Dřív jsem hrával volejbal závodně – ale to bylo tak někdy těsně po potopě, dnes hraji jen jednou týdně a je to málo. Jinak mám rád sporty, kde nedochází k tělesnému kontaktu, tedy tenis, plavání... Jde mi celkem všechno :-) A mojí parádní disciplínou je skok z místa, ale možná už také jen v minulém čase... 3. Sport je pro mladého člověka velmi důležitý a nerozvíjí jen tělo, fyzičku, koordinaci, ale i charakterové vlastnosti a vůbec přístup k životu. Dnes má YMCA opravdu co dohánět.

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]