02/2011

Youth for You(th) 2011 v Brně

Vydáno dne 18. 05. 2011 (2202 přečtení)
Mladí umělci a tramvaj plná balónků – festival, který zaujal

Osm hodin hudby, tance, výtvarného umění a kinematografie. I tak se dá prožít odpoledne. Přestože 13. dubna 2011 počasí venkovním aktivitám nepřálo, mladí umělci se rozhodli ukázat své umění Brňanům. Na nádvoří Staré radnice, Moravském náměstí, Zelném trhu a v prostorách Husy na provázku se konal festival Youth for You(th).


Velké kapky deště neúprosně dopadají na chodník a štiplavý vítr šlehá do obličeje. Jen málokdo by v takovém nečase chtěl strávit delší čas venku. Během dopoledne 13. dubna však na několika místech v Brně vyrostla pódia. Že by další předvolební meeting, příprava na velikonoce nebo nějaká náborová akce? Samá voda. Brněnská mládež ve věku 15 až 26 let se rozhodla ukázat městu své umělecké vlohy. „Nečekal jsem tolik lidí a navíc je tu velká legrace. Nemůžu se dočkat, až zase budu mít nějakou další příležitost hrát,“ rozplývá se turecký student Ercan Özkan z jedné z účinkujích kapel s názvem 3 piva prosím. Má pravdu, přestože počasí organizátorům nepřeje, lidé se zastavují, aby si poslechli kapely či shlédli aspoň kousek představení.

Na Moravském náměstí mezitím vypuklo taneční šílenství. Jejich nadšení má na svědomí právě hrající kapela. „Strašně moc si to užívám. Je tu úžasná atmosféra.

Všichni se usmívají a jsou milí. Neustále narážím na známé tváře. Spousta kamarádů se rozhodla účinkovat, pomoci s přípravou nebo se jen přišli podívat a podpořit nás,“ uvádí Camilla Towsend z Austrálie. Hlavní stan zahraničních studentů se nachází na Zelném trhu. Americká jam session, turecké, perské či irské tance, tak vypadá prezentace daných zemí. Prkna, co znamenají svět, pak okupují divadelníci, tanečníci i recitátoři na nádvoří Staré radnice.

Cestu k filmovému plátnu lemují fotografie Igora Dostála. Do malé místnosti sklepní scény se vejde asi padesát lidí, panuje tu pohoda. Na plátně se v patnáctiminutových intervalech střídají studentské i amatérské filmy.

Promrzlí lidé z venkovních scén vítají možnost alespoň chvilkového zahřátí ve vnitřních prostorách. „Festival je skvělý a mrzí mne, že nestíhám všechna představení. Jsem zvědavý, jak bude vypadat program za rok,“ směje se dobrovolník z Fakulty informatiky František Dvořáček. Jedním z hlavních bodů programu je i pokus o rekord.

K odstavené tramvaji na koleji před kostelem svatého Tomáše neustále proudí davy lidí. Každý, kdo se chce zúčastnit tohoto festivalového rekordu, dostává balónek, provázek a šňůrku. Pak už je jen na něm, jak moc má kreativního ducha. Balónky roztodivných tvarů, barev a dekorů se vznáší uvnitř tramvaje. Lidé si sedají na sedátka a okouzleně pozorují výzdobu, někteří se zapojili do soutěže o tip, kolik jich tu bude celkem. „Za dvě hodiny vznikla krásná výstava vzkazů a unikátně pomalovaných balónků. Nashromáždili jsme jich 256,“ pochvaluje si hlavní organizátorka Gabriela Boková. Originalita se tedy organizátorům nedá upřít. Navíc komu by se nelíbila útulná atmosféra rozprostírající se za zamženými okénky balónky vyzdobené tramvaje?

Festival Youth for You(th) už patří mezi tradiční události roku v Ostravě. V Brně ho letos poprvé zorganizovalo Křesťanské sdružení mladých lidí (YMCA) ve spolupráci s Mezinárodním studentským klubem Masarykovy univerzity (ISC MU Brno). Dle mnoha pozitivních ohlasů lze očekávat, že příští rok se můžeme těšit na další várku zajímavých předtavení. Místní mládež má totiž talent.

Anna Matušinová, psáno pro lemur.mu, foto: Elena Bastríková

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]