03/2011

Téměř miliarda korun ročně

Vydáno dne 18. 07. 2011 (1646 přečtení)
– to je hodnota práce dobrovolníků v dětských sdruženích ČRDM

(Praha 8. června 2011) – Miliarda není málo. A tuto téměř miliardu odpracují každoročně dospělí dobrovolníci ZDARMA! Jak to, že se o tom dřív nevědělo? Česká rada dětí a mládeže zpracovala rozsáhlou analýzu financování „volnočasových“ aktivit dětí a mládeže, jejíž výsledky právě zveřejnila.

V dvaatřicetistránkovém rozboru lze najít počty členů členských sdružení ČRDM, počty dětí a vedoucích – dospělých dobrovolníků, ale také výši dotačních prostředků či počty hodin dobrovolnické práce.


Z rozboru vyplývá, že také rentabilita neplacené (!) dobrovolnické práce je vysoká – k 1000 Kč dotací na jednoho člena sdružení ročně se přidává hodnota neplacené práce dospělých ve výši přes 3000 korun ročně. Přitom hodnota hodinové mzdy se řídí průměrnou mzdou pracovníka ve školství, což v r. 2010 bylo necelých 140 Kč. Rentabilita v r. 2010 dosahovala až 346 %.

Tuto téměř miliardu korun by za normálních okolností zaplatil státní či jiný veřejný rozpočet (pokud by na mzdy byly žádány dotace) nebo zákonní zástupci dětí (pokud by mzdy vedoucích měli hradit ze svého). V přepočtu na jednoho dospělého člena pak činí tato hodnota dobrovolné práce od 30 do 50 tis. Kč ročně. Je to ta částka výdělku, které se dobrovolník každoročně vzdává, aby se mohl věnovat dětem a mládeži.

Zmíněné rozpětí souvisí zejména s růstem průměrné mzdy, neboť objem dobrovolné práce měřený ve dnech zůstává ve zkoumaném období v podstatě beze změny – je to okolo 40 dnů na dospělého člena a rok. Jen pro úplnost dodáváme, že v roce 2010 měla dohromady členská sdružení České rady dětí a mládeže 211 283 členů, z toho 192 882 dětí.

Analýzu zpracoval Ing. Jaroslav Černý, ekonom ČRDM, na základě studie Mgr. et Mgr. Michaely Vaněčkové a Ing. Michala Menšíka Ph.D., dále se na ní podíleli pracovníci MŠMT a další odborníci. Materiál byl představen novinářům a veřejnosti na tiskové konferenci 3. června 2011.

Analýzu si můžete prohlédnout či stáhnout na adrese:
www.crdm.cz/download/dokumenty/Ekonomickaanalyza- CRDM-24-5-2011.pdf.

Tisková zpráva ČRDM – České rady dětí a mládeže

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]