03/2011

YMCA Brno

Vydáno dne 18. 07. 2011 (1772 přečtení)
Představujeme kolektivního člena YMCA

V dnešním čísle si představíme jednoho z největších kolektivních členů, doslova aktivitami nabitého – YMCA Brno. V „hlavním městě“ Moravy najdeme středisko více jak tří desítek oddílů a klubů s nejrůznější náplní.YMCA Brno funguje již od roku 1991 jako místní sdružení a právní subjektivitě se jí dostalo o deset let později. Řadí se do největších kolektivních členů co do členské základny i množství činností, které provozuje. Předsedá jí v současné době Mgr. Michael Buchlovský. Najdeme zde na 400 členů a 30 celoročně pracujících klubů, které pokrývají široké spektrum zájmů, od hudby, přes sport až po ekologii a turistiku. Najdeme zde i psychologické a pracovní poradny, které fungují pod informačním centrem pro mládež. Neméně důležité jsou pak letní tábory, které se těší velké oblibě.

YMCA Brno se snaží, jako většina ostatní členů YMCA v ČR nabízet širokospektrální prostředí pro setkání lidí z různých kulturních, etnických, církevních i necírkevních a sociálních skupin, kteří zde mají možnost otevřeně komunikovat, spolupracovat a rozvíjet své zájmy. Propaguje se zde otevřenost a tolerance, které napomáhají při spolupráci jednotlivců na všemožných projektech.

V letošním roce rozhodně stojí za zmínku projekt Youth for Youth (Mladí pro mladé), která otevřela prostor pro členy YMCA Brno na spolupráci na větší akci. Hlavně tu šlo ale o účinkující na tomto festivalu. Festival představil mladé artisty, hudebníky a další, kteří mají co ukázat a popř. i nabídnout lidem okolo sebe. Festival, ač krátký, měl nabitý program a nalákal mnoho mladých, kteří se dozajista vrátí i příští rok.

Mezi pravidelné aktivity patří především kluby a menší sdružení. Každý klub má své číselné označení a název a vyjmenovávat je zde všechny by ani nemělo smysl. Najdeme zde aktivity sdružující mládež do oddílů a pořádající výpravy, tábory, herní a naučné schůzky a sešlosti pro rodiny s nejmenšími i pro již samostatné větší děti (Kuny, Sluníčko, Agapé, Nosislávek, Svišti, Husovičtí Vřešťani,..).

S velkou podporou se zde setkávají i taneční kluby věnující se irským, klasickým, latinsko-americkým a dalším tancům (Klub Rakvice, Démáirt, Ceilí klub). Vyznavači středověku a dobrodružství se pak mohou přiučit šermu a zúčastnit se historických sešlostí a bitev (Carpe Diem, Extraktor, Baštýři, Aeria Gloris).

V neposlední řadě zde nalezneme hudební vyžití v podobě komorního orchestru, hraní v kapele pro náctileté či pěveckého sboru (Kůrovec, TenSing, Klub Motýlek, Komorní orchestr mladých). Klubů je zde daleko více, věnujících se vodáctví, tábornictví, hře Go, deskovým hrám nebo klub seniorů. Je tedy těžké zde prožít skutečnou „nudu v Brně“.

Mezi hojně poptávané patří i letní tábory. YMCA Brno je známa především svým tábořištěm Veverská Bítýška, která je základnou mnoha letních táborů pro všechny věkové kategorie a dalších celoročních výprav a setkání. Nakonec nelze nezmínit i setkání, která nespadají pod aktivity veřejné nebo výše zmíněné kategorie. Jmenujme především tradiční PRAcovní Setkání (PRASE) pro členy a přátelé YMCA Brno, které letos příznačně přivítalo i dozlatova grilovaného zástupce svého názvu. Mezi dalšími se zde uskutečňují školení vedoucích letních ozdravovných pobytů, spolupráce na koncertu Světluška nebo Den dětí s YMCA.

V posledním roce YMCA Brno pracuje na projektu Klíče pro život, ve kterém, po vyhraném konkurzu u projektu Národního institutu dětí a mládeže, dostala na starost zpracování části Samostatný vedoucí dětí a mládeže s kulturním zaměřením. Celá metodika je v nynější době již hotova a proběhla první vlna školení, zatím se zdárným koncem i pozitivním výsledky a dobrými ohlasy.

Děkuji za spolupráci člence výboru YMCA Brno, Gabriele Bokové, a přeji YMCA Brno mnoho zdaru, úspěšných táborů a dalších vydařených projektů.

Filip Rajnoch

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]