05/2011

Všem vedoucím celoročních skupin YMCA

Vydáno dne 13. 11. 2011 (1425 přečtení)
YMCA má podle posledního výkazu vnitřních grantů přes 360 celoročních skupin, které vede kolem 270 vedoucích. Je tedy nutné dobře se připravit na blížící se konec roku!!!

S blížícím se koncem roku totiž stoupá adrenalin ve všech organizacích. Nejenže je třeba zrealizovat všechny naplánované akce, ale je třeba také je vykázat. Mnohým vedoucím však trhá srdce proces, ve kterém se pravidelné schůzky party kamarádů ztrácí v jednom řádku excelové tabulky... Od letošního roku se však přeci jen něco mění. Nyní by měli všichni zbystřit. ZMĚNA? Ve snaze dostat do výkazu trochu srdce, přibylo v tabulce pár okýnek, kterým je třeba věnovat pozornost a péči. Jak na to?

1. Vezměme na vědomí, že na valném shromáždění letos v Brně přijala YMCA v ČR dokument Výchovně vzdělávací program YMCA, protože jeho členění se odráží ve výkazu vnitřních grantů. Celý tento dokument je dostupný na dokumenty.ymca.cz v sekci Výchova a vzdělávání. Tento dokument přináší nové členění aktivit v YMCA. Jsou to:
 • kategorie aktivity rozlišujeme:
  1 = vzdělávací programy,
  2 = hudební programy,
  3 = kreativní programy,
  4 = sportovní a pohybové programy,
  5 = rodinné programy,
  6 = klub,
  7 = outdoor a skauting
  8 = sociální služby

 • věková kategorie (jsou stanoveny volně, příslušnost hraničního věku závisí na charakteru skupiny):
  1. do 3 let děti
  2. 3–6 let předškoláci
  3. 6–11 let mladší žáci
  4. 11–15 let starší žáci
  5. 15–20 let mládež I.
  6. 20–26 let mládež II.
  7. 26–45 let dospělí I.
  8. 45–65 let dospělí II.
  9. nad 65 let senioři I.
  10. nad 75 let senioři II.

  Ujasněte si, do kterých dvou (nebo více) kategorií patří vaše skupina. Uvádíme několik příkladů:

  Př. 1: rehabilitační cvičení pro ženy, ve skupině jsou ženy ve věku 15 až 70 let. kategorie aktivity = 4
  věková kategorie = 5,6,7,8,9

  Př. 2: kroužek keramiky pro děti ve věku 8 až 12 let
  kategorie aktivity = 3
  věková kategorie = 3,4

  Př. 3: cvičení maminek s dětmi ve věku 1 až 2 roky
  kategorie aktivity = 4
  věková kategorie = 1

  2. Začněte vyplňovat list Evidence činnosti YMCA pro svou celoroční skupinu. Vyplňte modré políčko (= kategorie aktivity) a oranžové políčko (= věková kategorie). Pokračujte známými kolonkami: kolektivní člen, název aktivity, termín konání, vedoucí aktivity. Následuje POZOR DALŠÍ ZMĚNA! – profil aktivity. Zde máte možnost stručně charakterizovat svou skupinu a formulovat nějaké konkrétní výsledky či plány pro budoucí plány!

  3. Nyní se vraťte ke kolonkám vpravo nahoře. Vyhledejte list Cíle aktivit. V klidu si ho projděte, přemýšlejte u toho o svých prioritách, co je pro vás v YMCA podstatné, co hodnotíte jako podstatné pro svou skupinu a vyberte z jednotlivých částí – duch, duše, tělo a svět, tedy z každé této oblasti tři cíle, které jsou pro vaši skupinu určující. Výběr zaznamenejte do listu Evidence činnosti YMCA a zkopírujte jej také do hlavní tabulky výkazu (to kvůli celkovému statistickému zpracování).

  Pak zbývá doplnit počet vedoucích, počet účastníků a jejich seznam. To je známé.

  NEPŘEHLÉDNĚTE však kolonku s pojmem autoevaluace = sebehodnocení. To už je jen taková třešnička na ymkařském dortu! Vytvořili jsme zde prostor pro stručné osobní sdělení vedoucího. Podělte se s námi o své úspěchy! Na základě zkušeností s tímto způsobem vykazování budeme hledat možnosti jak více přiblížit konkrétní zkušenosti vedoucích napříč jednotlivými kolektivními členy YMCA!

  Andrea Gröschlová

 • [.. Celý článek | Autor: -agr- .. ]
  [..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]