06/2011

Prosincem letem světem aneb co jsme letos všechno stihli

Vydáno dne 23. 01. 2012 (1500 přečtení)
v YMCA Ostrava Poruba

Už jsme si v té naší ostravsko-porubské ymce tak nějak zvykli na fakt, že prosinec je obdobím poměrně hektickým. A to kupodivu ne proto, že je třeba dokoupit chybějící dárky, vycídit byt, napéct X druhů cukroví, sehnat stromek, chytit kapra… Tyto aktivity se sice alespoň do jisté míry nevyhnou ani mnohým z nás, ale naše zaneprázdněnost má ještě trochu jiné důvody.


Krásné období adventu je totiž tradičně také obdobím mnoha nejrůznějších koncertů. A protože podstatnou část naší činnosti tvoří tensingové sbory, je nasnadě, že koncerty se nevyhnou ani nám. Kromě vlastních velkých vánočních koncertů, které už mnoho let pravidelně pořádáme, dostáváme také mnoho pozvánek k účinkování na akcích jiných organizací nebo institucí.

Je to pro nás na jednu stranu samozřejmě velice potěšující, na druhou stranu už ale víme (poučeni zkušenostmi minulých let), že uchovat si Vánoce jako svátky klidu a míru (a zachovat si vlastní duševní rovnováhu), je přece jenom o krapet důležitější, než být všude. Letos se do té naší předvánoční „jízdy“ probojovaly následující akce:
Začalo to hned z kraje prosince účastí Tensingu Centrum na komunitní charitativní akci Advent plný andělů 2011, která slouží k prezentaci a podpoře místních neziskových organizací. Tam jsme opravdu nemohli chybět, a bylo nám ctí se zúčastnit, byť jsme byli osloveni doslova na poslední chvíli.

Tensing Poruba i Tensing Centrum uspořádaly 16. a 18. 12. své samostatné vánoční koncerty, oba v novém multižánrovém kulturním centru CoolTour, se kterým naše YMCA postupně rozvíjí spolupráci. A aby se koncerty opravdu povedly, proběhly bezprostředně před nimi také dva víkendové pobyty. Ty samozřejmě nebyly jen a jen o hudebních, tanečních a divadelních zkouškách, ale jako obvykle hlavně o legraci a o tom „být prostě spolu“.

K těmto našim velkým „rodinným“ předvánočním událostem patří už pravidelně ještě dvě další. První z nich je Adventní večer YMCA Ostrava Poruba, pořádaný na půdě Církve bratrské v Ostravě, v rámci jejího adventního cyklu. Modlitebna CB i letos praskala ve švech, sváteční atmosféru dobarvovala vůně horkého punče podávaného promrzlým příchozím v předsálí i originální přání PF pro každého účastníka ve formě zdobených perníčků (vyrobili jsme jich na dvě stě!)

Adventní večer je u všech oblíbený nejen proto, že je sváteční „tak trochu jinak“ (to by přece nebyl Tensing! :-)), ale i proto, že tu vždycky dochází k přirozenému blízkému setkání církevního a necírkevního světa, tedy světů, mezi kterými se ymca po celý rok pohybuje a mezi nimiž se snaží stavět mosty.

Tou druhou už tradiční předvánoční akcí bylo vystupování spojených Tensingů ostravských na vánočních trzích na Masarykově náměstí, pořádaných městem Ostrava. Tam už asi nebudeme smět nikdy chybět, i když to hodinové zpívání na mraze občas trochu poznamená zdravotní stav některých účinkujících i nástrojů a aparatury. No a to je tak asi všechno. Pak už se konečně uklízelo, shánělo, peklo, vařilo a smažilo…

Vlastně… když se to pak všechno snědlo, bylo třeba se trochu protáhnout. A tak jsme ještě před úplným koncem roku vyhlásili organizované dobývání beskydského vrcholu Radhošť. Kdo dokázal vyhnat sám sebe zpod peřiny a od televizních pohádek, nelitoval. Vrchol byl dobyt! „Na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti mrazem, ale stálo to za to!“
Tak se těšíme, jaké vrcholy budeme společně zdolávat v tom roce 2012 a Vám přejeme úspěšné a veselé zdolávání těch Vašich!

Bára Filipová, YMCA Ostrava-Poruba, foto: archiv autorky

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]