01/2012

Sníh a slunce na Islandu

Vydáno dne 04. 04. 2012 (2883 přečtení)
K práci zahraničního sekretáře YMCA v ČR patří také občasné cesty do zahraničí, které jsou většinou nejen příjemným zpestřením pracovní náplně, ale slouží také jako inspirace pro další práci a k navazování nových kontaktů. Tentokrát jsem měla to štěstí, že jsem se mohla od 17. do 23. února zúčastnit projektu „Together in Snow and Sun – Boring or Fun?“ na Islandu, který byl podpořen z programu Mládež v akci.


Projekt organizovala islandská církev Glerárkirkja, která sídlí v městečku Akureyri (druhé největší na Islandu s 18 tisíci obyvateli), a je zároveň hostitelskou a vysílající organizací Evropské dobrovolné služby (EVS). Cílem projektu bylo zhodnotit uplynulých 7 let s EVS dobrovolníky a jejich koordinátory. Nakonec se sešlo 10 dobrovolníků a 4 koordinátoři z Rakouska, Německa a ČR. Musím uznat, že to byl skvělý nápad!

Hostitelský projekt organizace Glerarkirkja se skládá z práce ve školkách a s mládeží ve sboru.

Dobrovolníky byl hodnocen velice pozitivně, a to hlavně díky celkovému přístupu a velkému nasazení místního koordinátora Pétura. Exkurze po místních organizacích ve městě navíc ukázaly, že je možné budoucí projekt dál obohatit o spolupráci s místním klubem pro mládež, radnicí nebo kulturním centrem.

Na projektu jsem se dozvěděla hodně o tom, co dobrovolníci potřebují, jak se na EVS můžou cítit a na co si dát pozor při organizování EVS. Získané znalosti uplatním i prakticky, a to jak ve vysílání, tak v hoštění, které plánujeme ve spolupráci s Ymkou Europe od září.

Naše dobrovolnice Evča, která byla jednou z prvních v organizaci, se do městečka Akureyri vrátila a dnes tam žije už čtvrtým rokem. Proto jsem bydlela část projektu u ní a moc jí tímto děkuju za fajn společnost, přístřeší, ručník a oblečení (po cestě na Island se mi ztratil kufr a přišel až třetí den). Do Akureyri je to sice kus cesty, ale návštěva stojí za to! Navíc jsme měli možnost vidět také vodopád bohů Godafoss a vykoupat se v sirných jezírkách Mývatn. V půlce školení jsme se z Akureyri přesunuli na „venkov“, do odlehlého církevního rekreačního zařízení u zamrzlého jezera Vestmannsvatn.

Poslední den jsem strávila v Reykjavíku s naším snad budoucím dobrovolníkem, který mě provedl po všech pamětihodnostech a ukázal mi i místní YMCA/YWCA (na Islandu pod zkratkou KFUM/ KFUK). YMCA zde má dlouhou tradici, byla založena již v roce 1899. Jeden pokoj tu mají zařízený věcmi po zakladateli místní YMCA/YWCA pastoru Fridriku Fridrikssonovi. Zde mě zaujalo zejména piano, na které se připevní dřevěná deska s kolíky, které mačkají celé akordy, v hraní navíc pomáhají zjednodušené noty. Inu, jde vidět, že už tehdy byli Ymkaři kreativní! Kéž bych podobnou věc měla, když jsem se mučila u klavíru!

Z Islandu jsem si odvezla mnoho pozitivních zážitků, nové podněty pro svou práci a v neposlední řadě i nové kontakty. Doufám, že zase někoho na tento skvělý EVS projekt vyšleme!

Alžběta Čechráková, foto: archiv autorky textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]