02/2012

Sto padesát devět!

Vydáno dne 07. 01. 2013 (2818 přečtení)
YMCA – Jindřichův Hradec se ve spolupráci s BK Lions Jindřichův Hradec zapojila v sobotu 13. 10. 2012 do celosvětové akce YMCA World Challenge pod názvem „Hod na koš“.


Sobotní dopoledne na Horním náměstí „Pod Kaštany“ v Jindřichově Hradci patřilo basketbalu. Přesně v 9.00 hod. se rozvlnila první síťka jednoho ze tří různě vysokých mobilních košů, které upoutávaly pozornost ranních kolemjdoucích. Stále ještě hřejivé říjnové sluníčko lákalo k symbolickému sportování i na dlážděné ploše jindřichohradeckého náměstí, která byla předem zbavena barevného podzimního listí, a děti s neskonalou radostí vysbíraly všechny letošní poslední kaštany, které neodmyslitelně a odjakživa patří k této části Hradce. Co však bylo pro Hradečáky novinkou, bylo dunění basketbalového driblování, cinkání obrouček, svištění vlnících se sítěk a dutý zvuk odrazových desek. V okolí improvizovaného sportoviště bylo možné si prohlédnout fotografie a alba z letních akcí jindřichohradecké YMCA provázené doprovodným komentářem o YMCA a o jejích aktivitách v Jindřichově Hradci a širokém okolí.

Vrcholným okamžikem dopoledního sportování byla očekávaná autogramiáda čerstvých účastníků nejvyšší basketbalové soutěže v ČR – Mattoni NBL. Všichni si mohli odnést podpis s fotografií a věnováním od Jana Čecha (7) a Tomáše Vošlajera (55). BK Lions touto cestou poděkovali veřejnosti za fandění a přejícnou atmosféru při jejich domácích utkáních a pozvali fanoušky i příznivce na své další zápasy. Nechyběla ani ukázka lvího extraligového útoku a neprostupné obrany.

Celosvětové propojení YMCA i sportu symbolizovala obří oranžová zeměkoule, kterou jednou za čas místní děti společně vyzvedly až nad své hlavy a „zasmečovaly“ do kruhu z lidských těl dospělých účastníků představující „obroučku“ basketbalového koše. Bezprostřednost dětí a jejich přirozená touha po tvoření a zkoušení nových věcí nám významně pomáhala zapojovat do házení nejen procházející rodiče. Potěšilo nás, že i v Jindřichově Hradci dostal „Hod na koš“ přímo mezinárodní rozměr.

Do celkového počtu házejících lidí jsme mohli započítat tříčlennou rodinu z Malty, 2 páry mladých a sportovně založených Slováků i 2 sympatické turisty z Maďarska. Za celé dopoledne si přišlo hodit na koš celkem 159 lidí a ať již se trefili či netrefili, užili jsme si společně příjemnou atmosféru, hodně legrace, dech tající střely i vrcholové sportovní kreace a míčové umění ligových basketbalistů. Tímto množstvím hodů jsme přispěli k pokusu spojit po celém světě co největší počet lidí házejících na koš v jeden den.

Díky všem účastníkům i počasí říjnové sobotní dopoledne předčilo naše očekávání a věříme, že společná akce YMCA – Jindřichův Hradec a BK Lions Jindřichův Hradec nebyla poslední a že ji i v příštím roce zopakujeme.

Tomáš Drnek, YMCA Jindřichův Hradec, foto: YMCA JH

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]